Plakát k filmu: Předčítač

Předčítač Reader, The

dokina.cz
6,9

USA, Německo, 2008, 124 min, od 15 let

Žánr:
drama, romantický
Režie:
Stephen Daldry | celý štáb
Hrají:
Kate Winslet, David Kross, Ralph Fiennes, Susanne Lothar, Karoline Herfurth, Max Mauff, Hannah Herzsprung, Lena Olin, Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Jonas Jägermeyr, Linda Bassett, Florian Bartholomäi | všichni herci

Příběh filmu Předčítač začíná v poválečném Německu. Teenagerovi Michaelovi Bergovi (David Kross a později Ralph Fiennes) se udělá špatně a domů mu pomůže neznámá třicátnice Hanna (Kate Winslet). Michael se uzdraví a Hannu najde, aby jí poděkoval. Rychle mezi nimi vznikne vášnivý, ale utajený vztah. Michael zjistí, že Hanna má ráda, když jí někdo předčítá knihy. I přes intenzitu vzájemných citů ale Hanna jednoho dne záhadně zmizí.

O osm let později se Michael jakožto student práv, který přihlíží soudům s válečnými zločinci, s Hannou znovu s úžasem setkává – potká ji na lavici obžalovaných. Když se dozvídá o její minulosti, odhaluje tajemství, které zcela změní jejich životy. Předčítač je mrazivý příběh o pravdě a odpuštění, o tom, jak se jedna generace vypořádává se zločiny té předešlé.

Příběh filmu Předčítač začíná v poválečném Německu. Teenagerovi Michaelovi Bergovi (David Kross a později Ralph Fiennes) se udělá špatně a domů mu pomůže neznámá třicátnice Hanna ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1128 hlasů
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Předčítač

 • Recenze Předčítač na fffilm

  Recenze fffilm 80

  V roce 1958 se v Berlíně patnáctiletý Michael seznamuje s tramvajovou průvodčí Hannou (Kate Winsletová), které je něco pře třicet a mají spolu asi roční milenecký vztah (tajný, pochopitelně). Pak Hanna zmizí a Michael ji znovu objevuje v roce 1966, kdy je obžalována za to, že byla dozorkyní v koncentračním táboře a měla na svědomí mnoho mrtvých (což Michael netušil). Příběh dále pokračuje ještě mnoho desetiletí, a do doby, kdy z Michaela vyroste Ralph Fiennes. Snažil jsem se být v popisu děje stručný a neprozradit více než trailer (který toho už tak prozrazuje dost), protože nejlepší mi na Předčítači přišla právě základní kostra příběhu, která v ledasčem připomíná Pokání (Wrightovo, nikoliv Abuladzeovo). Stejně jako v Pokání jde v Předčítači o události dávných let, které později mají velmi osudová vyústění díky tomu, co někdo před lety řekl a udělal, nebo ještě spíše neřekl a neudělal. Je to opravdu silný a chytře sestavený příběh. A stejně jako Pokání i Předčítač vznikl podle knihy. I když mě tedy velmi zaujal základní příběh, nejsem už tak nadšený z filmového scénáře, který místy zbytečně "tlačí na pilu" a věci, které v Pokání byly dostatečně působivé díky jedné větě nebo pár záběrům, zbytečně rozmělňuje ve snaze, aby byly ještě působivější. Výsledek je pak kontraproduktivní. Je jasné, že mladého muže zničí zjištění, že jeho první láska možná zabila stovky lidí v koncentračním táboře. Na osudovosti filmu nijak nepřidá, když po tomto zjištění mladý muž odjede do koncentračního tábora a tam se několik minut prochází. Podobných scén je ve filmu více a dokazují, že Stephen Daldry ( Billy Elliot , Hodiny ) prostě není tak vynikající režisér jako Joe Wright. Kate Winsletová i mladý kluk v hlavní roli (hlavní představitel z Drsňáka ) jsou velmi dobří, zatímco Fiennes nemá moc co předvést. "Velmi dobří" a nikoliv "výborní" píšu opět především kvůli scénáři a režisérovi, kteří je nutí dělat a říkat věci, které jsou (v zájmu "větší osudovosti a dramatičnosti") občas v nesouladu s charakterem jejich postav - například Hanna je evidentně mírně psychicky narušená, ale při soudním přelíčení se najednou začne chovat vyloženě jako dement, jako by si chtěla záměrně přitížit (což nechce). Jako ne úplně štastné rozhodnutí se mi jeví také to, že hlavní hrdinku hraje od začátku do konce Kate Winsletová a ve své nejstarší podobě přes umění maskérů nevypadá jako stará žena, nýbrž jako namaskovaná mladá žena. Nebo to, že i když ve filmu vystupují téměř výhradně Němci, hlavní hrdinové mluví anglicky s německým přízvukem a čtou si knihy psané v angličtině (které mají reprezentovat knihy psané v němčině), zatímco postavy v pozadí se spolu baví německy... P.S: Ano, Kate se svlékne a ledacos ukáže, prasáci.

 • Recenze Předčítač na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Film Předčítač přichází do českých kin. Za roli dozorkyně z lágru, jež prožije románek s nic netušícím školákem, získala Kate Winsletová Oscara.

Související články k filmu Předčítač

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Únorové herečky: Kate Winslet i nová Angelika

  Únorové herečky: Kate Winslet i nová Angelika

  12. 2. 2014 09:54 Zatímco jiné měsíce svědčí exotickým kráskám, chladný únor hraje do karet evropskému šarmu. V kinech se totiž sejde hned několik oblíbených anglických a australských jmen, po boku čerstvé a talentované představitelky nové Angeliky. 

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Co chlap, to dítě! Kate Winslet je opět v tom!

  Co chlap, to dítě! Kate Winslet je opět v tom!

  5. 6. 2013 15:48 Britská herečka Kate Winsletová, hvězda romantického dramatu Titanic, je opět těhotná, sdělila dnes reklamní agentka hollywoodské hvězdy. Bude to její třetí dítě, ale první s jejím novým manželem, jímž je Ned RocknRoll, synovec podnikatele, miliardáře a průkopníka komerčních vesmírných letů Richarda Bransona. 

 • Obrázek k souvisejícímu článku: To je pocta! Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny

  To je pocta! Kate Winslet převzala vyznamenání od britské královny

  22. 11. 2012 09:44 Oscarová britská herečka Kate Winsletová a bývalý zpěvák britské skupiny Take That Gary Barlow dnes převzali tituly Řádu britského impéria od britské královny Alžběty II. 

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.