Plakát k filmu: Iron Man

Iron Man Iron Man

dokina.cz
8,0

Premiéra 1. 5. 2008
USA, 2008, 126 min

Žánr:
thriller, dobrodružný, akční, drama, sci-fi
Režie:
Jon Favreau | celý štáb
Hrají:
Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow, Leslie Bibb, Shaun Toub | všichni herci

Slavná komiksová postava Iron Man patří mezi nejhýčkanější superhrdiny sdružené pod křídly giganta jménem Marvel. Přesto (nebo možná právě proto) se až teď mohl přidat ke svým sourozencům Spider-Manovi, Fantastické čtyřce a X-Menům, kteří o sobě mohou hrdě prohlašovat, že o nich natočili film. Nečekejte ovšem dalšího spasitele lidstva, kterému k jeho mimořádným schopnostem pomohlo pavoučí kousnutí nebo ozáření. Muž se železnou maskou, občanským jménem Tony Stark, se ke své výjimečnosti "poctivě" propracoval. Uvozovky jsou namístě, Tony se živí jako VIP výrobce a dodavatel technologicky vyspělých zbraní pro americkou armádu a jeho životní filozofii vystihuje věta: Nejlepší zbraní je ta, ze které stačí vystřelit jen jednou. Na cestě z povedené prezentace nejnovější zbraně hromadného ničení pro armádní špičky ho na horké afgánské půdě unese jistá teroristická skupina.

Muž, kterému ležela Amerika u nohou, se tak rázem ocitá v držení lidí, kteří po něm chtějí jediné - aby začal vyrábět zbraně pro ně. Díky své vynalézavosti, výjimečnému intelektu a schopnosti improvizovat si Tony v zajetí vyrobí "brnění", které mu pomůže utéct. Tehdy také dostane nápad tenhle improvizovaný kovový oblek ještě výrazně vylepšit. A tak se zrodí Iron Man. Stan Lee, duchovní otec téhle postavy, přiznává, že se při tvorbě Iron Mana inspiroval americkou ikonou - Howardem Hughesem. "Byl to taky vynálezce, dobrodruh, miliardář, děvkař a především blázen," říká Lee. Že je hrdina Iron Mana poněkud netradiční, podtrhuje i obsazení hlavní role Robertem Downeyem Jr., který není zrovna prototypem muže pevných svalů a ještě pevnějšího charakteru.

"Na komiksových hrdinech jsem vyrostl, takže vím, jak jsou skvělí. Jenže ti, kteří vyrábějí zbraně, sestavují si speciální obleček a pak v něm létají po světě, jsou prostě nejlepší," vysvětluje Robert Downey Jr. důvody, proč pro sebe poněkud netypickou roli přijal. Navíc je to vynikající herec a těch se u tohoto projektu sešlo výjimečné množství - Iron Manovu asistentku hraje oscarová Gwyneth Paltrow, jeho největšího přítele Terrence Howard a hlavního oponenta Jeff Bridges.

Podle producenta Petera Billingsleyho se Iron Man mezi současnými komiksovými superhrdiny na filmovém plátně rozhodně neztratí. "Od většiny z nich se totiž výrazně liší tím, že svou pozornost spravedlivě dělí mezi akční scény a budování příběhu. Při vší úctě k ostatním hrdinům je Tony Stark o něco chytřejší, což pomáhá i samotnému filmu," tvrdí Billingsley.

Slavná komiksová postava Iron Man patří mezi nejhýčkanější superhrdiny sdružené pod křídly giganta jménem Marvel. Přesto (nebo možná právě proto) se až teď mohl přidat ke svým ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 849 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 59.00 CZK 329.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Iron Man

 • Recenze Iron Man na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Tony Stark (Robert Downey Jr.) je superbohatý supercool obchodník se zbraněmi (a playboy). Jednoho dne je unesen v Afghánistánu (tuším) a zdejšími teroristy donucen, aby jim vyrobil zbraň. Místo toho si vyrobí létající brnění se zabudovanými zbraněmi, teroristům unikne, "prozře", stane se o něco lepším, a musí se postavit svému dosavadnímu "opatrovníkovi" (roztomile démonicky plešatý a fousatý Jeff Bridges), který by dále rád vydělával na zbraních a smrti. A ještě je tam ta záležitost se střepinou u srdce a silným elektromagnetem, ale nekomplikujme to... Film Jona Favreaua ( Elf , Zathura ) je překvapivý tím, jak výborně v něm funguje většina neakčních konverzečních scén. Kromě Downeyho a Bridgese uvidíme v hlavních rolích ještě Gwyneth Paltrowovou jako Starkovu sekretářku (s potenciálem na něco víc) a Terrence Howarda jako Starkova kamaráda u armády. A kdykoliv se kdokoliv z nich (nebo více z nich najednou) objeví na plátně a nějak s někým komunikují, vždycky je radost na to koukat a především to poslouchat. Hlavně Downey hraje milionáře-parchanta tak roztomile, že není možné k němu necítit sympatie (bohužel mluví tak rychle, že se spousta z toho do českých titulků nevešla). V Iron Manovi je zkrátka překvapivě velká porce vydařené konverzačně/situační komedie. Je kuriózní, že když došlo na očekávané bojové, akční a jiné trikové scény, neměl jsem jim co vytknout, ale tak nějak mi nepřišly ničím výjimečné a především jsem se těšil, až si zase někdo s někým začne povídat. Jestli je to u stomilionového letního blockbusteru dobře, to nechám na vás... P.S: Počkejte do konce závěrečných titulků.

 • Recenze Iron Man na iDnes

  Recenze iDnes 70

  O den dříve než ve Státech, kde startuje v pátek, vstupuje do českých kin Iron Man. Fanoušci komiksů dobře vědí, o kom je řeč, ale ani ostatní nemusí nad "železným mužem" hned ohrnovat nos.

Související články k filmu Iron Man

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Dva superhrdinové od Marvelu proti sobě!

  Dva superhrdinové od Marvelu proti sobě!

  22. 7. 2018 16:13 V dnešním souboji si to spolu rozdají 2 superhrdinové! Jako první se vám představí Iron Man, který se utká s pavoučím mužem Spider-Manem. Kterému z nich fandíte více? Zahlasujte v anketě na konci článku!

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Cosplay Iron Mana, který je připraven vzlétnout!

  Cosplay Iron Mana, který je připraven vzlétnout!

  VIDEO FEATURED 2. 7. 2016 18:09 Cosplay Iron Mana? Nic nového pod sluncem. Ale než nad tímto mávnete rukou a posunete se dále, tak chvíli počkejte, protože tento cosplay není vůbec obyčejný a rozhodně mezi ostatními svého druhu vyniká.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Po Avengers 2 čeká marvelovskou sérii zemětřesení

  Po Avengers 2 čeká marvelovskou sérii zemětřesení

  20. 4. 2015 23:30 Když se z jara 2008 v kinech objevil první díl Iron Mana, málokdo skutečně věřil, že se mu podaří nastartovat filmovou ságu, která čtyři roky na to vyvrcholí "týmovou" Avengers. Nyní však o dobře šlapající továrně na filmové komiksy nikdo nepochybuje, dokonce je stále zjevnějším zdrojem inspirace pro konkurenční studia. 

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.