Plakát k filmu: Nit z přízraků

Nit z přízraků Phantom Thread

dokina.cz
8,0

Premiéra 2. 1. 2018
USA, 2017, 115 min, od 12 let

Žánr:
drama
Režie:
Paul Thomas Anderson | celý štáb
Hrají:
Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Camilla Rutherford, Julie Vollono, Vicky Krieps, Sue Clark | všichni herci

Nit z přízraků vypráví příběh muže posedlého zničující dokonalostí. Muže natolik soustředěného na každičký detail, že mu unikalo vše podstatné. Muže, kterého zničila láska. Nebo zachránila. Záleží na úhlu pohledu. Úspěšný tvůrčí tandem Paul Thomas Anderson a Daniel Day-Lewis si zopakovali spolupráci a po oscarové lahůdce Až na krev stvořili další film, který se zařadí mezi nezapomenutelné.

Mít šaty od návrháře Reynoldse Woodcocka (Daniel Day-Lewis) znamenalo v dynamické éře obrozujícího se poválečného Londýna úplně nejvíc. Dáma musela mít dostatek peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v jeho modelech, které byly vždy unikátní. Status génia si ale vybíral svou daň v podobě Woodcockovy totální emocionální vyprázdněnosti. Odtržen od reality všedního dne, neboť o vše praktické se starala jeho sestra (Lesley Manville), stavěl všechny ženy na roveň krejčovských panen. Měl sice vždy po ruce nějakou milenku či múzu, ale stačilo, aby si ráno při snídani trochu hlasitěji mazala topinku máslem a už se pakovala z jeho života. Když v kavárně v zapadlém přístavním městečku Reynolds objevil stydlivou servírku Almu (Vicky Krieps) a rozhodl se jí nabídnout momentálně uvolněné místo po svém boku, netušil, s čím si zahrává. Tahle zdánlivě neškodná submisivní bytost totiž rychle pochopila pravidla hry a rozhodla se aktivně bojovat za to, aby neskončila jako její předchůdkyně. Situaci jí usnadňuje i to, že se do ní Reynolds zamiloval. Nápor citů se však velmi negativně začal odrážet na jeho tvorbě, a umělcova praktická sestra se proto rozhodne rázně zakročit.

Nit z přízraků vypráví příběh muže posedlého zničující dokonalostí. Muže natolik soustředěného na každičký detail, že mu unikalo vše podstatné. Muže, kterého zničila láska. Nebo ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 11 hlasů

Recenze filmu Nit z přízraků

 • Recenze Nit z přízraků na fffilm

  Recenze fffilm 90

  Londýn, 50. léta. Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) je špičkovým módním návrhářem. Je bohatý, obsesivní, geniální, mírně vyšinutý, s občasnými excentrickými výbuchy, a vše musí mít pod absolutní kontrolou. Nemá manželku, pouze občasné společnice / milenky. S řízením podniku mu pomáhá jeho sestra Cyril (Lesley Manvilleová), která se k životu staví dost podobně (jen nemá ty excentrické výbuchy). Když si Woodcock vyrazí na pár dní odpočinout k moři, narazí tam v hotelové restauraci na sympatickou mladou servírku Almu (Vicky Kriepsová), kterou okamžitě pozve na luxusní večeři. A pak do svého domku, kde jí chce něco ukázat. Zde jí ukáže něco jiného než svůj penis a tím započne velmi zvláštní a velmi nevyrovnaný vztah... I když toho Paul Thomas Anderson za svou kariéru moc nenatočil a i když se mi všechny jeho filmy nelíbí bezvýhradně , je bezesporu jedním z nejunikátnějších současných filmových tvůrců. Ve srovnání s pršícími žábami nebo "I drink your milkshake!" je Nit z přízraků víceméně "film se standardním dějem a zápletkou" (OK, v jedné scéně je tam chvíli duch), ale pořád výrazně originálnější, než to, co Hollywood standardně produkuje.

 • Recenze Nit z přízraků na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 80

  Od předchozí spolupráce režiséra Paula Thomase Andersona s hercem Danielem Day-Lewisem (Lincoln, Gangy New Yorku) na oscarovém snímku Až na krev uběhlo již jedenáct let. Nyní se oba dali znovu dohromady kvůli filmu Nit z přízraků, o němž Daniel Day-Lewis prohlásil, že to bude jeho poslední film vůbec, a pak že pověsí hereckou kariéru na hřebík. V příběhu zasazeném do poválečného Londýna padesátých let minulého století, kdy anglická metropole zažívá rozkvět módy, Daniel ztvárnil hlavní roli špičkového krejčího a návrháře ženských šatů Reynoldse Woodcocka.

 • Recenze Nit z přízraků na iDnes

  Recenze iDnes 75

  Daniel Day-Lewis oznámil, že Nití z přízraků, jež vstupuje do našich kin, končí s herectvím. Dodrží-li slovo, bude to škoda – ale také důkaz, že ovládá umění přestat v nejlepším.

 • Recenze Nit z přízraků na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 75

  Příběh o ovládání, opouštění, prchavosti lásky i o iritujících detailech vztahu, které zná každý. Je to film lehce bizarní, místy komický, vzdálený od běžného života, jemný a precizní. Kamera nás provází honosným domem, sleduje každý pohyb herců i jehly při šití šatů. Je pro diváka, který si chce vychutnat atmosféru a ponořit se do jiného světa, ale musí být dost vnímavý, aby neztratil nit.

 • Recenze Nit z přízraků na Total film

  Recenze Total film 90

  Nit z přízraků (2017) Andersonovi bych Oscara opravdu přála. S Nití z přízraků je to totiž už jeho šestá zatím neproměněná nominace v kariéře. Dokázal natočit mnohovrstevnatý příběh, ve kterém divák nedovede odhadnout, jak se bude vyvíjet, což vzbuzuje jeho přirozenou zvědavost a udržuje pozornost. Snímek okouzluje nevídanou mystikou i originálně pojatou romancí a zároveň diváka přenese do prostředí plného estetiky, umění, soustředění a určité sobeckosti i vnitřního neklidu, která vyzařuje z osobnosti Reynoldse Woodcocka v podání Daniela Day-Lewise. A tak si troufám tvrdit, že bude mít letos Gary Oldman se svým Winstonem Churchilem enormní konkurenci při rozdávání Oscarů!

Související články k filmu Nit z přízraků

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Tonda Blaník jako prezidentský kandidát a návrhář odtržen od reality

  Filmové premiéry: Tonda Blaník jako prezidentský kandidát a návrhář odtržen od reality

  31. 1. 2018 10:00 Módní návrhář odtržen od reality všedního dne, Tonda Blaník jako prezidentský kandidát, sonda do života jedné „lepší“ evropské rodiny, nevšední rodina, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr, putování muže, co se před deseti lety rozhodl opustit svou rodinu. Tento týden přináší 5 filmových premiér a snímek režiséra Františka Čápa, natočený ke 4. výročí Slovenského národního povstání.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.