Plakát k filmu: Norbit

Norbit Norbit

dokina.cz
3,3

USA, 2007, 102 min

Žánr:
komedie, romantický
Režie:
Brian Robbins | celý štáb
Hrají:
Eddie Murphy, Thandie Newton, Terry Crews, Clifton Powell, Mighty Rasta, Cuba Gooding Jr. | všichni herci

Muž mnoha tváří. Tato definice asi v současné době nejpřiléhavěji sedí na Eddieho Murpyho. Slavný herec, čerstvě nominovaný na Oscara, totiž dokáže s přehledem zahrát nejen drzého Policajta z Beverly Hills, ale také přitroublého outsidera, jeho přisprostlou těžkotonážní manželku nebo stařičkého provozovatele sirotčince čínského původu - všechny tři role navíc zvládá v jediném filmu, drsné komedii Norbit.

"Jmenuji se Norbit a sotva jsem se narodil, pohodili mě u dveří sirotčince." Přesně tak začíná životní příběh věčného smolaře Norbita Alberta Rice (Eddie Murphy), kterého se ujal svérázný vychovatel pan Wong (Eddie Murphy). Prvních devět let jeho života proběhlo v dokonalé harmonii a v nevinných hrátkách s dětskou láskou Kate (Thandie Newton). Pak se ale na pískovišti setkal s dobře rostlou Rasputií (Eddie Murphy), která se za něj rozhodla provdat a tím mu zbytek života proměnit v peklo.

Dospělý Norbit pracuje v kanceláři stavební firmy Rasputiiných bratrů, která slouží jen jako zástěrka jejich skutečné profese - vymáhání výpalného, a ve volném čase se snaží přežít po boku gigantické a nesnesitelné manželky Rasputie. Toto trápení by zřejmě trvalo až do jeho smrti, kdyby se do jeho života nevrátila Kate, která má v úmyslu převzít po panu Wongovi správu sirotčince. Jejich společnému štěstí ale brání celá řada obřích překážek - Katiin slizký snoubenec (Cuba Gooding Junior), jenž chce společně s Rasputiinými bratry proměnit Wongův sirotčinec v nevěstinec, a hlavně sama Norbitova manželka Rasputia, která je opravdu těžká váha a to co jednou uchvátí, nikdy nevrátí.

Scénář Norbita vzešel z nápadu Eddieho Murphyho pustit se do spolupráce s vlastním bratrem. "Brácha se scenáristice věnuje už léta a poslední dobou se mu mimořádně daří. Tak jsme si řekli, že dáme hlavy dohromady a zkusíme napsat film," říká slavný herec. Inspirovali se článkem na internetu, který popisoval případ, kdy urostlá Amazonka před zraky veřejnosti zmlátila manžela, a stvořili příběh citlivého muže, který už v devíti letech udělal opravdu velkou chybu, jež měla poznamenat zbytek jeho života. Je to film, který se ve snaze udělat si legraci, nezastaví vůbec před ničím. Je odvážný, drsný a giganticky zábavný, ostatně stejně jako manželka hlavního hrdiny.

Muž mnoha tváří. Tato definice asi v současné době nejpřiléhavěji sedí na Eddieho Murpyho. Slavný herec, čerstvě nominovaný na Oscara, totiž dokáže s přehledem zahrát nejen drzého ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 698 hlasů

Recenze filmu Norbit

  • Recenze Norbit na fffilm

    Recenze fffilm 20

    Eddie Murphy znovu jako několik postav včetně tlusté ženy... Nějaký filmový producent došel k názoru, že je dobrý nápad vyházet ze Zamilovaných profesorů veškerou zápletku a ponechat jenom scény, ve kterých se Eddie Murphy pitvoří a dělá humor sám se sebou (pomocí masek a triků). Tak vznikl Norbit. Titulní hrdina (Murphy) je nesmělý dement, vychovaný v sirotčinci starého číňana pana Wonga (také Murphy), který pořád na někoho hází harpunou (prostě jenom tak, asi aby byl vtipný). Norbita si vpodstatě proti jeho vůli vezme hnusná, obludně tlustá, zlá Rasputia (opět Murphy), která ho bije, zneužívá a je mu nevěrná, ale Norbitovi je to tak nějak jedno. Film má sice zápletku (do města se vrátí krásná Kate, kterou Norbit jako dítě miloval, zlí pasáci chtějí koupit sirotčinec a udělat z něj porno bar), ale naprostá většina humoru je postavena (přesněji “má být postavena”) na tom, že se v záběrech VYSKYTUJE Eddie Murphy v jedné až třech podobách a chová se “legračně”. Tj. jako Norbit šišlá, jako pan Wong pronáší lámanou angličtinou sprosťárny a jako Rasputia vřeští a houpe obrovskými prsy. Dokonalá práce maskérů a Murphyho skvělé imitační schopnosti filmu vlastně škodí, protože po chvíli úplně zapomenete, že ty tři nesympatické postavy hraje tentýž herec (a některým divákům to asi v průběhu filmu vůbec nedojde). Norbit není tak strašný jako Epic Movie, protože v něm je pár scén, které díky Murphyho improvizacím samy o sobě skoro fungují a dobře by se vyjímaly v nějaké úplně jiné komedii. Například v nějaké vtipné. Ci 20% (Původně psáno pro měsíčník Cinema . Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

Související články k filmu Norbit

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.