Plakát k filmu: Mečiar

Mečiar Mečiar

dokina.cz
7,4

Premiéra 8. 3. 2018
Česká Republika, Slovensko, 2017, 89 min, od 12 let

Žánr:
dokumentární
Režie:
Tereza Nvotová | celý štáb
Hrají:
Tereza Nvotová, Michael Kocáb, Vladimír Meciar, Fedor Flasík, Petr Pithart, Martin M. Simecka | všichni herci

Film je zpovědí mladé režisérky Terezy Nvotové o Vladimíru Mečiarovi a o vlivu, který měl tento politik na slovenskou společnost a na život jí samotné. Když v roce 1989 padl v Československu totalitní komunistický režim, měla Tereza jeden rok. Vůdcové sametové revoluce se tehdy rozhodli uspořádat konkurz na ministra vnitra, do kterého se přihlásil Vladimír Mečiar, tehdy ještě neznámý podnikový právník ze slovenského venkova. Vladimír Mečiar se po úspěchu v konkurzu dostává až na politický vrchol, odkud vládne zemi prostřednictvím řady diskutabilních praktik. Na pozadí událostí, jakými jsou rozdělení Československa či únos syna prezidenta, prožívala Tereza s vrstevníky své dětství a dospívání.

Film vznikl po téměř čtvrtstoletí od rozdělení Československa a vzniku samostatného Slovenska. Není však jen vyprávěním o jedné etapě slovenských politických dějin. Přibližuje mnohem univerzálnější a velmi současné téma.

Film je zpovědí mladé režisérky Terezy Nvotové o Vladimíru Mečiarovi a o vlivu, který měl tento politik na slovenskou společnost a na život jí samotné. Když v roce 1989 padl v ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 5 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Mečiar

 • Recenze Mečiar na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi. Shrnula v něm, jak se původně dostal k moci, jak se u ní mnoho let udržoval, co všechno ošklivého prováděl, a jako trumf nám ukáže současý rozhovor s ním, v jeho luxusní vile. Vzhledem k tomu, že je Nvotové pouhých 30 let, je nutno ocenit její řemeslnou zručnost a to, jak dokáže skládat dohromady historické materiály, současné rozhovory a své subjektivní myšlenky tak, aby to všechno dohromady tvořilo celkem působivý a pochopitelný celek. Byť je z toho celku od samého začátku jasné, že Nvotová není Mečiarovou fanynkou a že si nenechá ujít žádnou příležitost, aby ho zesměšnila / zkritizovala, bez jakékoliv poskytnutí prostoru druhé straně (pokud jsou ve filmu Mečiarovi fanoušci, jsou vždy pouze retartdovaní nebo zkorumpovaní, respektive je to sestříháno tak, aby tak působili). Ovšem Nvotová a od počátku upozorňuje na to, že pochází z rodiny levicových intelektuálů a jde v jejich stopách. Klíčovou otázkou ale je, pro koho je tento film vlastně určen.

 • Recenze Mečiar na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 95

  Diváci se v Mečiarovi snadno vtělí do role investigativního novináře a spolu s Nvotovou pátrají, kdo to vlastně Mečiar byl a co ho pojí se Slovenskem roku 2018. Kromě skvěle odvedené práce tvůrců se film může pyšnit tím, že dokázal vyzdvihnout myšlenku, která rezonuje společností už dlouhá léta - a to, že důležitější, než zjistit pravdu o tom, kdo to Vladimír Mečiar je, je položit si otázku, proč se dostal k moci a jakým způsobem si ji udržel.

Trailer k filmu

Související články k filmu Mečiar

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.