Plakát k filmu: Občanský průkaz

Občanský průkaz Občanský průkaz

dokina.cz
7,1

Premiéra 21. 10. 2010
Česká Republika, Slovensko, 2010, 102 min

Žánr:
komedie, drama
Režie:
Ondřej Trojan | celý štáb
Hrají:
Jakub Šárka, Anna Geislerová, Martin Myšička, Libor Kovár, Matous Vrba, Jan Vlcek | všichni herci

Občanský průkaz se odehrává v Praze, mezi lety 1973 – 1977. Tedy v letech nejtužší normalizace, v období po okupaci Československé socialistické republiky vojsky armád Varšavské smlouvy. V době, „kdy big beat a dlouhé vlasy byly rebelií proti husákovskému socializmu, občanský průkaz prostředkem k policejní buzeraci a modrá knížka vymodlenou svátostí“.

Sami tvůrci o svém filmu řekli: „Děj filmu obsáhne tři roky života čtyř spolužáků - Petra, který je zároveň vypravěčem příběhu, a jeho kamarádů Popelky, Aleše a Míti. Obsáhne období mezi jejich patnáctým a osmnáctým rokem; od okamžiku, kdy je jim patnáct let a oni dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se snaží uniknout vojně v komunistické armádě a pokoušejí se získat modrou knížku.

Občanský průkaz se odehrává v Praze, mezi lety 1973 – 1977. Tedy v letech nejtužší normalizace, v období po okupaci Československé socialistické republiky vojsky armád Varšavské ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 735 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Občanský průkaz

 • Recenze Občanský průkaz na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

  Petr, Popelka, Aleš a Míťa mají na háku celá slavná léta sedmdesátá – tedy alespoň co se jejich soudružských záležitostí týče. Je jim 15 a občanka je jim dobrá tak leda k natržení stránky 15. Tři roky v jejich životě ale hodně změní a naučí je, kolik stojí revolta. Trojan to bere od nahláškované řachandy až po celkem temný a neradostný obraz normalizace. Bere to pomalu, trochu didakticky, ale s přehledem. Lepší česká komedie už nějaký ten pátek k vidění nebyla.

 • Recenze Občanský průkaz na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Retrofilm Ondřeje Trojana podle scénáře Petra Jarchovského a knihy Petra Šabacha o dobrodružstvích čtyř dospívajících kluků v socialistickém Československu v 70. letech minulého století. Ke scénáři Petra Jarchovského mám úplně stejnou výtku, jako k jeho předchozím scénářům ( Kawasakiho růže , U mě dobrý , Medvídek ): Slibně načne pět zajímavých motivů/situací/postav, z nichž každý by stačil na zajímavý celovečerní film, pak čekáme, jak je rozvine, ale on místo toho načne další tři úplně nové motivy a z těch původních pěti zajímavých se letmo vrátí ke dvěma nebo třem, takže nakonec některé drobnosti ani nedávají smysl a nechápeme, proč vůbec ve filmu byly. K tomuto dochází ve filmech podle Jarchovského scénářů naprosto konzistetntně, bez ohledu na jejich režiséry. Dochází k tomu i v Občanském průkazu, který má dvě a čtvrt hodiny , takže si všechna ta čísla vynásobte dvěmi a film je ke konci téměř k nevydržení (přestože Ondřej Trojan režíruje povětšinou velmi dobře a některé izolované scény jsou téměř bravurní). Jediný další problém je občas s postsynchrony, a to bohužel zrovna u čtyř hlavních hrdinů - následkem toho jsou jejich hlášky (včetně vysvětlujících voiceoverů) občas hrozně nepřirozené. Jinak je ve filmu je mnoho hezkého / profesionálního / vydařeného. Některé postavy jsou načrtnuty opravdu zajímavě, takže se těšíte, jaký zajímavý osud budou na plátně mít, ale nejednou budete zklamáni, protože prostě zmizí (viz předchozí odstavec). Výprava je také velmi kvalitní a obdivoval jsem, jak se podařilo filmařům najít takové záběry Prahy, které se s přimhouřením oka dají vydávat za 35 let staré, aniž by k tomu byly potřeba drahé triky. Ale co naplat - ve výsledku jde o hrozně roztěkané dílo, které mělo být buď o hodinu kratší, nebo z něj měli udělat třináctidílný seriál. Každopádně scénář měl mít úplně jinou délku, když už ne stavbu...

 • Recenze Občanský průkaz na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Režisér Ondřej Trojan ví, jak vypadalo dospívání za totality. Jeho Občanský průkaz se nebojí smíchu, ale selanku nepěstuje. Pořád je to hlavně komedie, nicméně ve společnosti se sklonem k smířlivé nostalgii vyruší jako výstřel v operetě.

Trailer k filmu

Související články k filmu Občanský průkaz

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Občanský průkaz trhá na Slovensku rekordy

  Občanský průkaz trhá na Slovensku rekordy

  25. 2. 2011 14:00 Tragikomedie Ondřeje Trojana a Petra Jarchovského Občanský průkaz láme na Slovensku rekordy návštěvnosti. Od 10. února snímek zhlédlo téměř 60.000 diváků.. V podvečerních a večerních hodinách jsou sály vyprodané již několik hodin před začátkem projekce.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Občanský průkaz Ondřeje Trojana je třetí týden nejnavštěvovanějším filmem

  Občanský průkaz Ondřeje Trojana je třetí týden nejnavštěvovanějším filmem

  11. 11. 2010 13:40 Hořká komedie Občanský průkaz třetí týden suverénně vede žebříček nejnavštěvovanějších filmů v České republice. Nový film úspěšného režiséra a producenta Ondřeje Trojana vstoupil do kin 21. října a od té doby jej vidělo 150 000 diváků!

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR

  Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR

  21. 10. 2010 09:00 V sedmi sálech pražského multikina CineStar Anděl v Praze měl včera večer premiéru snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Odehrává se v 70. letech minulého století a na příběhu čtyř dospívajících kluků líčí, jak tvrdě komunistický režim stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit. Do kin přichází dnes, 21. října ve dvaatřiceti kopiích a dalších digitálních.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.