Plakát k filmu: Padesátka

Padesátka Padesátka

dokina.cz
5,6

Premiéra 24. 12. 2015
Česká Republika, 2015, 97 min, od 12 let

Žánr:
komedie
Režie:
Vojtěch Kotek | celý štáb
Hrají:
Ondřej Pavelka, Marek Taclík, Jakub Prachař, Vilma Cibulková, Jiří Schmitzer, Tereza Voříšková | všichni herci

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp, láká Vojta Kotek na svou filmovou komedii Padesátka, která se odehrává na hřebenech, svazích a v chatách zasněžených Krkonoš. Premiéra filmu je 24. prosince a Padesátka je poslední komedií roku 2015. Vojta Kotek ji jako režisér připravil podle scénáře Petra Kolečka a její děj se točí kolem rázovitých lidí z hor, jednoho běžkařského závodu a několika padesátek. Tvůrci slibují situační i konverzační humor, překvapivé zvraty i pověstný Cimrmanův vichr z hor.

Co se stane na horách, zůstane na horách, a dole ať si dělaj, co chtěj. Opravdovým kořením Krkonoš jsou místní horalé, kteří zde žijí, ať už je sezóna jakákoliv. Lyžařka s jednou nohou, rolbař, jenž na Tři krále nepije, legendární lovec žen ozdobený neplodností, barman se zálibou ve věštění. A také Pavka, nejstarší žijící člen tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Vždyť jeho otec zlomil během padesátky hůlku a stejně doběh jedenáctej, a svého syna nechal Pavka porodit na Sněžce ve vysoké nadmořské výšce, aby se rychleji okysličoval. Jenže právě syn Jura mu dělá starosti. Místo běžkování totiž nahání úplně jiné padesátky. Je závislý na svádění zralých žen, jimž vyhání mráz z duší.

Na závod, který Jura asi znovu nedokončí, přijíždí se svou matkou Jan Hilský a vedle skvělého času má i jeden osobní cíl. Za jeho splněním se vydává „nahoru“ – do zasněženého světa horských chat. Spustí tam lavinu událostí a vzpomínek a v neposlední řadě se naučí, jak se proflusává mlha.

V rámci příprav na natáčení filmu museli herci podstoupit i běžkařský trénink, Marka Taclíka například připravoval sám mistr světa Martin Koukal. „Celou dobu jsem mu koukal na záda,“ zavzpomínal Marek Taclík „Neodvážil jsem se mu říct, že už nemůžu. Před kamerou Padesátky proběhlo i jedno velké setkání. V diskotékové retrospektivě ze 70. let se objeví Vojta Kotek s Jiřím Mádlem, kteří se spolu na hory vrátili téměř deset let po legendárních Snowboarďácích.

Vojta Kotek je doslova a do písmene dítětem filmu. Podle legendy byla hlavním režijním vzděláním slavného Quentina Tarantina práce ve videopůjčovně. Pro Vojtu Kotka je tou stěžejní školou přímo vlastní kariéra a filmový plac, kde se před kamerou i za kamerou pohybuje nepřetržitě od svých třinácti let. V Padesátce se nebál jít cestou černého humoru a lehké nekorektnosti. Část scén musel pro jistotu točit dvakrát, v odvážné i v umírněné variantě. Navíc si troufl na film, kde musel skloubit horské scenérie, davové scény, vykreslené postavy, vypointované dialogy i návraty do 70. let.

Titulní píseň Padesátka přímo pro film složil Michal Hrůza.

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp, láká Vojta Kotek na svou filmovou komedii Padesátka, která se odehrává na hřebenech, svazích a v chatách zasněžených Krkonoš. Premiéra ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 47 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Padesátka

 • Recenze Padesátka na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  Celovečerní debut Vojty Kotka nedopadl špatně, řemeslu a režii těžko budete něco vytýkat. Problémem je scénář, balancující na hraně silného dramatu a přinejlepším průměrné komedie. Závěr roku ale mohl dopadnout mnohem, mnohem hůř...

