Plakát k filmu: Havran

Havran The Raven

dokina.cz
5,4

Premiéra 26. 4. 2012
USA, Španělsko, Maďarsko, 2012, 110 min

Žánr:
thriller, mystery
Režie:
James McTeigue | celý štáb
Hrají:
John Cusack, Luke Evans, Alice Eve, Brendan Gleeson, Kevin McNally, Oliver Jackson-Cohen | všichni herci

Detektiv Emmet Fields (Luke Evans, Válka bohů) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack, V kůži Johna Malkoviche).

Detektiv Emmet Fields (Luke Evans, Válka bohů) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 113 hlasů

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Havran

 • Recenze Havran na MovieZone

  Recenze MovieZone 40

 • Recenze Havran na fffilm

  Recenze fffilm 30

  Edgar Allan Poe byl velmi cool spisovatel a pokud neznáte jeho strašidelné psycho povídky, měli byste se stydět. Poeova smrt je opředena záhadami, i když nejpravděpodobnější je, že prostě umřel na kombinaci podchlazení, alkoholu, drog, pohlavních chorob a případně volebního podvodu ). Tento film s Johnem Cusackem v hlavní roli fabuluje, co záhadného se asi odehrálo v posledních několika dnech Poeova života. Edgar Allan Poe byl hardcore a dělal v životě úžasné věci - například se oženil se svou třináctiletou sestřenicí. Nic moc z těchto opravdu hardcore věcí ale ve filmu nenajdete. Je to totiž detektivka, ve které Poe pomáhá detektivovi (Luke Evans) vypátrat šíleného vraha, kopírujícího ve svých vraždách Poeovy hororové povídky. Film je hodně nepodařený. Bohužel je tak moc nepodařený, že není úplně jasné, jak měl vypadat, kdyby byl podařený. Měl to být humor s nadsázkou, podobně jako chystaný Abraham Lincoln: Vampire Killer ? Měl to být depresivní psychothriller jako Fincherův film Sedm ? Nebo něco macabre stylizovaného podobně jako Burtonův Sweeney Todd ? Skutečností zůstává, že film obsahuje od každého něco a hlavně velkou spoustu vaty. Ten souboj různých stylů vyprávění i vizuálních stylů (exteriéry jsou občas syrově realistické, občas stylizované digitální dokreslovačky) velmi hlasitě skřípe. Je to škoda, protože casting mi přišel více než OK. John Cusack hraje něco jako betaverzi Huntera S. Thompsona, Luke Evans jako detektiv je správně zarputilý a ve vedlejších rolích se mi líbil Brendan Gleeson jako otec Poeovy snoubenky (který Poea nenávidí) a koneckonců i herec, který hrál vraha. Nopak Alice Eveová jako Poeova snoubenka byla dost hrozná. Poeovy povídky nejsou ve filmu využity nijak sofistikovaně, prostě do něj jsou náhodně naházeny vnější znaky některé z nich, protože je šílený vrah prostě tak používá. A používá je vskutku šíleně! Například unese a zabije námořníka z lodi Fortunato, z čehož má pátrajícím dojít, že jde o nařážku na "Sud vína amontilladského", takže mají hledat v katakombách, ale pod Baltimorem katakomby nejsou, takže mají hledat v kanalizačních chodbách... Celý film se hrdinové snaží správně pochopit vrahovy rébusy a udělat přesně to, co po nich vrah chce. Pak to udělají, jsou rádi, že se jim to povedlo, a vrah jim připraví další rébus... Nakonec nevzniklo nic zajímavého. Ani komedie, ani detektivka, a už vůbec ne pohled na poslední dny života Edgara Allana Poea. Nezapomenutelným se tento film stane možná jen tím, že má asi nejnevhodnější závěrečné titulky, jaké jsem kdy v kině viděl.

 • Recenze Havran na iDnes

  Recenze iDnes 55

  Filmu Havran, který si neumí vybrat mezi životopisem a detektivkou, vládne John Cusack. Hraje spisovatele, podle jehož děl kdosi vraždí. Vraždy podle abecedy, Vraždy podle předlohy, Vraždy podle kalendáře, vraždy podle smrtelných hříchů v thrilleru Sedm. To všechno už tu bylo.

Trailer k filmu

Související články k filmu Havran

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Havran

  Havran

  26. 4. 2012 08:15 Thriller Havran se inspiruje povídkovou tvorbou klasika žánru Edgara Allana Poea. Hlavní roli snímku vytvořil John Cusack, známý například z filmů V kůži Johna Malkoviche, Tenká červená linie, Con Air a Výstřely na Broadwayi. Snímek vznikl v maďarsko-španělské koprodukci.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.