Plakát k filmu: Jurský svět

Jurský Svět Jurassic World

dokina.cz
6,9

Premiéra 11. 6. 2015
USA, 2015, 125 min

Žánr:
thriller, dobrodružný, akční, sci-fi
Režie:
Colin Trevorrow | celý štáb
Hrají:
Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Irfan Khan, Vincent D'Onofrio, Ty Simpkins, Nick Robinson | všichni herci

Jurský svět (anglicky: Jurassic World) – dříve také Jurský park 4 – je americký vědecko-fantastický film. Je pokračováním úspěšné série filmů Jurský park (1993), Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001). Poslední informace však mluví o tom, že půjde pouze o první z celé nové série snímků s touto tématikou. Jedná se o jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob.

Příběh se odehrává 22 let po událostech z prvního dílu. Nyní je zde plně funkční a zmodernizovaný park jménem Jurský svět, nacházející se na původním ostrově Isla Nublar. Tento ostrov nabízí zábavu pro turisty, ale i výzkum pro paleontology a další vědce. Bratři Zach (Nick Robinson) a Gray (Ty Simpkins) Mitchellovi jedou do parku navštívit svou tetu Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která má funkci provozního ředitele. Po připlutí na ostrov děti zjistí, že Claire je příliš zaneprázdněna prací, a tak s nimi nemůže trávit čas a děti jsou ponechány v péči její asistentky jménem Zara (Sara) (Katie McGrath).

Claire ukáže Simonu Masranimu (Irrfan Khan), miliardáři a faktickému majiteli parku, výběh nového geneticky modifikovaného dinosaura s druhovým jménem Indominus Rex. Tohoto genetického hybrida vědci vytvořili, aby zvýšil návštěvnost parku. Po prohlídce Masrani navrhne, aby bezpečnost výběhu zkontroloval Owen Grady (Chris Pratt) – bezpečnostní expert a zároveň trenér velociraptorů.

Mezitím u výběhu velociraptorů Owen trénuje čtyři z nich (s přezdívkami Blue, Charlie, Delta a Echo), avšak je osloven Vicem Hoskinsem (Vincent D'Onofrio), ředitelem bezpečnosti parku. Vic má představu velociraptory využít jako zbraně pro armádu. Owen a Barry (Omar Sy) se mu posmívají, ale pak jeden z hlídačů kvůli nehodě spadne do výběhu velociraptorů a tak je Owen nucen zachránit ho. Vrhne se rovnou do výběhu k hlídači, ale tím pádem i k velociraptorům. Díky předešlým tréningům však Owena zčásti poslouchají, a tak spolu s hlídčem z výběhu uprchnou.

Mezitím si také Gray a Zach užívají parku – vodního světa s obřím mosasaurem, projížďku terénním vozem mezi galimimy, nebo výběhu, ve kterém tyranosaurus sežere kozu. Avšak u další atrakce (projížďka na mláďatech triceratopsů a hraní si s mláďaty býložravých dinosaurů) Gray a Zach utečou Zaře a zmizí ji z dohledu, aby si užili parku po svém.

Mezitím Claire dojde k Owenovu příbytku se žádostí prohlédnout Indomina, a on tak neochotně souhlasí. Po příjezdu k výběhu Indominus není vidět, a to ani na termálních senzorech po celém výběhu. Owen se ptá Claire, z jakého DNA je indominus stvořen, a Claire odpoví, že z DNA tyranosaura, zbytek je přísně tajný. Owen si všimne škrábanců na zdi výběhu a tak se domnívá, že Indominus přelezl zeď a prchl. Claire odjede do řídícího centra, aby zjistila polohu indomina a Owen vstupuje do výběhu se dvěma hlídači. Avšak Claire a další řídící parku zjistí, že Indominus je stále ve svém výběhu, a vysílačkou varují Owena. Následně při úprku Indominus sežere jednoho hlídače a druhý s Owenem otevře vrata, aby mohli utéct. Owen a hlídač sice utečou, ale Indominus také. Ten pak sežere hlídače, ale Owen se schová pod auto a polije se benzínem, aby skryl svůj pach. Tento tah mu vyjde a Indominus odejde pryč do parku.