 • Recenze Padesátka na fffilm

  Recenze fffilm 30

  Vojtěch Kotek režijně debutuje (celovečerně) filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry . Někde v krkonošských horách se na pozadí běžkařského závodu odehrává hořce komediální drama, které se zpočátku zdá být o souložení, a nakonec se ukáže, že bylo... o souložení. Ovšem ne na pingpongovém stole (v rozporu s tím, co se tvrdí zde , se ve filmu zádná taková scéna neodehraje). Z traileru, natož z plakátu, to není úplně jasné, ale naprostá většina filmu se odehrává v současnosti, odkud si v občasných krátkých scénách odskakujeme zpět do roku 1977 (celkem asi na 15 minut). Tudíž např. Tereza Voříšková hraje mladou Vilmu Cibulkovou atd...

 • Recenze Padesátka na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Na Štědrý den vstupuje do kin horská komedie Padesátka, režijní debut herce Vojtěcha Kotka. Typ filmu, u jehož vzniku se tým zjevně bavil na výbornou, ale divákova nálada se rodí jinak.

 • Recenze Padesátka na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 90

  Je pravda, že hlavně kvůli krmelci často využívanému k úplně jiným aktivitám než ke krmení zvěře se nemůže komedie ani omylem dočkat přívlastku „rodinná“. Ale rozhodně má velký potenciál stát se klasikou, jejíž gagy si budeme pravidelně připomínat. Kolečkovi s Kotkem se povedlo najít tu správnou míru... Vyčítáme jednu věc: na několika málo místech se výkony zazdály nepřesvědčivé – nějaké to zděšené vyjeknutí nebo vypísknutí či rádoby hrozivý výraz, které jsme v tu chvíli hercům neuvěřili.

 • Recenze Padesátka na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 30

  Celovečerní filmový režijní debut herce a dabingového režiséra Vojty Kotka s názvem Padesátka vznikl jako adaptace stejnojmenné divadelní hry, též režírované Vojtou Kotkem, kterou do filmu převedl její autor Petr Kolečko, jenž loni obdobně adaptoval i svou komedii Zakázané uvolnění (film pak režíroval Jan Hřebejk). A nebýt toho, že hlavní hrdiny tvoří trojice mužů, kteří si většinou jen povídají uvnitř horské chaty, tak by ten divadelní základ ani nebyl moc znát – ony komorní hovory jsou totiž často narušovány různými scénami odehrávajícími se v exteriérech a retrospektivními flashbacky do minulosti. Film má slušnou kameru a docela dobrý soundtrack včetně několika přímo pro film složených písniček Michala Hrůzy a zmíněnou trojici v něm hrají ti samí herci, co na divadle. Potud prima.

 • Recenze Padesátka na Total film

  Recenze Total film 75

  Padesátka (2015) Vojta Kotek na režisérské sesli. Komedie, retro návrat do sedmdesátek, drama a dokonce i horor zosobněný pouhým bytím Jiřího Schmitzera na plátně. To je Padesátka, která se letos přidává k minimu českých snímků, za které nevyhodíte své peníze na pokladně kina zbytečně. Vojtěch Kotek svou roli zvládl bravurně. Na filmu nejsou znát žádné kompromisy. Padesátka je nadstandardní debut, který budí slibná očekávání z dalších Kotkových projektů. A stejně jako postava Jury i samotný film vyhání mráz z duše. I když jen smíchem.

Související články k filmu Padesátka

 • Obrázek k souvisejícímu článku: České filmy porážejí Star Wars. Podívejte se na pět nejoblíbenějších!

  České filmy porážejí Star Wars. Podívejte se na pět nejoblíbenějších!

  5. 2. 2016 11:00 S českými filmy se v poslední době roztrhl pytel. Není proto divu, že v pětici nejpopulárnějších filmů na Osobnosti.cz jsou hned čtyři z české produkce. Přesto se do první pětky propracovalo několik velmi nečekaných snímků...

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Padesátka - recenze filmu Vojtěcha Kotka

  Padesátka - recenze filmu Vojtěcha Kotka

  26. 12. 2015 21:00 Vojtěch Kotek režijně debutuje (celovečerně) filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry. Někde v krkonošských horách se na pozadí běžkařského závodu odehrává hořce komediální drama, které se zpočátku zdá být o souložení, a nakonec se ukáže, že bylo... o souložení.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.