Plakát k filmu: Hellboy 2: Zlatá armáda

Hellboy 2: Zlatá armáda Hellboy 2: The Golden Army

dokina.cz
7,5

USA, Německo, 2008, 120 min

Žánr:
komedie, dobrodružný, akční, drama, sci-fi, fantasy

O tři Oscary bohatší (za fantastický Faunův labyrint) režisér Guillermo del Toro se po čtyřech letech vrátil k tomu nejďábelštějšímu ze všech komiksových hrdinů. Pekelnou výhní doruda rozpálený Hellboy (Ron Perlman) zbožňující dobré doutníky a ohnivou krásku Liz, bude znovu drtit záporáky a k tomu trousit jednu drsnou hlášku za druhou.

Nejproblematičtějšího zaměstnance přísně tajného Úřadu pro paranormální výzkum a obranu tentokrát čeká opravdu náročný úkol. Syn vládce podsvětí, princ Nuada, totiž porušil křehké příměří, které panovalo mezi lidmi a jeho říší, čímž nastartoval příslovečné peklo na Zemi. A má být ještě hůř – Nuada se snaží zkompletovat sbírku artefaktů, jež mu mají pomoci oživit Zlatou armádu, nezničitelná mostra, která za pár minut udělají z lidstva ohrožený druh. Aby toho nebylo málo, Hellboye rozptyluje i lehce italská domácnost, kterou má se svou Liz. Tváří v tvář ohrožení světa musí jít rodina stranou, a tak se zaměstnanci nejtajnějšího ze všech tajných úřadů vypraví do tábora nepřítele, aby zastavili Zlo, ještě než se stačí vyvalit na Zem. Vy se vydáte s nimi, a protože vás povede režisér s nedozírnou výtvarnou fantazií, připravte se, že uvidíte, co jste asi ještě neviděli.

Přestože první Hellboy celosvětově vydělal přes sto miliónů dolarů, del Toro se nespokojil s prostým pokračováním tam, kde jednička skončila. „Samozřejmě jsme měli výhodu v tom, že jsme nemuseli znovu vysvětlovat kdo je kdo a stačilo prostě skočit do děje. O to víc jsme chtěli propracovat samotný příběh,“ odmítl del Toro hned v počátku tradiční neduh dvojek, které spíš než na novou invenci spoléhají na setrvačnost. Film tak opustil šílené vědce a ještě šílenější nacisty toužící po nesmrtelnosti a otevřel úplně nový, fantastický svět podzemní říše, obydlené kreaturami s velmi originálním designem, jejíž korunnímu princi se zachtělo vlády nad světem. Mezi nimi všemi ale vyniká titulní hrdina, i když… „Hellboy je v podstatě úplně normální chlap, který by se nejradši jenom válel na gauči u telky a chlastal u toho pivo. Shodou náhod ale má schopnosti, které ho nutí se z toho gauče občas zvednout,“ popisuje svého hrdinu poměrně nehrdinsky jeho představitel Ron Perlman.

O tři Oscary bohatší (za fantastický Faunův labyrint) režisér Guillermo del Toro se po čtyřech letech vrátil k tomu nejďábelštějšímu ze všech komiksových hrdinů. Pekelnou výhní ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 911 hlasů
 • -
 • -
 • -

Recenze filmu Hellboy 2: Zlatá armáda

 • Recenze Hellboy 2: Zlatá armáda na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Zlý syn krále Elfů zabije svého tátu, aby s pomocí kouzelné koruny oživil dávnou "Zlatou armádu", pozůstávající ze 4900 nezničitelných robotů, narušil dávný mír mezi světem kouzel a světem lidí, a dobyl svět. V cestě mu stojí pouze Hellboy, Abe, Liz atd... Druhý Hellboy je překvapivý především v tom, že jde o poměrně razantní změnu žánru. Zatímco jednička byla o tom, jak se pár nadpřirozených vyvrhelů spolu pošťuchuje v našem světě, druhý díl se nejméně z poloviny odehrává v nadpřirozených světech, případně v alternativních neviditelných kouzelných verzích našeho světa. Ve filmu jsou spousty nadpřirozených pohádkových bytostí a většinou jsou vymyšleny úžasně - jak co do svého vzhledu, tak co do mytologie, která jim dává jejich místo ve světě kouzel. Tohle je to, po čem touží všichni tvůrci fantasy filmů a jen málokterým se to podaří. Guillermovi del Torovi se to podařilo. Zapůsobila na mne především Smrt osobně a obrovský lesní duch, který krvácí mech a květiny, ale podobných kreatur je ve filmu aspoň tucet, všechny jsou obdivuhodné a všechny by si zasluhovaly vlastní film nebo seriál. Nová kreatura přibyla i do Hellboyova týmu: Je to Johann Krauss, nesmlouvavý ale férový mluvící plyn uzavřený ve starém potapěčském skafandru. Ano, vždyť jsem psal, že je to nápadité. Hrdinové se tedy snaží elfímu princi zabránit v aktivaci Zlaté armády, Liz zjišťuje, že je těhotná a Abe se zamilovává do elfí princezny. Z globálního hlediska je děj nepříliš zajímavý (od A k B, tam sehnat C, abych objevil D, a tam udělat E, abych dosáhl F), ale všechna prostředí a bytosti jsou tak hrozně nápadité, že je fascinující se na to koukat. Bohužel, škorpení se v rámci týmu a akční scény nejsou tak úžasné. Jsou rozhodně nadprůměrné, ale trochu mi vadilo, jak mě pořád strhávají z toho fantastického pohádkového světa do "jenom" dobrého sitcomu nebo dobrého akčního filmu. Ale del Toro je bůh a bere úžasné drogy, o tom není pochyb.

 • Recenze Hellboy 2: Zlatá armáda na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Po batmanovském Temném rytíři přichází Hellboy II. A třebaže shodně vzešly z komiksových předloh, rozdílnost obou snímků bije do očí.

Související články k filmu Hellboy 2: Zlatá armáda

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Třetí Hellboy bude, pokud Pacific Rim 2 bude velkým hitem

  Třetí Hellboy bude, pokud Pacific Rim 2 bude velkým hitem

  21. 7. 2015 17:30 Od roku 2008, kdy do kin dorazil druhý díl populárního Hellboye, fanoušci čekají na pokračování. Nyní se objevila docela zajímavá spekulace, která naznačuje, že by trojka mohla vzniknout. Jen s takovým menším zádrhelem.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.