Claire povolá speciální bezpečností službu, která používá nesmrtící elektrické zbraně a velí jí Katashi Hamada. Najdou lokalizátor s kusem masa na zemi, což dokazuje, že si jej Indominus vytrhl (zapamatoval si, kam mu ho implantovali). Pak vystoupí z lesa a všichni zjistí, že umí měnit barvu kůže podle prostředí, zabije všechny členy služby a Claire nechá uzavřít severní část parku.

Mezitím si Masrani promluví s genetickým inženýrem Dr. Wu (B. D. Wong), který mu řekne, že Indominus má i DNA z rosničky (aby lépe přežil v tropech, a díky ní oklamal termální senzory ve svém výběhu) a sépie (aby vůbec přežil růst do dospělosti, a proto dokáže měnit barvu kůže podle prostředí).

Mezitím Gray a Zach vstoupí do průhledné transportní koule gyrosféry, ale ignorují varovaní a jedou dál přes údolí plné triceratopsů, apatosaurů a stegosaurů. Na konci údolí objeví malou poškozenou část plotu (plotu, který je kolem údolí s býložravci) a touto poškozenou částí vjedou mimo údolí do zakázané zóny (poloha parku z prvního dílu). Zde objeví stádečko ankylosaurů, a následně na ně zaútočí Indominus, který zničí gyrosféru a Gray a Zach utečou pryč.

Claire a Owen se rozhodnou oba chlapce zachránit. Při pátrání po dětech dojdou do údolí, ale zde objeví mrtvoly apatosaurů („Indominus zabíjí pro zábavu“). Gray a Zach objeví starou, rostlinami zarostlou budovu – stará hlavní hala z filmu Jurský park. Jsou zde i staré kosti dinosaurů a původní jídelna (ta jídelna, kde velociraptoři naháněli Tima a Lex v prvním díle). Gray a Zach objeví starý džíp, nastartují ho a vydají se zpět do parku.

Mezitím tuto budovu objeví i Claire s Owenem. Oba zjistí, že děti se vydaly džípem zpět do parku, ale Indominus na ně zaútočí. Poté uprchnou a vydají se za Zachem a Grayem do parku.

Mezitím se Hoskins snaží přesvědčit Masraniho, aby použili velociraptory k zabití Indomina, ale marně. Poté Masrani společně s vojáky letí ve vrtulníku zabít Indomina. Ten ale přes střelbu vběhne rovnou do voliéry s pteranodony a dimorfodony, kteří zničí vrtulník a ten se zřítí rovnou do ní, kde následně exploduje, a vojáci i Masrani umírají.

Zach a Gray vjedou do parku, ale zde turisty začnou napadat pterosauři. Zach a Grey najdou Zaru, ale tu unese velký pteranodon a i se Zarou dopadne rovnou do laguny s mosasaurem, který je sežere. Řídící parku nechá turisty evakuovat. Přichází Owen s Claire a setkají se se Zachem a Grayem. Hoskins přebírá velení parku a povolá vojáky InGenu.

Owen, Claire i děti přijedou k výběhu s velociraptory a zjistí, že Hoskins má plán zapojit do boje i velociraptory, který by provedl i bez Owena, a tak se k němu Owen neochotně přidá. Velociraptoři spolupracují s Owenem. Když najdou Indomina, tak Owen zjistí, že ta tajná část jeho DNA je velociraptoří, a tak velociraptoři začnou spolupracovat s Indominem a zaútočí na vojáky a Owena. Při tomto útoku jsou vojáci zabiti a Indominus přežije, ale jeden velociraptor zahyne (je odstřelen granátometem). Jeden z velociraptorů zaútočí na Barryho, ale Owen ho stihne zachránit. Poté odjede zpátky do parku.

