Plakát k filmu: Královský víkend

Královský víkend Hyde Park on Hudson

dokina.cz
5,6

Premiéra 21. 2. 2013
Anglie, 2012, 94 min, od 12 let

Žánr:
komedie, historický, drama, životopisný
Režie:
Roger Michell | celý štáb
Hrají:
Bill Murray, Laura Linney, Olivia Williams, Olivia Colman, Blake Ritson, Samuel West, Eleanor Bron | všichni herci

Píše se rok 1939. K americkému prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi (Bill Murray) přijíždí na státní návštěvu do jeho soukromé residence král a královna Anglie. Setkání je o to významnější, že se jedná o historicky první návštěvu anglického královského páru v USA. Poprvé se tak střetávají upjaté společenské konvence Angličanů s uvolněnou americkou morálkou na té nejvyšší společenské úrovni.

Pro konzervativní britské panovníky je připraven piknik s hot dogy jako hlavním chodem či koupání v plavkách za účasti novinářů. Nezvyklá je pro tak významnou návštěvu i přítomnost Daisy (Laura Linney), další ženy po boku prezidenta, vedle jeho manželky.

Režisér Roger Michell (Notting Hill) natočil příjemnou komedii o jedné významné historické události prosycené nezaměnitelným britským humorem. Bill Murray (Ztraceno v překladu) je za roli F.D. Roosevelta nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Daisy ztvárnila Laura Linney, třikrát nominovaná na Oscara, kterou u nás známe především z úspěšné komedie Láska nebeská.

Píše se rok 1939. K americkému prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi (Bill Murray) přijíždí na státní návštěvu do jeho soukromé residence král a královna Anglie. Setkání je o to ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 59.00 CZK Přehrát online
Přehrát online

Recenze filmu Královský víkend

  • Recenze Královský víkend na MovieZone

    Recenze MovieZone 40

  • Recenze Královský víkend na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Konec 30. let minulého století. Americký prezident Franklin Delano Roosevelt očekává na svém venkovském sídle návštěvu královského páru z Anglie (tedy toho koktajícího krále a královnu, o kterých je Králova řeč ), který přijíždí prosit o americkou podporu v blížící se válce. Všichni z toho jsou pochopitelně poněkud vyplašeni, včetně Rooseveltovy dobré přítelkyně Daisy (Laura Linneyová). Královský víkend vejde do dějin tím, že jde pravděpodobně o první film v našich kinech, ve kterém někdo vyhoní prezidenta USA. (Pravděpodobně, protože při Air Force One jsem na chvíli usnul a Here Cums the President myslím v našich kinech nebylo nasazeno a promítalo se pouze na festivalech.) Takže: Brzy po začátku filmu si Roosevelt vyjede s Daisy na krásnou louku, a tam se od ní nechá vyhonit. Tím se z nich stanou dobří přátelé a Daisy za ním nadále často jezdí (a zřejmě ho dále honí), za což jí prezident nechá postavit poblíž chatu. Jenže posléze Daisy zjistí, že se v téže chatě Roosevelt nechává honit od jiných (a nikoliv od své manželky), což vede k tomu, že se všechny ženy, které prezidenta honí, dohodnou, že je to tak v pohodě a je to pro dobro státu. Tato zvláštní story se odehraje na začátku a na konci filmu, prezident v ní vystupuje vpodstatě jen jako honící objekt a hlavní hrdinkou je Daisy a její rozervané nitro. Doprostřed této story je pak vložena jiná story, o návštěvě královského páru. V této story je hlavní postavou prezident, Daisy ani její rozervané nitro se v ní nevyskytují a nikdo nikoho nehoní. Obě tyto části filmu mají docela ucházející atmosféru, ale každá ji má jinou. Love story s Daisy je něco lyrického, trochu jako Anglický pacient - s hojným vyprávěním protagonistky (a s honěním). Vypadá, že se celý film bude točit kolem ní (a kolem honění) a bude vyprávěn z jejího pohledu. Pak ale přijde story o nervózním oťukávání "král vs. královna vs. FDR", ve které se Daisy vůbec nevyskytuje, ani nemohla nikterak vědět, co se mezi králem a prezidentem odehrálo! Přitom tato story má také svůj půvab, za což může především fenomenální Bill Murray, jehož FDR sice vůbec nevypadá jako FDR, ale je sympatický a vtipný, aniž by dělal nějakou prvoplánovitou komedii. Škoda, že byl skvělý Murray obsazen do něčeho s tak slabým scénářem, jenž velmi prapodivně skáče mezi dvěma příběhy, které spolu souvisí jen velmi vzdáleně a každý má úplně jinou atmosféru. A co se týče nějakého historického vzdělávání diváka, film totálně selhává: Kdybych neznal FDR z Pearl Harboru a královský pár z Královy řeči , pravděpodobně bych vůbec netušil, co je to za lidi a proč spolu mluví o těch věcech, o kterých mluví.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.