Plakát k filmu: Po strništi bos

Po strništi bos Po strništi bos

dokina.cz
6,7

Premiéra 17. 8. 2017
Česká Republika, 2017, 111 min

Žánr:
drama, válečný
Režie:
Jan Svěrák | celý štáb
Hrají:
Jan Tříska, Oldřich Kaiser, Tereza Voříšková, Ondřej Vetchý, Petra Špalková, Alois Grec | všichni herci

Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž rodinná tvůrčí dvojice vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí.

Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník. Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe; o pár let později, než se odehrává příběh filmu Po strništi bos, se odvíjí jejich poválečný život na pražském předměstí ve snímku Obecná škola. Nyní jsme však v období Protektorátu, kdy je Edova rodina donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Malé město, kde chlapec doposud trávil jen krátké chvíle prázdnin, se na čas stane jeho domovem. Rozměry válečného konfliktu, který rodině obrátil život naruby, vnímá chlapec milosrdnou dětskou optikou, jež nabízí hlavně prostor pro tajuplná dobrodružství. Eda tak nachází cestu nejen k místní klukovské partě, jejíž svět je tolik odlišný od městského a v níž musí obhájit své místo, ale také nečekaným rodinným tabu, která vyplouvají na povrch, a rovněž k vlastní odvaze. Po strništi bos je lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás a uzavírá tematickou tetralogii tvorby Jana a Zdeňka Svěrákových – tetralogii o jedné generaci.

Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 24 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 82.00 CZK 270.00 CZK Přehrát online
PŮJČOVNÉ 69.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Po strništi bos

 • Recenze Po strništi bos na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Rok 1943 malý Eda je i s rodiči nuceně přesídle z Prahy na vesnici (k prarodičům a zbytku rodiny). Zde si najde pár nových kamarádů a očekává, až přijde osvobození... Nejnovější film Jana Svěráka je natočen podle stejnojmenné knihy Zdeňka Svěráka (částečně autobiografické) a má ze všech jeho filmů zdaleka nejslabší scénář, respektive zápletku/děj výsledného díla (bez ohledu na to, co stálo ve scénáři).

 • Recenze Po strništi bos na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Láskyplnost asi nejlépe vystihuje novinku Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos, jež po středeční premiéře vejde do kin. Láskyplnost coby znak scenáristova pohledu na svět i jako výraz vztahu režiséra ke svému otci.

 • Recenze Po strništi bos na MovieZone

  Recenze MovieZone 50

  Jan Svěrák zahazardoval a příběh svého otce natočil podle vlastního scénáře. Nesourodost témat a absence dramatičnosti pak vede k tomu, že jsme dostali horší kopii Obecné školy, která očividně plýtvá talentem před i za kamerou, ale aspoň potěší technickou suverenitou a příjemnou atmosféru. Chtěli jsme však mnohem víc.

 • Recenze Po strništi bos na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 75

  První díly bývají vždy nejlepší, ale komedie Po strništi bos se Obecné škole vyrovná. Kdo nechce, nemusí tyto dva snímky ani porovnávat, oba fungují samostatně. Tvůrci popisují temnou dobu protektorátu z pohledu bezstarostného dítěte na venkově. Přesto téma války nezlehčují a ukazují její reálné dopady na Edovu rodinu a okolí. Gró příběhu tkví v malých rodinných dramatech, nejistotách, hledání sebe sama. Atmosféru dokresluje malebné prostředí Slavonic a dalších českých vesniček, barevné historické kostýmy pod dohledem Simony Rybákové, dynamická kamera Vladimíra Smutného i hudba se zapojením klavíru nebo smyčců. Rušivě a nadbytečně působí pouze Edovy fantazie a sny. Po strništi bos si nicméně může oblíbit divák každého věku. Zdeněk a Jan Svěrákovi dokázali, že takto těžkou disciplínu zvládají.

 • Recenze Po strništi bos na Total film

  Recenze Total film 70

  Po strništi bos (2017) Po strništi bos není nejlepší film Svěrákovského tandemu. Alespoň pro mne. Ale to není důležité. Důležité je mít vůbec Svěráka. Ať už staršího či mladšího. Protože oba pánové značně převyšují zde několikrát zmíněný standard. A tím také nastavují laťku ostatním. Ti se k ní k naší škodě málokdy příblíží. A proto můžete na Po strništi bos směle vyrazit. Kdyby tenhle film totiž natočil kdokoliv jiný, zřejmě bych se tu rozplýval nadšením.

 • Recenze Po strništi bos na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 60

  Píše se rok 1943, zuří válka a osmiletý chlapec Eda Souček je nucen se vystěhovat se svými rodiči (Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková) z pražského bytu, proto zamíří na venkov bydlet k zemitým příbuzným (Petra Špalková, Hynek Čermák a zásadový dědeček Jan Tříska). Neznámé prostředí je pro Edu velkou výzvou – poznává spoustu nových lidí, snaží se přizpůsobit venkovskému životu a obstát jako nový člen v partě místních kluků, to vše na pozadí válečných událostí.

Související články k filmu Po strništi bos

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Pokračování Obecné školy a bodyguard nájemného zabijáka

  Filmové premiéry: Pokračování Obecné školy a bodyguard nájemného zabijáka

  16. 8. 2017 10:04 Vzpomínky na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově a nájemný vrah jako nový klient nejlepšího světového bodyguarda. Tento týden přináší dvě filmové premiéry.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Útok vetřelců, pokračování marvelovského Deadpoola a další skvělé trailery uplynulého týdne

  Útok vetřelců, pokračování marvelovského Deadpoola a další skvělé trailery uplynulého týdne

  9. 3. 2017 11:00 V uplynulém týdnu byl zveřejněn nový trailer ke sci-fi thrilleru Vetřelec: Covenant, který by mohl napravit reputaci vetřelovské ságy po nepříliš povedeném Prometheovi. Mimo vetřelce můžete mrknout na teaser ke svěrákovskému snímku Po strništi bos a marvelovskému Deadpoolu 2. U Marvelu zůstáváme také ve Strážcích Galaxie Vol. 2, a trojzubec Poseidona hledá Jack Sparrow v Pirátech z Karibiku: Salarazova pomsta. Život legendárního rappera Tupac Shakura zobrazuje snímek All Eyez on Me, ve sci-fi thrilleru The Circle září Tom Hanks s Emou Watson, v komedii How to Be a Latin Lover nás zase okouzlí Salma Hayek.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.