Dva velociraptoři mezitím zaútočí na Claire a děti v dodávce, ti se jim ale ubrání a poté s Owenem odjedou do hlavní budovy parku a vstoupí do genetických laboratoří. Tam zjistí, že Hoskins spolupracuje s Dr. Wu a ostatní berou embrya dinosaurů a že Indomina stvořili jen jako jako zbraň pro armádu. V dalším momentu Hoskinse zabije velociraptor a tak Claire, Owen a děti vyběhnou z budovy a zamíří do hlavní ulice parku (již prázdné, jelikož turisty evakuovali). Ale pak přijde i Indominus a zbylí tři velociraptoři. Ti si ale vzpomenou na Owenovi povely a zaútočí na Indomina. Claire mezitím dostane nápad – vypustí tyranosaura, který společně s velociraptory začne bojovat s Indominem. Claire, Owen a děti začnou prchat pryč do přístavu k ostatním turistům. Indominus zraní tyranosaura a zabije dva velociraptory. Tyranosaurus padne k zemi, avšak když se začne Indominus napřahovat k finálnímu útoku, zaútočí na něj poslední živý velociraptor. Tímto útokem získá velociraptor pozornost Indomina a tyranosaurus má čas, aby se znovu postavil na nohy. Tyranosaurus s velociraptorem zatlačí Indomina k laguně a tam jej stáhne pod vodu mosasaurus, který Indomina následně sežere. Tyranosaurus a velociraptor odejdou pryč.

Později vidíme, jak se Claire, Grey, Zach a Owen setkávají s rodiči Zacha a Greye – Karen Mitchell (Judy Greer) a Scott Mitchell (Andy Buckley). Ve finální scéně lze vidět, jak tyranosaurus na ostrově vstoupí na heliport a mocně zařve, což dokazuje, že dinosauři opět převzali vládu nad ostrovem Isla Nublar.

Dinosauři ve filmu
Ve filmu se objevil rod Velociraptor, Tyrannosaurus, mořský ještěr Mosasaurus, ptakoještěr Pteranodon a Dimorphodon, Ankylosaurus, Gallimimus, Stegosaurus, Apatosaurus, Triceratops a Parasaurolophus, a objevil se zde i Dilophosaurus, byť jen jako hologram. Dále se zde objevil i Pachycephalosaurus (ale jen jako zmínka od Vivian - mluvila o úniku pachycefalosaura ze západních plání). Novinkou je dinosaurus jménem „Indominus Rex“ – geneticky upravený hybrid. Byl geneticky vyvinut z DNA žáby rosničky (aby lépe snášel tropické podnebí, a mimochodem díky tomuto DNA oklamal termální senzory ve svém výběhu), sépie (aby vůbec přežil růst do dospělosti, a také takto dokáže měnit barvu podle prostředí), ale hlavně z DNA tyranosaura a velociraptora, na různých webových stránkách (ale ve filmu ne) jsou uváděny i rody Carnotaurus, Giganotosaurus, Majungasaurus a Rugops. Indominus je vysoce inteligentní (dokáže využít lsti a pamatuje si také, kam mu lidé vložili lokalizátor), zabíjí „pro zábavu“ ostatní dinosaury a má velmi tvrdou kůži, odolnou i proti slabším střelám.

Pochyby o dokončení
První zprávy o přípravách k natáčení dalšího dílu se objevily v červnu 2002. Pak ale následkem různých průtahů došlo k odsouvání příprav o mnoho let. V prosinci roku 2008 se poprvé ze strany společnosti Universal ozvala pochybnost o smyslu další práce na tomto filmu. Na vině byla částečně také smrt (4. 11. 2008) autora knižní předlohy Michaela Crichtona. Nebylo tedy jisté, jestli bude film vůbec někdy natočen. Na přelomu roku 2010 a 2011 se objevily další spekulace o údajném probíhajícím natáčení filmu, Universal je však nepotvrdil. Teprve v lednu roku 2013 všechny pochyby o dokončení filmu padly, natáčení definitivně začalo na jaře roku 2014 a premiéra proběhla v červnu 2015.

