Plakát k filmu: Paul

Paul Paul

dokina.cz
6,9

Premiéra 9. 6. 2011
USA, Anglie, Španělsko, Francie, 2011, 104 min

Žánr:
komedie, sci-fi
Režie:
Greg Mottola | celý štáb
Hrají:
Mia Stallard, Simon Pegg, Nick Frost, Jeffrey Tambor, David House, Jeremy Owen | všichni herci

Paul je mimozemšťan z Oblasti 51. Ano, to je to nejstřeženější místo v Americe, kde před šedesáti lety údajně přistálo UFO. Celou tu dobu vládci světových mocností Paula informačně vytěžovali. A protože jim už nemá co říct a začíná mít strach, že by se mu vědci mohli podívat nejen na zoubek, jednoduše zdrhne a stopne první auto, které by ho mohlo odvézt do bezpečí. Šťastnou náhodou v něm jedou dva týpci, kteří k němu mají nečekaně blízko. Britská herecko scenáristická dvojice Nick Frost a Simon Pegg už světu prezentovala svůj specifický pohled na problematiku zombies (Soumrak mrtvých) a sériových vražd v malebných maloměstech (Jednotka příliš rychlého nasazení) a teď se s vytříbeným smyslem pro humor pouštějí do rozkrývání Akt X.

Graeme (Pegg) a Clive (Frost) přijeli do Ameriky na dovolenou, během níž chtěli procestovat všechna místa proslulá údajným výskytem UFO. Cesta probíhala podle plánu, dokud nenarazili na titulního hrdinu. Byť jako všichni správní ufologové v existenci mimozemšťanů bezmezně věřili, Paul je poněkud zaskočil. Přestože vypadá jako typický „emzák“, chová se jako zastydlý puberťák, tedy úplně stejně jako Graeme a Clive, jen s kapkou americké suverénnosti navíc.

Po počátečním oťukávání zjistí, že si navzájem docela rozumějí, takže Graeme a Clive Paulovi nabídnou, že ho odvezou na místo „kdesi mezi lesy“, kam si pro něj přiletí jeho soukmenovci. Kamarádskou idylu bohužel vážně narušují dvě externí hrozby. Když vám zdrhne mimozemšťan, tak se ho snažíte dostat za každou cenu, což je úkolem agenta tajné vládní agentury (Jason Bateman), který má k ruce dva neschopné poskoky a zpruzenou šéfku na telefonu. Nebezpečí číslo dvě pak představuje nerudný náboženský fanatik, jemuž naše trojka nedopatřením unesla celkem rajcovní dceru (Kristen Wiig), a on se ji snaží získat zpět s pomocí nabité kulovnice.

Podle producentky Niry Park vznikl nápad na Paula při natáčení komedie Soumrak mrtvých. „Simon Pegg byl tak otrávený z toho, že během natáčení ustavičně pršelo, že navrhl, abychom příští film natočili v poušti. Krátce nato mi podal kresbu mimozemšťana a řekl, že to bude komediální sci-fi roadmovie,“ vzpomíná producentka. Před natáčením absolvovali herci/scenáristé stejnou cestu jako ve filmu a všechno, co na ní prožili, prý zahrnuli do scénáře. „S výjimkou setkání s mimozemšťanem. I když… Kdo ví,“ uzavírá Pegg.

Paul je mimozemšťan z Oblasti 51. Ano, to je to nejstřeženější místo v Americe, kde před šedesáti lety údajně přistálo UFO. Celou tu dobu vládci světových mocností Paula ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 966 hlasů

Recenze filmu Paul

  • Recenze Paul na MovieZone

    Recenze MovieZone 80

    Zase to zvládli! Staří parťáci z britských fanboyovských komedií Simon Pegg a Nick Frost si tentokrát zahráli dva anglické geeky brázdící Ameriku. Cestu jim zkříží mimozemšťan Paul... a je z toho spousta zábavy. Milé překvapení první půlky letošního roku podstrkuje ráznou nálož situačního humoru, přisprostllých hlášek, fanouškovských narážek i přesvědčivých emocí. Svěženka léta.

  • Recenze Paul na fffilm

    Recenze fffilm 70

    Dva Britové (Simon Pegg, Nick Frost), fanoušci sci-fi a mimozemšťanů, si vyrazí do USA na Comic-Con a výlet po "slavných amerických ufonských památkách". A shodou okolností narazí na mimozešťana, který je na útěku před vládními agenty a potřebuje jejich pomoc. Vtip je v tom, že mimozemšťan (jménem Paul) žil na zemi několik desetiletí a je dokonale obeznámen s našimi reáliemi a kulturou (kterou sám občas ze zákulisí pomáhal utvářet). Problém je, že tento originální námět je trestuhodně nevyužitý, humor často postrádá sofistikovanost a funguje na dvou základních, víceméně triválních pilířích: Sprosťárny. Paul (mluví ho Seth Rogen) je inteligentní, ale velmi sprostý. Agenti jsou infantilně sprostí. Unesená křesťanka prozře, stane se ateistkou a začne se učit nadávat. Neustálé narážky na sci-fi filmy, aniž by měly v rámci filmu nějaké pořádné opodstatnění. Prostě mají být vtipné jen tím, že je sci-fi fanoušci identifikují. Například: Když jdou kluci nakupovat, Paul chce, ať mu přinesou lentilky ("Reese's Pieces"). Než agent naštvaně rozstřelí vysílačku, řekne "Stejně to byla nudná konverzace". Paul vysvětluje, že se může zneviditelnit, hrdina se ho zeptá, jestli kdykoliv, a Paul odpoví Predátorovým hlubokým hlasem: "Kdykoliv". Pokud chápete aspoň dvě z těchto tří narážek, pak budete při Paulovi pravděpodobně spokojeni. Kvalit podobně cíleného Galaxy Questu ale nedosahuje. Na druhou stranu, je o dost lepší, než (také podobně cílený) film Fanboys .

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.