Plakát k filmu: Hastrman

Hastrman Hastrman

dokina.cz
6,7

Premiéra 19. 4. 2018
Česká Republika, 2018, 100 min, od 12 let

Žánr:
thriller, romantický
Režie:
Ondřej Havelka | celý štáb
Hrají:
Karel Dobrý, Jiří Lábus, David Novotný, Simona Zmrzlá, Norbert Lichý, Vladimír Polívka | všichni herci

Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní.

Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. Z počátku 19. století se děj na moment přesune do současnosti, kde příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny končí. Film vznikl na motivy románu Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou.

Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující ... celý popis

Trailery Program Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 11 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Hastrman

 • Recenze Hastrman na fffilm

  Recenze fffilm 50

  Blíže nedefinovaný český venkov, někdy v 19. století. Z ciziny přijíždí baron Johann Salmon de Caus (Karel Dobrý), aby se zde ujal malého zpustošené usedlosti, neboť mu blízkost zdejších rybníků je příjemnější než život na zámku. Baron je totiž hastrman. Sice už lidi netopí, ale sbírku hrníčků ve sklepě stále opečovává. Netrvá dlouho, a baron se zakouká do zdejšího děvčete jménem Katynka. Katynka je sečtělá, pohledná a pohrdá organizovaným náboženstvím, což ji činí pro barona zajímavou. Nopak zdejší farář i učitel Katynku nenávidějí, neboť jim nedala. No a tím započne drama lásky, touhy a tření. Film Hastrman je celovečerním hraným režijním debutem Ondřeje Havelky (ano, toho swingaře) a vznikl podle stejnojmenné velmi oceňované knihy Miloše Urbana (hádejte, jestli jsem ji četl). I kdybych to nevěděl, velmi brzy by mi při sledování filmu došlo, že jde o adaptaci nějakého rozsáhlého díla. Bohužel.

 • Recenze Hastrman na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 85

  Hastrman se zjevil na české filmové scéně a přinesl s sebou mnoho neobyčejna. Jde o adaptaci pouze první části knihy Miloše Urbana, přesto jako takový dává smysl. Je to harmonie lidové hudby, záběrů na krajinu, skvělých kostýmů a Karla Dobrého, který podává neobyčejný výkon. Především ale dílu dominuje napětí. My známe hrozivé tajemství barona de Caus a s napjatým očekáváním sledujeme, zda ho zjistí i ostatní hrdinové filmu. Snímek atmosférou hodně připomíná Obraz Doriana Graye a mohlo by se stát, že mezi současnými českými filmy zaujme výsadní postavení. Co víc si totiž přát než charismatické herce, drama a romantiku současně, a také plášť tajemna, který celý snímek doprovází.

 • Recenze Hastrman na Total film

  Recenze Total film 85

  Hastrman (Česko, 2018) Ondřeji Havelkovi se vyplatilo počkat si na autorská práva ke knize a společně s producentem Čestmírem Kopeckým do kin přináší romantický thriller, který je jedinečný svým námětem, zpracováním a poctivě i nápaditě provedeným řemeslem. Havelkova všestrannost i jeho nepopiratelná odvaha a jak sám říká, do jisté míry i určitá drzost a věčná touha nesetrvávat profesně na jednom místě, se myslím u diváků setká s nadšením. Jsem si jistá, že se s ním v roli filmového režiséra nesetkáváme naposledy.

 • Recenze Hastrman na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Pro svůj režijní debut Hastrman si Ondřej Havelka sáhl hodně vysoko, kniha Miloše Urbana se těžko převádí do filmové řeči. Nicméně Karel Dobrý v titulní roli je více než dobrý, a hlavně to může konečně předvést naplno.

 • Recenze Hastrman na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 70

  Baron Johann Salmon de Caus se někdy kolem roku 1830 vrací po mnoha letech z cest po světě do jakési české vesnice, kde měli jeho předkové zámek. Dá však přednost ubytování ve skromné chalupě poblíž rybníků, které jeho rod vybudoval, aby mohl dohlížet na jejich revitalizaci. Ve vesnici se zakouká do podstatně mladší rychtářovy dcery Katynky, která mezi ostatními vesničany vyniká svou živelnou nespoutaností a sečtělostí. Katynka zas vidí v galantním, tajemném a světaznalém baronovi únik ze svazující domoviny a příslib lepšího života. Komplikace spočívá v tom, že baron je zároveň hastrman. Takový ten, co umí dýchat pod vodou a má sbírku hrníčků s dušičkami. A vesnice o tom pochopitelně neví (a možná to neví ani baronův věrný sluha).

Trailer k filmu

Související články k filmu Hastrman

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Vražedná hra a život v husí kůži

  Filmové premiéry: Vražedná hra a život v husí kůži

  18. 4. 2018 10:00 Smrtelná podoba poměrně nevinné hry, romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus v podání Karla Dobrého, hudebně taneční snímek mistra zakřivené reality Bruna Dumonta a ptáci, užívající si život plnými zobáky. V tomto týdnu přichází do českých kin 4 filmové premiéry.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.