Plakát k filmu: Roming

Roming Roming

dokina.cz
5,8

Premiéra 31. 5. 2007
Česká Republika, Rumunsko, Slovensko, 2007, 105 min

Žánr:
komedie
Režie:
Jiří Vejdělek | celý štáb
Hrají:
Bolek Polívka, Marián Labuda, Jean Constantin, Vladimír Javorský, Vítezslav Holub, Corina Moise | všichni herci

Roman (Marián Labuda) dal kdysi dávno kamarádovi slib, že až jejich děti dospějí, ožení se Romanův syn Jura s jeho dcerou. Cesty rodin se rozešly. Po letech přichází dopis, nevěsta dosáhla dospělosti a je třeba dávný slib naplnit. Potíž je v tom, že Jura studuje vysokou školu, chodí s atraktivní blondýnou, ženit se nechce a už vůbec nestojí o děvče odkudsi ze slovenské vesničky, které v životě neviděl.

Po otcově naléhání ale nakonec souhlasí, že se pojede na tajemnou nevěstu podívat. Výprava, jíž velí tatínkův velmi svérázný kamarád Stano (Bolek Polívka), se stane nepřetržitým sledem bláznivých situací, často s komicko-katastrofickým nádechem. Stano má totiž v sobě nespoutanou duši věčného tuláka a neodolatelného dobrodruha. Na cestě tak přátelé zažijí množství komických příhod i dojemných situací, aby nakonec našli cestu především k sobě.

Komediální road-movie ROMING o cestě tří mužů za tajemnou nevěstou, nabízí lákavý mix atraktivní situační komiky, laskavého humoru a typické člověčiny v duchu nejlepších tradic české veselohry.
Za vznikem filmu stojí producentský tým, který je podepsán pod divácky velmi úspěšnými vieweghovskými adaptacemi - Román pro ženy (režie: Filip Renč) a Účastníci zájezdu (režie: Jiří Vejdělek). Román pro ženy překonal v českých kinech návštěvnost šest set tisíc diváků, Účastníci zájezdu se s téměř osmi sty tisíci diváky se stali nejnavštěvovanějším snímkem roku 2006.

Roman (Marián Labuda) dal kdysi dávno kamarádovi slib, že až jejich děti dospějí, ožení se Romanův syn Jura s jeho dcerou. Cesty rodin se rozešly. Po letech přichází dopis, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 613 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Roming

 • Recenze Roming na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Distribuční list českého filmju Roming tvrdí něco o tom, že v něm jde o mladého Roma a Romku, kteří si byli vzájemně zaslíbeni ještě jako děti a teď, když jí je osmnáct, se mají vzít - ale nemají o to zájem. To je značně zavádějící popis děje, protože ona mladá Romka se ve filmu poprvé objeví asi pět minut před koncem a všechno, co předchází, je o tom, jak za ní Bolek Polívka, Marián Labuda a Vítězlav Holub jedou, přičemž cíl cesty není tolik důležitý jako cesta samotná. Ano, je to road movie. Bolek Polívka úspěšně rozesmívá diváky především tím, že v poloopileckém deliriu vyřvává různé variace slov "píča" a "kunda". Zdůrazňuji, že na tom nevidím nic zásadně špatného, a že pokud někdo v této republice dokáže rozesmát i intelektuální obecenstvo pomocí řvaní "píča" a "kunda", je to právě Polívka. Neměl bych vůbec nic proti tomu, kdyby se celý Roming točil jen kolem sprostého Polívky - a pravděpodobně by se mi pak film líbil víc, protože by to byla slušná lidová zábava. Roming má ovšem vyšší ambice a chtěl by něco vypovídat o "romské podstatě" obecně. Pravděpodobně. Labuda totiž v průběhu cesty (stařičkým náklaďákem) píše "romský epos", jehož děj je vyprávěn na střídačku s hlavní zápletkou filmu. Epos vypráví o "nejmenším romském králi", který se živil prací, za což ho potkal zasloužený trest, jeho lidu vyhasl romský oheň a on se vydává do světa hledat kouzelného ptáčka. Můžu se domnívat, jak to celé podle tvůrců asi mělo fungovat (že by něco jako Kusturicovy filmy?), ale s ubíhajícími minutami mi bylo jasnější a jasnější, že to nefunguje a že si filmaři ukousli příliš velké sousto, které nezvládli. Například Vladimír Javorský hraje na střídačku Boha, Ďábla, Ďáblova pomocníka, tancující Smrtku a pošťáka. Výsledek sice není vyloženě k smíchu, ale rozhodně tyto mystické abstraktní scény nefungují jako nějaký doplněk či protipól Polívkova vyřvávání a kradení. Ke své hlavní subjektivní stížnosti ("reálná a nereálná část filmu k sobě vůbec nesednou") pak ještě mohu připojit několik objektivnějších: Někteří herci (resp. neherci) hrají dost hrozně a někteří jsou dost hrozně předabováni. Narozdíl od mnoha jiných českých filmů je mi u Romingu líto , že se nepovedl, protože v jeho příběhu cítím potenciál. Potenciál, který zůstal velmi nevyužitý. Film je propagován jako "od tvůrců Účastníků zájezdu". Účastníci zájezdu byli podstatně lepší.

 • Recenze Roming na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Chtěl jsem jen velký příběh, vysvětluje v Romingu omluvně hrdina Mariána Labudy, proč sepisuje romský epos. Stejnou větu by mohli podepsat i tvůrci filmu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.