Produkce
Natáčení probíhalo od 14. dubna 2014 na Havaji a v New Orleans. Podle Trevorrowa byli pro vytvoření animatronických dinosaurů opět osloveni tvůrci z někdejších Studií Stana Winstona (dnes Legacy Effects). Kromě toho jsou samozřejmě využity i počítačové animace, o jejichž rozvoj se velmi zasloužily právě předchozí filmy z této série. Dne 25. listopadu byl zveřejněn první trailer k filmu.

Hudba
Soundtrack k filmu natáčel skladatel Michael Giacchino. Opět v něm byl využit hlavní hudební motiv oscarového skladatele Johna Williamse z prvního filmu.

Tržby
Jurský svět získal hned několik rekordů a stal se snímkem, který nejrychleji v historii překonal v tržbách hranici 500 milionů, 1 miliardy i 1,5 miliardy dolarů. V současnosti je s celosvětovými tržbami kolem 1,6 miliardy dolarů komerčně třetím nejúspěšnějším snímkem všech dob, hned za extrémně úspěšnými velkofilmy Avatar (2009) s 2,7 miliardy dolarů a Titanic (1997) s 2,1 miliardy dolarů. Je také zdaleka nejúspěšnějším snímkem ze série "Jurských parků" a historicky nejúspěšnějším snímkem filmových studií Universal Studios.

Další díly
Vzhledem k ohromnému finančnímu úspěchu snímku (jako první v historii vydělal jen za první víkend přes 500 milionů dolarů) se reálně uvažuje o dalších dvou pokračováních. Herec Chris Pratt a režisér Colin Trevorrow již v půlce června 2015 potvrdili, že film (předběžně označovaný jako Jurský svět 2) je pevnou položkou v plánech studií Universal. V červenci 2015 bylo oznámeno, že druhý díl Jurského světa bude do kin uveden 22. června 2018. V hlavních rolích se opět objeví Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová.

Jurský svět (anglicky: Jurassic World) – dříve také Jurský park 4 – je americký vědecko-fantastický film. Je pokračováním úspěšné série filmů Jurský park (1993), Ztracený svět: ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 524 hlasů

Kde se podívat online?

308.14 CZK Přehrát online

Recenze filmu Jurský svět

 • Recenze Jurský svět na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Další čtvrtý díl léta 2015, který rozdává radost. A nečekanou. Neznámý režisér Colin Trevorrow vyrukoval se sebevědomou letní popcornovkou, která baví každou minutu a do okoukaných výběhů tyranosaura, velociraptorů nebo pterodaktylů vhání nejen nová sousta, ale i svěží energii a fajnová scenáristická řešení. Nekomplikovaná, ale velmi zábavná oddychovka pro celou rodinu, ve které si Chrise Pratta užijete stejně dobře jako všelijaké krvežíznivé praještěry, obstojí líp než dvojka a trojka!

