Plakát k filmu: Jak básníci přicházejí o iluze

Jak básníci přicházejí o iluze Jak básníci přicházejí o iluze

dokina.cz
7,5

Československo, 1984, 98 min

Žánr:
komedie, romantický
Režie:
Dušan Klein | celý štáb
Hrají:
Pavel Kříž, Pavel Kříž, David Matásek, Míla Myslíková, Adriana Tarábková, Alena Kreuzmannová, Eva Jeníčková, Zuzana Fišárková, Ondřej Vetchý, Václav Svoboda, Zdeněk Svěrák, Leoš Suchařípa, Jiří Štěpnička, Josef Somr, Karel Roden, Jan Přeučil, David Matásek, Zdeněk Martínek, František Filipovský, Joseph Dielle, Lucie Juřičková, Adolf Filip, Michaela Dolinová, Viktor Maurer, Zdena Sajfertová, Vlastimila Vlková | všichni herci

Jak básníci přicházejí o iluze je česká komedie z roku 1984, druhý díl „básnické hexalogie“ režiséra Dušana Kleina na námět Ladislava Pecháčka (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději, Jak básníci čekají na zázrak). Hlavní role ztvárnili Pavel Kříž, David Matásek, Adriana Tarábková a Míla Myslíková.

Děj
Bývalí spolužáci z gymnázia a kamarádi Štěpán Šafránek a Kendy odjíždějí studovat do Prahy: Štěpán medicínu na Karlovu univerzitu, Kendy režii na FAMU. Zatímco budoucí filmař Kendy studuje zřejmě bez problémů, Štěpán propadá pesimismu z množství informací, které se má naučit, především v anatomii, a obává se, že neprojde do druhého ročníku. Při studiu si navíc musí přivydělávat brigádami, protože s penězi od maminky nevyjde. Při brigádě v nemocnici se zamiluje do studentky střední zdravotní školy „Jeskyňky“ (Adriana Tarábková), o kterou má však zájem i dr. Fast (Jiří Štěpnička). Touha dokázat, že není o nic horší než dr. Fast, Štěpána motivuje k tomu, že se anatomii naučí na výbornou. Při odjezdu na prázdniny jej však čeká zklamání: Jeskyňka odjíždí se svým nastávajícím – dr. Fastem.

Ve druhém dílu básnické hexalogie se objevují nové zajímavé postavy: kolegové-studenti černoch „Mireček“ (Joseph Dielle), šprt Honza (Karel Roden), Moravák Venoš (Václav Svoboda) a erotomanka Vendulka „Utěšitelka“ (Eva Jeníčková), kteří se krátce objeví i v následujícím filmu Jak básníkům chutná život. Na Štěpána si zasedne vyučující anatomie doc. Sejkora (Jan Přeučil) a „zaručené“ rady, jak se snadněji učit, mu prodává podnikavý student Masařík (Akram Staněk).

Jak básníci přicházejí o iluze je česká komedie z roku 1984, druhý díl „básnické hexalogie“ režiséra Dušana Kleina na námět Ladislava Pecháčka (Jak svět přichází o básníky, Jak ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 565 hlasů
 • -
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 39.00 CZK Přehrát online
Přehrát online

Trailer k filmu

Související články k filmu Jak básníci přicházejí o iluze

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Speciální kvíz pro znalce filmů o básnících! Kdo dá plný počet?

  Speciální kvíz pro znalce filmů o básnících! Kdo dá plný počet?

  4. 3. 2018 13:35 Fenomén básníků odstartoval již v roce 1982, kdy byl natočen první film této série nazvaný Jak svět přichází o básníky. Od té doby bylo natočeno dalších 5 pokračování, z nichž poslední film, nazvaný Jak básníci čekají na zázrak, pochází z letošního roku. Viděli jste všechny díly a myslíte si, že je znáte dobře? Otestujte své znalosti v kvízu!

 • Obrázek k souvisejícímu článku: České filmové nejen trilogie - pokračování

  České filmové nejen trilogie - pokračování

  22. 4. 2016 09:45 V minulém týdnu jsme si představili české filmové komedie Zdeňka Trošky, ze kterých se díky úspěchu staly trilogie. Kameňák se dokonce v nedávné době pod taktovkou jiných režisérů dočkal dvou, ne zrovna zdařilých, pokračování. Aby byl náš výčet kompletní, přinášíme vám další velice oblíbené filmové série. Kterou z nich máte nejraději?

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.