Plakát k filmu: Na život a na smrt

Na život a na smrt Lone Survivor

dokina.cz
7,0

Premiéra 9. 1. 2014
USA, 2013, 121 min, od 15 let

Žánr:
thriller, akční, drama, válečný
Režie:
Peter Berg | celý štáb
Hrají:
Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, Ben Foster, Yousuf Azami, Ali Suliman | všichni herci

Elitní jednotka SEALs měla v roce 2005 za úkol zajmout či zlikvidovat čelního představitele Al-Kaidy uprostřed nepřátelského území. Čtyřčlenná skupina těch nejlepších vojáků byla ale prozrazena a čelila drtivé převaze. Měla to být slavná vojenská operace, nakonec ale přežil jen jeden . . .

Film Na život a na smrt (Lone Survivor) natočil Peter Berg podle vzpomínek toho jediného, který přežil. Stejně jako úvodní sekvence "Vojína Ryana" nebo Černý jestřáb sestřelen i Peter Berg znovu posouvá zfilmování válečné akce k zážitku, který svou intenzitou vyráží dech.

Elitní jednotka Navy SEALs měla v roce 2005 uprostřed nepřátelského území zajmout či zlikvidovat čelního představitele al-Kaidy. Čtyřčlenná skupina těch nejlepších vojáků byla ale prozrazena a v nelítostné řeži čelila drtivé převaze. Měla to být slavná vojenská operace, nakonec ji ale přežil jen jediný člověk. Film Na život a na smrt byl natočen právě podle jeho vzpomínek. Stejně jako úvodní sekvence vojína Ryana nebo Černý jestřáb sestřelen i v případě Na život a na smrt režisér Peter Berg znovu posouvá zfilmování válečné akce k zážitku, který svou nemilosrdnou autentičností, brutalitou a intenzitou vyráží dech.

Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt.

Předlohou filmu se stala vzpomínková kniha Marcuse Luttrella, jediného vojáka, který krvavý střet s Talibanem přežil. A který svou knihou porušil svaté pravidlo SEALs o jejich operacích veřejně nemluvit. Hraje ho Mark Wahlberg, zbývající vojáky pak Taylor Kitsch, Emile Hirsch a Ben Foster. Roli jejich nadřízeného, který celou akci řídil ze základny Navy SEALs se představí Eric Bana.

Režisér Peter Berg se na Střední Východ podíval už se svým filmem Království. Aby mohl příběh operace Red Wings zachytit co nejlépe, strávil měsíc na základně SEALs v Iráku a podstoupil alespoň část jejich tvrdého výcviku.

Elitní jednotka SEALs měla v roce 2005 za úkol zajmout či zlikvidovat čelního představitele Al-Kaidy uprostřed nepřátelského území. Čtyřčlenná skupina těch nejlepších vojáků byla ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 14 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 55.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Na život a na smrt

 • Recenze Na život a na smrt na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

 • Recenze Na život a na smrt na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Mark Wahlberg v hlavní roli válečného dramatu. Parta NAVY SEALs se vydává zlikvidovat afghánského warlorda, ale všechno se to zvrtne a ne všichni přežijí (viz původní název filmu, haha). Režiséra Petera Berga pokládám za výborného řemeslníka, který občas kromě řemesla ukáže ve svých filmech i něco víc. Jeho film Na život a na smrt má tu smůlu, že je natočen podle skutečných událostí - podle knihy vzpomínek skutečného člena NAVY SEALs (scénář napsal také Berg). A ty události mi nepřišly nijak extra zajímavé: Tým jde do akce, akce se podělá, pro většinu z nich to nedopadne dobře. Nejoriginálnější dějové zvraty jsou jasně popsány v traileru (včetně té zvláštní adaptace songu "Heroes", která je i ve filmu).

 • Recenze Na život a na smrt na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 65

  Z hledisek akčního, hereckého i příběhového dosáhne film vrcholu spíš v poslední půlhodince. Wahlbergův Lutrell propadá mrazivě autentickému děsu a musí se naučit důvěřovat prostým afghánským lidem, což, jak se dříve ukázalo, není pro vojáky za těchto podmínek jednoduché. Závěrečné titulky se s neúmyslnou ironií v souvislosti s Lutrellovým přežitím zmiňují o stejném kodexu cti, jakým Tálibán hájil ochranu bin Ládina.

 • Recenze Na život a na smrt na iDnes

  Recenze iDnes 65

  Americký film Na život a na smrt s Markem Wahlbergem v hlavní roli líčí skutečnou událost z americké mise v Aghánistánu. Akce v něm nechybí, ale nejde o výbušné efekty, nýbrž o co nejvěrnější pojetí.

 • Recenze Na život a na smrt na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 60

Trailer k filmu

Související články k filmu Na život a na smrt

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Válečné drama podle skutečné události: Na život a na smrt od Petera Berga

  Válečné drama podle skutečné události: Na život a na smrt od Petera Berga

  9. 1. 2014 19:30 Mise speciální jednotky s cílem eliminovat uprostřed afgánských hor vůdce povstalců se fatálně nezdaří a čtveřice vojáků musí utíkat doslova jako o život – podobná zápletka je v moderních akčních a válečných filmech k vidění asi jenom „dvanáctkrát do tuctu“, ve snímku Na život a na smrt od režiséra Petera Berga (Království, Hancock, Bitevní loď) však kopíruje skutečnou událost z Afgánské války.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Na život a na smrt - recenze

  Na život a na smrt - recenze

  6. 1. 2014 08:30 Režisér Petr Berg je králem rutinérů, je to tvůrce na nic si nehrající a sázející na přímočaře natočené žánrové filmy. Po roztěkaném Království, komedii Hancock a béčkovém sci-fi Battleship, natočil tento bývalý herec seriálu Chicago Hope solidní akční jízdu s Markem Walhbergem v hlavní roli Na život a na smrt.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.