Plakát k filmu: Sibiřský deník

Sibiřský deník Chronicles of Melanie, The

dokina.cz
6,9

Premiéra 18. 5. 2017
Česká Republika, Finsko, Lotyšsko, 2016, 120 min, od 12 let

Žánr:
drama
Režie:
Viesturs Kairiss | celý štáb
Hrají:
Sabine Timoteo, Baiba Broka, Edvins Mekss, Jana Civzele, Maija Doveika, Astrida Kairisha | všichni herci

Celovečerní film oceněný na Mezinárodním filmovém festivalu v Tallinnu je inspirovaný životním osudem Melánie Vanagsové, která jakoby přežila jen proto, aby svůj příběh mohla vyprávět. Příběh šestnácti let strávených v sibiřském vyhnanství.

Stalinova Rudá armáda vtrhla do Lotyšska, rodinu novinářky Melánie Vanagsové a další tisíce lidí bez meškání a slitování deportoval Sovětský svaz do vyhnanství na promrzlé Sibiři. Násilně odloučena od otce a manžela zde Melánija Vanagsová se svým synem strávila dlouhých šestnáct let živořením na tenké hranici mezi životem a smrtí. V příšerných podmínkách jako otrok se Melánija udržovala naživu jen pro svého syna a pro naději, kterou vkládala do dopisů manželovi. Do dopisů, které nebyly nikdy odeslány a které ani neměly adresáta. Po smrti Josifa Stalina se mohla vrátit zpět do Rigy, celý svůj další život mohla však pracovat pouze v podřadných zaměstnáních.

Po roce 1990 vydala knihu o svém životě, na jejímž základě vznikl film Sibiřský deník. Krutý a téměř lyrický, který svůj příběh hrůzy vypráví tiše a bez velkých gest. O to sugestivněji.

Režisér Viesturs Kairišs zvolil pro přepis na filmové plátno černobílý obraz. Díky svému obrazovému zpracování získal Sibiřský deník ocenění pro Nejlepší kameru na Mezinárodním filmovém festivalu kategorie A v Tallinnu. Sibiřský deník byl s velkým diváckým úspěchem uveden v kinech v Lotyšsku a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku 2016.

Celovečerní film oceněný na Mezinárodním filmovém festivalu v Tallinnu je inspirovaný životním osudem Melánie Vanagsové, která jakoby přežila jen proto, aby svůj příběh mohla ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Sibiřský deník

 • Recenze Sibiřský deník na iDnes

  Recenze iDnes 65

  Ještě večer seděli v rižské opeře, nad ránem je sovětští vojáci vytáhli z postelí a nahnali do dobytčáků. Ženy s dětmi zvlášť, protože dohromady s muži by to prý bylo nehygienické.

 • Recenze Sibiřský deník na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 60

  Sibiřský deník je zajímavý filmařský počin, který ale není pro každého. Snímek má nepopiratelnou uměleckou hodnotu, do karet mu ale nehraje fakt, že je až příliš divácky náročný, především kvůli své délce. Ačkoli citlivě představuje téma, o kterém by se nemělo mlčet, pro většinu evropských diváků, kteří mají své dějiny vepsané v krvi a paměti, nepřináší nic převratného. Ti, kteří se ale rádi pozastaví a s nadšením objevují zákoutí cizokrajné kinematografie, nechť odvážně vkročí do hlubokého lesa našeptávajícího neuvěřitelné příběhy.

 • Recenze Sibiřský deník na Total film

  Recenze Total film 70

  Pouze několik úvodních vět Náročný artový styl může být vlastně ve výsledku z hlediska poučení celkem jedno. Děsivou sílu má stejně samotný fakt, že tohle bestiální a hrůzostrašné chování člověka k člověku bylo skutečné.

Trailer k filmu

Související články k filmu Sibiřský deník

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Pokračování legendárního Vetřelce a život v sibiřském vyhnanství

  Filmové premiéry: Pokračování legendárního Vetřelce a život v sibiřském vyhnanství

  17. 5. 2017 10:00 Příprava kolonizace vzdálené planety na druhé straně galaxie v pokračování legendárního Vetřelce, příběh začátku ztřeštěného kamarádství, spousta podvodní zábavy v animované komedii a příběh šestnácti let strávených v sibiřském vyhnanství. V tomto týdnu nás čekají čtyři filmové premiéry.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Extrémní rychlost, život 2Paca, Transformers, Thor a další žhavé trailery uplynulého týdne

  Extrémní rychlost, život 2Paca, Transformers, Thor a další žhavé trailery uplynulého týdne

  13. 4. 2017 10:00 V tomto týdnu se čeští diváci dočkali nového pokračování megaúspěšné série Rychle a zběsile! Aby těch automobilových honiček nebylo málo, máme tu první trailer ke snímku Extrémní rychlost a jeden nový k Baby Driverovi. Fanoušky dobrodružných scifi trháků určitě potěší trailery z nových Transformers a Thora. Snímek All Eyez on Me je životním příběhem nejúspěšnějšího rappera historie 2Paca, Sibiřský deník přináší dramatický osud ženy, která přežila 16 let v sibiřském vyhnanství a Z Paříže do Paříže ukazuje útěk židovských kluků z nacisty okupované zóny.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.