Plakát k filmu: Normální autistický film

Normální autistický film Normální autistický film

dokina.cz
7,6

Premiéra 10. 11. 2016
Česká Republika, 2016, 90 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
Miroslav Janek | celý štáb

Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista". Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu navždy přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a přehlížet absurdity modernity, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid?

Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista". Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -
 • -

Recenze filmu Normální autistický film

 • Recenze Normální autistický film na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Špičkové zobrazení několika neobyčejných osudů, kterému nemůžu odpustit jen troufalou ambici změnit pohled na autisty prostřednictvím tak trochu neférových způsobů. Pokud byste ale měli letos vidět jen jeden dokument, je to tenhle. Janek ho dokázal skvěle natočit a díky hluboce lidskému (bez ironie!) obsahu ho jen tak z hlavy nedostanete.

 • Recenze Normální autistický film na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Je zábavný, překvapivý a neskonale pozitivní, přestože jedna z hrdinek tu rapuje „proč se takový ho...o vůbec narodilo, chtěla bych být mrtvá“.

 • Recenze Normální autistický film na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 80

  Normální autistický film představuje zkrátka zajímavý pohled do každodenního života pěti autistických dětí. Publiku se snaží ukázat, že autisty nemusíme vnímat jako nemocné vyvrhele. Stačí sebrat odvahu a trpělivost k tomu, abychom se mohli dotyčnému tzv. dostat pod kůži, a můžeme být příjemně překvapeni. Dokument navštěvuje jeden festival za druhým (51. MFF Kalovy Vary, Ji.hlava, DOK Leipzig) a těší se velké oblibě. Takové dílo by se mělo vřele doporučit nejen milovníkům dokumentárních filmů, ale každému, kdo si chce rozšířit obzory a bojovat proti stereotypům.

Trailer k filmu

Související články k filmu Normální autistický film

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Přistání vesmírných lodí a šokující odhalení Edwarda Snowdena

  Filmové premiéry: Přistání vesmírných lodí a šokující odhalení Edwarda Snowdena

  9. 11. 2016 10:00 Provokativní vědeckofantastický thriller, tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, pokus o smíření na sklonku života, odhalení šokujících praktik amerických tajných služeb, příběh zdravotníka ve 2. světové válce, provokativní erotická tvorba vídeňského umělce, a pět obdivuhodných dětí s nelichotivou nálepkou "autista". Ve 43. týdnu tohoto roku čeká české diváky 7 filmových premiér a pásmo animovaných filmů Břetislava Pojara.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.