Plakát k filmu: Po přečtení spalte

Po přečtení spalte Burn After Reading

dokina.cz
6,5

USA, Anglie, Francie, 2008, 96 min

Žánr:
komedie, drama, kriminální
Režie:
Joel Coen | celý štáb
Hrají:
George Clooney, John Malkovich, Brad Pitt, Frances McDormand, Tilda Swinton | všichni herci

George Clooney a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v netradiční černé špionážní komedii.

Osbourne Cox (John Malkovich) je operační důstojník CIA bojující o přežití. Jeho kariéra i manželství už dlouhou dobu nikam nespějí a Ozzieho začne pořádně chápat snad jen lahev tvrdého alkoholu. Harry Pfarrer (George Glooney) je domýšlivý úředník ministerstva financí, který za zády své ženy holduje internetové seznamce a ve sklepě si sám vyrábí sexuální pomůcky. Za zmínku stojí, že udržuje známost i s nespokojenou Ozzieho manželkou Katie (Tilda Swinton). Když Ozzie definitivně přijde o práci u CIA, rozhodne se ve své slastné nevědomosti napsat vzpomínkovou knihu. Bohužel netuší, že si jeho žena chystá vhodnou půdu pro rozvod a rukopisu z jeho počítače se zmocní. Disk se omylem dostane do rukou potrhlé zaměstnankyně fitcentra Lindy (Frances McDormand) a jejímu natvrdlému kolegovi Chadu Feldheimerovi (Brad Pitt). Oba prosťáčci v tom vidí báječnou příležitost, jak přijít k nějaké hotovosti a tak nelení a svůj objev nabídnou komu jinému, než Rusům! Okamžitě se ovšem spustí řetězec událostí, které ukážou, jak tajné vlastně tajné služby můžou být.

George Clooney a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v netradiční černé špionážní komedii. Osbourne Cox (John ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 563 hlasů

Recenze filmu Po přečtení spalte

  • Recenze Po přečtení spalte na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Události v novém filmu bratří Coenových uvede do chodu ztracené CD, na kterém jsou materiály opilce, nedávno vyhozeného z CIA (John Malkovich). K CD se náhodou dostane postarší fitness trenérka (Frances McDormandová), která nutně potřebuje peníze na plastickou operaci a rozhodne se za pomoci svého kolegy (Brad Pitt) majitele dokumentů vydírat. Když se to nepodaří, rozhodnou se CD prodat Rusům. To jsem ale zdaleka nenapsal všechno. Například jsem se vůbec nezmínil o tom, jak v ději figurují George Clooney a Tilda Swintonová, co to Clooney staví ve sklepě za stroj nebo co je vlastně na tom CD. On to totiž není příliš důležité. Po přečtení spalte rozhodně není špionážní komedie, ale spíš taková fraška o partě více či méně pomatených lidiček, z nichž někteří shodou okolností měli nebo mají něco společného se špionáží. Říkat víc o ději se nesluší, protože zábavnost tohoto filmu pramení často z toho, že scénář provádí naprosto šílené kličky a s postavami se dějí věci, které byste opravdu nečekali (a to není kritika, to je jen konstatování). Před 40-50 lety vznikaly podobných filmů spousty a je sympatické, že se jich občas dočkáme i dnes, ale... Je tohle opravdu to nejzábavnější, co nám tyto megahvězdy a superrežiséři mohli nabídnout? Nemohu se zbavit dojmu, že hercům prostě řekli "v příští scéně ze sebe dělejte asi 3 minuty kokoty" a oni to bravurně zvládli. Fajn. Kdyby se navíc konaly ještě nějaké vypointované dialogy, nebo dokonce scény, směřující k nějaké subpointě, která by následně byla dotažena v nějakou pointu, mohlo to být ještě mnohem lepší. Zdaleka největší salvy smíchu sklízel J.K. Simmons jako šéf CIA, který je vyjeven z šílených, nepochopitelných událostí, o kterých ho průběžně informují podřízení. Bohužel, je ve filmu jen pár minut. Po precizním, vypiplaném filmu Tahle země není pro starý tentokrát bratři Coenovi jenom tak blbli. Ale když Coenovi "jenom tak blbnou", je to často lepší, než když jiní tvůrci vynakládají veškerý svůj um. Horší než Lupiči paní domácí nebo Nesnesitelná krutost to rozhodně není.

Související články k filmu Po přečtení spalte

  • Obrázek k souvisejícímu článku: Parodie na Jamese Bonda? Vděčné téma, které pořád táhne

    Parodie na Jamese Bonda? Vděčné téma, které pořád táhne

    24. 10. 2015 17:00 James Bond nás ovlivnil úplně všechny. A zatím si prosím stojíme. V dobrém i zlém agent 007 zasel nápady v hlavách tisícovek filmařů, kteří se vážně i nevážně pokoušeli natočit totéž a samozřejmě s různými výsledky. My jsme se tentokrát zaměřili na bondovské parodie, které lze označit za ty dobré. A není jich zrovna málo. Nejnovější Bond se jmenuje Spectre a dorazí do kin již 5. listopadu. Takže nabízíme bondovsky odlehčený článek.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.