Plakát k filmu: Hany

Hany Hany

dokina.cz
5,8

Premiéra 8. 5. 2014
Česká Republika, 2014, 90 min, od 15 let

Žánr:
komedie, drama
Režie:
Michal Samir | celý štáb
Hrají:
Ondřej Malý, Jitka Schneiderová, Michal Sieczkowski, Pavla Tomicová, Hana Vagnerová, Jirí Kocman | všichni herci

HANY drze, s nadhledem a cynickým humorem zobrazuje společnost, které čas protéká mezi prsty. I z tohoto důvodu se tvůrci rozhodli film odvyprávět v neobvyklé formě – v jednom kontinuálním záběru. Jiří, živící se prodejem drog, slečna, jež se nedokáže rozejít s dlouholetým partnerem, protože je prostě hodnej, básník žijící ve své romantické iluzi, starostlivé matky a snaživí otcové. Jejich osudy se vzájemně proplétají, ale každý si přitom uchovává svůj vlastní svět, dokud jej nenaruší násilná pouliční vzpoura.

Film HANY je generačním příběhem, aktuální výpovědí mladé filmařské generace o současné společnosti a mladých lidech. Pod snímkem je podepsán scenárista a režisér Michal Samir, který film charakterizoval takto: „Jde o jednoduchý pohled na lidi, kteří by chtěli být komplikovaní, ale nejsou. Je to taková zběsilá jízda na horské dráze o vášni a morálce, ale také o pivu, manželkách a jejich synech.“

Film s výraznou vizuální stránkou zachycující atmosféru nočního města vznikl v produkci Matěje Chlupáčka (režiséra Bez doteku), který prohlásil: „Film zachycuje generaci, která má všechny prostředky k tomu se realizovat a najít se, ale právě proto se jí to daří ze všech generací nejméně.“ Tragikomický pohled na mezilidské vztahy HANY řeší i aktuální společenské otázky: motiv vzpoury, revolty a boření konvencí, tedy podstatná a přitom ojedinělá témata v nynější české kinematografii.

Michal Samir o tématu svého autorského počinu prozradil: „V létě 2011 při pohledu na hořící londýnský autobus jsem pochopil, že jsme na počátku nové doby. Doby chaosu, nepřehledného strachu, jehož původ neznáme. Vidíme jen důsledky – vymlácené výlohy, převrácená auta, šátky okolo úst a vlajky bez barev. Nemůžu se zbavit pocitu, že jádro problému je v tom, že někteří lidé se jednoduše nudí. A nuda vede k otrávenosti a končí u agrese.“

HANY drze, s nadhledem a cynickým humorem zobrazuje společnost, které čas protéká mezi prsty. I z tohoto důvodu se tvůrci rozhodli film odvyprávět v neobvyklé formě – v jednom ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 5 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Hany

 • Recenze Hany na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  Hany dokáže zaujmout, to nepochybně. Stojí za ním kus práce, značný díl ambicí a nejspíš hodně dobré úmysly autorů. Jeden záběr navíc není prázdné lákadlo, opravdu díky němu (vlastně především díky němu) máme co sledovat. Samotná generační výpověď se ale poněkud míjí účinkem. Ploché postavy a neexistující ukotvení v naší společnosti dělá z toho všeho spíš přidušený výkřik.

 • Recenze Hany na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Velmi blízká budoucnost nebo alternativní současnost. Anonymní (české?) město, ve kterém zuří nepokoje (většinou kdesi daleko od kamery) a kde se parta lidí sešla v kavárně, aby si poslechli předčítání pseudoilntelektuální divadelní hry hlavního intelektuála se šálou. Ale poslechnou si toho mnohem víc... Film natočili dva mladí filmaři: Michal Samir (scénář, režie) a Matěj Chlupáček (produkce), kteří předtím společně natočili film Bez doteku . A i tentokrát platí, že si ukousli hodně, hodně velké sousto. Celý film je totiž natočen skoro bez střihu. Což si žádá podrobnější vysvětlení, nebo se o tom i v médiích píšou nesmysly: Film má 90 minut a vypadá, jako by pozůstával jen ze dvou záběrů: Prvního 80minutového a druhého 10minutového. Ve skutečnosti ale pozůstává celkem ze čtyř záběrů , přičemž první tři jsou digitálním trikem smontovány, aby vypadaly jako jeden.

 • Recenze Hany na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Scenárista a režisér Michal Samir popsal svůj celovečerní debut Hany, který jde právě do kin, slovy "film o stavu dnešní mládeže". To zní hrdě - a dojemně.

 • Recenze Hany na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 55

  Hany rozhodně není filmem, u kterého bychom se třeskutě bavili a jenž bychom zvolili na páteční návštěvu kina s přáteli a hromadou popcornu. Je velmi pravděpodobné, že při závěrečných titulcích nás bude napadat, zda jsme, nebo jsme byli také takto neuctiví, ploší, s chudou slovní zásobou… a svým způsobem nelogičtí, nepochopitelní.

 • Recenze Hany na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 70

  Film Hany spoluvytvořilo autorské duo Michal Samir a Matěj Chlupáček, kteří stojí i za rok starým snímkem Bez doteku. Oba to jsou debutanti, navíc poměrně mladí (Matějovi bude v květnu 20 let) ale přitom jsou velice ambiciózní, schopní a patrně se od nich dočkáme velkých věcí. Neváhají totiž riskovat, ukusovat si velká sousta a dávat do kupy v českých končinách nepříliš obvyklé, a tím pádem o to zajímavější projekty. Kupříkladu Hany je natočená jen s naprostým minimem střihů.

Související články k filmu Hany

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Hany - recenze nového českého filmu

  Hany - recenze nového českého filmu

  5. 5. 2014 09:00 Velmi blízká budoucnost nebo alternativní současnost. Anonymní (české?) město, ve kterém zuří nepokoje (většinou kdesi daleko od kamery) a kde se parta lidí sešla v kavárně, aby si poslechli předčítání pseudoilntelektuální divadelní hry hlavního intelektuála se šálou. Ale poslechnou si toho mnohem víc...

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.