Plakát k filmu: Kapitán Phillips

Kapitán Phillips Captain Phillips

dokina.cz
8,0

Premiéra 21. 11. 2013
USA, 2013, 134 min, od 15 let

Žánr:
thriller, akční, drama, životopisný
Režie:
Paul Greengrass | celý štáb
Hrají:
Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman, Faysal Ahmed, Mahat M. Ali | všichni herci

Kapitán Phillips se vrací ke skutečné události z roku 2009, kdy došlo k únosu nákladní americké lodi Maersk Alabama skupinou ozbrojených somálských pirátů. Optikou režiséra Paula Greengrasse sledujeme ostře napínavý thriller nabízející mimo jiné pohled na jeden z nesčetných dopadů globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi pirátským vůdcem Muse (Barkhad Abdi) a kapitánem lodi Alabama Richardem Phillipsem (v podání oscarového Toma Hankse), který je nucen coby rukojmí násilníků svou loď i posádku opustit. Muse a Phillips se následně ocitají uprostřed nezastavitelné vojenské mašinerie, která směřuje k dopadení pirátů a osvobození kapitána za jakoukoli cenu.

Kapitán Phillips se vrací ke skutečné události z roku 2009, kdy došlo k únosu nákladní americké lodi Maersk Alabama skupinou ozbrojených somálských pirátů. Optikou režiséra Paula ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 5 hlasů

Kde se podívat online?

255.24 CZK Přehrát online

Recenze filmu Kapitán Phillips

 • Recenze Kapitán Phillips na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Loď kapitána Phillipse přepadli piráti - tím ale jeho vyčerpávající anabáze, během níž hleděl do tváře smrti a somálským vyděračům, teprve začala. Paul Greengrass servíruje další napínavý thriller, který místy až strhujícím způsobem oživuje skutečné události. Už v trochu tradičním a předvídatelném stylu, ale pořád místy pekelně působivě.

 • Recenze Kapitán Phillips na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Film Paula Greengrasse na motivz nedávných skutečných událostí, kdy byla somálskými piráty přepadena americká obchodní loď a její kapitán (Tom Hanks) si prožil peklo. Sluší se upozornit, že trailer je mírně zavádějící. Většina filmu se odehrává v podstatně méně atraktivním prostředí, než je paluba velké nákladní lodě. A rozhodně nečekejte nějaké propracované akční scény, ať už s NAVY SEALS nebo se Somálci. Je zajímavé, že jde o jeden z mála filmů "na motivy skutečných událostí", ve kterém je původní skutečná postava výrazně víc sexy, než herec, který ji hraje ve filmu. (S výjimkou všech filmů o Hitlerovi, samozřejmě.) Skutečný Richard Phillips Film začíná velmi slibně. Sledujeme jednak kapitána Phillipse, jak se loučí s manželkou před odletem do přístavu, a jednak somálskou vesnici, ve které jsou vybíráni ti, kteří budou mít to štěstí zúčastnit se lukrativní pirátské výpravy. V obou případech se Greengrassovi v pár minutách daří dát oběma stranám konfliktu patřičný lidský rozměr během několika málo minut filmového vyprávění. Bohužel, lepší to už do konce filmu nebude. Záhy následuje krátký konflikt na palubě nákladní lodě a pak úplně jiný konflikt (což vlastně ani není konflikt) úplně jinde, během kterého se toho objektivně moc nestalo ( ve Wikipedii je odbyt jednou krátkou větou ), ale je mu věnována asi polovina dvouačtvrthodinového filmu! Greengrass je stále profesionál nejvyššího kalibru, takže scény, které mají být napínavé, rozhodně jsou napínavé , aniž by v nich musely být velké přestřelky, výbuchy, atd... Jenom je trochu škoda, že se po slibném začátku z filmu vytratí téměř jakékoliv stopy hlubšího lidského rozměru a padouši jsou zredukováni na stereotypní strašidelné černochy s lámanou angličtinou, kteří jsou navíc totální idioti a sednou vám na lep při každém pokusu o trapnou lež. Je docela dobře možné, že ti únosci ve skutečnosti byli strašidelní naivní černoši s lámanou angličtinou, ale začátek filmu slibuje mnohem více. Tom Hanks se definitivně přerodil ze sexsymbolu v tlustého dědulu, ale o to působivější je, když se jeho postava dokope k něčemu jako je hrdinství. A velmi působivá je i závěrečná scéna, kdy Phillipsovi teprve zpětně (už v bezpečí) dojde, jak nebezpečné věci vlastně prožil. Překvapilo mě, že někteří recenzenti ve filmu vidí také jakési nastavování zrcadla zlé Americe, která je symbolizována vojenskými experty, které "ubohé Somálce" vodí za nos. Ničeho takového jsem si ve filmu opravdu nevšiml. Věřil bych, že jde o věrnou rekonstrukci toho, co se stalo, a tudíž je logické, že se v ní nedějí věci, které známe z hollywoodských filmů. Greengrass dělal, co mohl, ale vlastně se dost divím, že někomu vůbec připadalo jako dobrý nápad tento nepříliš scenáristicky vděčný incident zfilmovat.

 • Recenze Kapitán Phillips na iDnes

  Recenze iDnes 80

  Je dost těžké natočit napínavě smyšlený příběh. Ale udržet napětí při líčení skutečného případu se známým koncem, to už chce vážně mistra. Paul Greengrass jím je. Po Letu číslo 93 přenesl do filmu jiný skutečný únos, tentokrát na moři. Působivý Kapitán Phillips nosí tvář Toma Hankse.

Trailer k filmu

Související články k filmu Kapitán Phillips

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Kapitán Phillips - recenze

  Kapitán Phillips - recenze

  20. 11. 2013 20:15 Kapitán Phillips je takovou menší filmovou událostí konce letošního roku. Do kin míří opravdu zdařilý snímek režiséra Paula Greengrasse, který s precizní pečlivostí popisuje přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Kapitán Phillips vypráví skutečný příběh lodi zajaté somálskými piráty

  Kapitán Phillips vypráví skutečný příběh lodi zajaté somálskými piráty

  20. 11. 2013 11:45 Stalo se to krátce po vzedmutí vlny somálského pirátství, která v roce 2007 a 2008 překvapila současný svět – drama na palubě kontejnerové lodi Maersk Alabama, jejíž posádka sama vypustila útočící piráty, ač za cenu zajetí svého kapitána Richarda Phillipse. O skutečných události na palubě Maersk Alabama, která je jako vystřižená z šestákových akčňáků, nyní vypráví nový snímek Paula Greengrasse (Bournova trilogie) v hlavní roli s Tomem Hanksem.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.