 • Recenze Jurský svět na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Předesílám, že tento film není žádný remake nebo reboot, nýbrž naprosto normální, čistokrevné pokračování, odehrávající se ve světě, ve kterém před 20 lety existovalo safari "Jurský park", kde to nedopadlo dobře (možná jsou poněkud ignorovány události druhého a třetího filmu, ale ty už si moc nepamatuju). Dnes je ale všechno jinak. Ze safari se stal vlastně Disneyland, vše je precizně kontrolováno a monitorováno, a v parku dovádí přes 20 000 návštěvníků (a desítky dinosaurů). Nový majitel (stereotypní indický miliardář) chce mít "více cool dinosaury", takže v laboratoři připravuje nové, dravější druhy - z nichž nejdravější je Indominus Rex. Ten se ukáže být dravým (a chytrým) až moc, takže záhy uteče z výběhu a začíná masakr. Z lidských řad se vyloupnou dva hrdinské páry: Jednak dva malí kluci (bratři), kteří většinou utíkají a křičí, ale občas je něco napadne. A pak jejich teta (Bryce Dallas Howardová), zaměstnankyně parku, s frajerským ex-nápadníkem Chrisem Prattem, který je tak hardcore, že raptory drezíruje, jako kdyby to byly čivavy. Universal a Spielberg odvážně svěřili režii tohoto megaprojektu téměř neznámému 38letému Colinu Trevorrowovi, který neměl žádné zkušenosti s filmem podobného kalibru. Proto je potěšující, že z technického a řemeslného hlediska není filmu co vytknout a vše plyne skoro tak hladce, jako kdybychom se dívali na film, režírovaný Spielbergem. Skoro.

 • Recenze Jurský svět na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 75

  Postavy jsou sympatické a celkem rozumně jednající, i na rozlícené dinosaury je velmi příjemná podívaná. Snímek nemá tak temnou atmosféru, jak by mohl mít, a cílí spíše na zábavu pro celou rodinu - dnešní děti už jsou přece jen výrazně odvážnější. Výlet na Jurský svět ale každopádně stojí za to.

 • Recenze Jurský svět na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 80

  Jurský svět není restartem Jurského parku z roku 1993, ani není jeho remakem. Jde o plnohodnotné pokračování odehrávající se na tom samém ostrově (přejmenovaném), dvacet let po tragických událostech z prvního dílu. Rozdíl je v tom, že doba pokročila, takže místo komorního a spíše utajeného výběhu s pár dinosaury tu máme obří hi-tech zábavní park s rozlehlou safari, desítkami pavilónů, vodním stadionem, dětským koutkem a hotelovým resortem pro více než dvacet tisíc návštěvníků.

Související články k filmu Jurský svět

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 6 toužebně vyhlížených filmů, na které jsme čekali dlouhé roky

  6 toužebně vyhlížených filmů, na které jsme čekali dlouhé roky

  3. 7. 2018 11:00 Možná již počátkem července bude mít na festivalu v Karlových Varech premiéru Muž, který zabil Dona Quijota, režiséra Terryho Gilliama. Film, který byl už jednou neúspěšně točen o generaci zpět, se tak možná konečně podívá mezi Gilliamovy fanoušky – píšeme možná, protože Gilliam nedávno přišel o filmová práva a distribuce snímku je tak opět ohrožena. Držme palce aby situace dopadla k všeobecné spokojenosti – Gilliamův Quijot by se tak snad mohl zařadit mezi další toužebně vyhlížené filmy, na které se čekalo celá desetiletí.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 7 pokračování, na které se čekalo nejdéle

  7 pokračování, na které se čekalo nejdéle

  26. 4. 2018 11:16 Trvalo to šest let, ale Avengers: Infinity War se tento čtvrtek 26.4. konečně dostanou do kin. Ne snad, že by natáčení filmu zabralo takovou porci času – právě šest let však uteklo od prvních filmových Avengers, které nakoply zápletku kolem Thanose, jež nyní vrcholí. Tak dlouhé čekání na pointu ve světě filmu není zase tak vzácné – u sedmi oceňovaných filmů čekali diváci na pokračování i desetiletí či déle.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Jurský park a Jurský svět, znáte dobře tyto filmové megahity?

  Jurský park a Jurský svět, znáte dobře tyto filmové megahity?

  18. 6. 2017 10:03 Od dob, kdy diváky ohromil první díl Jurského parku uplynulo již 24 let. Následovaly další 2 pokračování a tím se série na dlouhých 14 let uzavřela. Zlomový byl rok 2015, kdy spatřilo světlo světa další pokračování, film Jurský svět. Máte rádi tyto filmy? Udělejte si kvíz a zjistíte, jak dobře je znáte!

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.