Plakát k filmu: Mikulášovy patálie

Mikulášovy patálie Petit Nicolas, Le

dokina.cz
7,0

Premiéra 10. 12. 2009
Francie, 2009, 91 min

Žánr:
komedie, rodinný
Režie:
Laurent Tirard | celý štáb
Hrají:
Maxime Godart | všichni herci

Mikuláš, Vendelín, Celestýn, Kryšpín, Albín, Viktorín a další hrdinové senzačních příběhů dětských knížek o Mikulášovi se v hrané verzi konečně dostávají na filmová plátna. Za 50 let od vydání první knihy si Mikuláše a jeho zběsilé spolužáky oblíbily generace dětí po celém světě i u nás.

Mikuláš o filmu
Vždycky, když jsem přinesl ze školy nešťastnou kouli z mluvnice, jsem říkal mamince, že když budu pořádně zlobit, jednou o mně natočí film, a ten bude senzační, ale maminka se většinou rozplakala a tatínek výhružně složil noviny, ale to nevadí, já je mám rád i tak, asi víc, než kluky ze školy, se kterými je fakt děsná legrace, nevím, jestli jsem vám o nich už povídal. Hodně kamarádím s Vendelínem, který pořád jí, a do třídy s námi chodí i Kryšpín, který chce být závodním cyklistou, a Viktorín, ten zas chce na plácku hrát i dělat rozhodčího zároveň, ale to nejde, uznejte, a Albín, který je hrozně silný, ale taky Celestýn, to je mazánek paní učitelky, člověk mu nemůže dát ani pěstí do nosu, jelikož nosí brýle. A až bude ten film v kinech, budou na mě doma pyšní a nebudou už mi nic zakazovat, až něco provedu, což je vždy nespravedlivé, a Marie-Hedvika si vezme mě a ne Eliáše, jelikož já budu slavný, kdežto Eliáš je blbeček.

Mikuláš, Vendelín, Celestýn, Kryšpín, Albín, Viktorín a další hrdinové senzačních příběhů dětských knížek o Mikulášovi se v hrané verzi konečně dostávají na filmová plátna. Za 50 ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 366 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 59.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Mikulášovy patálie

 • Recenze Mikulášovy patálie na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

 • Recenze Mikulášovy patálie na fffilm

  Recenze fffilm 60

  "Mikulášovy patálie" je série roztomilých dětských povídkových knížek, populární i u nás (doufám, že ještě stále, i v době Harryho Pottera a Twilightu). Jde o krátké příběhy žáka Mikuláše a jeho spolužáků. V mém srdci jsou "Mikulášovy patálie" nerozlučně spjaty s původními ilustracemi . Proto jsem se na pokus o natočení jejich hrané verze od počátku díval s obavami. A byly to bohužel obavy oprávněné. Ať jsou herečtí představitelé jakkoliv dobří a roztomilí, nepřipomínají mi prostě hrdiny knížky, a to ani vzdáleně (u některých dospělých rolí mi připadalo, že je herec o 20 let mladší nebo starší než v literární předloze). Kdybych neviděl úvodní titulky a kdyby se hrdinové nejmenovali Mikuláš, Vendelín a Celestýn, pravděpodobně by mě vůbec nenapadlo, že jde o adaptaci "Mikulášových patálií"! Nevím jak tento problém řešit. Netvrdím, že by k něčemu bylo snažit se herce maskovat tak, aby připomínali původní karikatury (viz Dick Tracy ). Ale aspoň pro mě to představovalo velký problém. Další problém pro mě představoval scénář. "Mikulášovy patálie" nikdy nebyly o ději. Vždycky šlo o to, že byla nastolena nějaká situace, Mikuláš s kamarády něco hrozně pohnojili a Mikuláš to všechno vyprávěl svým odzbrojujícím naivním způsobem v první osobě. Většina tohoto kouzla pochopitelně není přenositelná do celovečerního hraného filmu. Mikulášovy patálie jsou ucházející dětský film, v dnešní době téměř výjimečný svou "nevinností" a absencí hrubozrnného humoru. Jde o profesionální řemeslo a slušný rozpočet umožnil tvůrcům dát filmu příjemnou dobovou atmosféru. Kdybych ale já měl k dispozici podobný rozpočet a práva na zfilmování této předlohy, ze všeho nejdřív bych se dlouze a intenzivně zamyslel, zda by se s dnešními animačními možnosti nedala vymyslet nějaká grafická stylizace, ve které by hrdinové připomínali Sempého kresby a přitom by se mohli pohybovat. A taky bych se mnohem víc zamyslel nad scénářem... P.S: Film je u nás pochopitelně dabovaný a velmi jsem soucítil s překladatelem, který se s nadlidským úsilím potýkal s jedním zásadním dějovým zvratem, založeným na nepřeložitelné slovní hříčce...

Související články k filmu Mikulášovy patálie

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Mikulášovy patálie na prázdninách - recenze letního filmu pro malé i velké kluky

  Mikulášovy patálie na prázdninách - recenze letního filmu pro malé i velké kluky

  12. 7. 2014 20:00 Jako na typicky letní film můžete s celou rodinou vyrazit do kina za novým dobrodružstvím malého Mikuláše. Ve snímku Mikulášovy patálie na prázdninách se podívá malý nezbeda se svými rodiči a babičkou k moři, kde potká spoustu nových přátel. Novinka sice postrádá kouzlo předchozího dílu, ale stále vás bude dobře bavit. 

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Mikulášovy patálie

  Mikulášovy patálie

  6. 12. 2009 09:55 Mikuláš, Vendelín, Celestýn, Kryšpín, Albín, Viktorín a další hrdinové senzačních příběhů dětských knížek o Mikulášovi se v hrané verzi konečně dostávají na filmová plátna. Za 50 let od vydání první knihy si Mikuláše a jeho zběsilé spolužáky oblíbily generace dětí po celém světě i u nás.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.