Plakát k filmu: Kód Navajo

Kód Navajo Windtalkers

dokina.cz
5,5

USA, 2002, 134 min

Žánr:
akční, drama, válečný

8. prosince 1941, den po Pearl Harboru, vyhlašují Spojené státy válku Japonsku. Elitní námořní jednotky byly aktivovány, aby vybojovaly bitvy v Pacifiku. Bitvy, ve kterých nezáleželo jenom na bojové strategii a kvalitě zbraní, ale také na chytrosti a připravenosti vojáků. V roce 1942 bylo do americké armády k námořnictvu naverbováno několik set Navajů. Ti byli prvotřídně vyškoleni ke kódování strategických zpráv ve svém jazyce a stali se tak tajnými zbraněmi proti nepříteli. Odvážného seržanta Joe Enderse (Nicolas Cage) potkáváme ve válečném lazaretu. Na Šalamounových ostrovech byl těžce zraněn a neslyší na jedno ucho. Scéna, při níž k zranění v quadalcanalském rákosí došlo, se mu stále jako film vrací zpět. Joe je rozhodnut se za každou cenu vrátit na bojiště, což se mu s pomocí zamilované sestřičky podaří. Je přidělen k mariňácké jednotce a společníkem na život a na smrt se mu stává Navajo Ben Yahzee (Adam Beach). A bojovým heslem je příkaz: "Kód Navajo nesmí být za žádnou cenu prozrazen" ...

Kód Navajo (čti navaho) je emocionální a napínavý válečný thriller. Režisér John Woo (např. Mission Impossible 2, Tváří v tvář) o něm říká: "Navajové byli vyškoleni pro tajné kódování ve své řeči pro bojové účely. Inspirovali mě svými příběhy o statečnosti a bystrosti, ale také mě okouzlili svou krásnou a jemnou životní filosofií. Jsem velmi rád, že jsem mohl jejich osudy připomenout v tomto filmu." Herecké obsazení je prvotřídní: Nicholas Cage (např. Mandolína kapitána Corelliho, 8mm), Adam Beach, Christan Slater (např. Zoolander ), Roger Willer ad. Postavy jsou i v těch nejdrsnějších situacích opravdové a neokázalé, jsou to fantastičtí hrdinové, chlapi, kteří, když jde o věc, nezaváhají.

A dvě faktické poznámky:
- v roce 1982 president Regan vyhlásil 14. srpen celonárodním dnem a svátkem kódovačů Navajo
- rezervace Navajů je v USA největší indiánskou rezervací

8. prosince 1941, den po Pearl Harboru, vyhlašují Spojené státy válku Japonsku. Elitní námořní jednotky byly aktivovány, aby vybojovaly bitvy v Pacifiku. Bitvy, ve kterých ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 559 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 101.57 CZK 254.30 CZK Přehrát online

Recenze filmu Kód Navajo

  • Recenze Kód Navajo na iDnes

    Recenze iDnes 50

    Pokud si pracovně rozdělíme válečné filmy na dramata jako Zachraňte vojína Ryana a na romance z rodu Pearl Harboru, pak se Kód Navajo ambiciózně tlačí do té první várky.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.