Plakát k filmu: G.I. Joe

G.I. Joe G.I. Joe: The Rise of Cobra

dokina.cz
5,4

USA, Česká Republika, 2009, 113 min

Žánr:
thriller, dobrodružný, akční, sci-fi

I když inspiraci k námětu výpravného akčního filmu G. I. Joe, čerpali jeho tvůrci v bytostně americké hračce, budou se čeští diváci při jeho sledování cítit doslova jako doma. V kulisách pražského Starého města se totiž odehrává jedna z klíčových scén filmu, opulentní automobilová honička. Ostatně režisér Stephen Sommers (tvůrce prvních dvou dílů Mumie) jinak než velkoryse své filmy točit neumí.

Za „světového policajta“ jsou sice považovány Spojené státy, ve skutečnosti je jím organizace zvaná G. I. Joe, která používá nejvyspělejší technologie a nejprověřenější lidské zdroje k tomu, aby bojovala se zlem, doslova od pólu k pólu. V hledáčku jejích členů se aktuálně nachází zbrojařská firma Destro, která to nepokrytě hraje na více stran, a hlavně záhadná organizace zvaná Kobra, jejíž aktivity kormidlují svět směrem k čím dál většímu chaosu. Situace je o to vážnější, že členové Kobry nejsou o nic hůř vybaveni než příslušníci G. I. Joe.

Stejně jako u adaptace předchozí herní série společnosti Hasbro, akčních postaviček Transformers, spočívala největší výzva pro filmaře ve vybalancování příběhu, který by uspokojil jak fanoušky, kteří na figurkách vyrostli, tak diváky touto sérií naprosto nepoznamenané. „Mohli jsme pouze okopírovat charaktery, které se postupně z akčních postaviček proměnily v hrdiny kreslených komiksů a animovaných seriálů, ale tím bychom ztratili „nepoznamenané“ diváky,“ říká režisér, který se odvážně rozhodl jít střední cestou na pomezí klasické komiksové adaptace a bondovsky laděného dobrodružství.

Na rozdíl od jiných „hrdinských“ akčních filmů nestojí na straně dobra izolovaný jedinec ale skupinka rovnoprávných specialistů s různými schopnostmi a vzájemnými vazbami. Do jejich světa pronikáme prostřednictvím Dukea (Channing Tatum – série Let´s Dance, Veřejní nepřátelé), který je vůdčí osobou týmu, v němž se mimo jiné vyskytuje i krásná, nicméně citově nezralá špiónka, němý vyznavač asijských bojových umění nebo česká modelka Karolina Kurková v jedné z menších rolí. Kromě ní uvidíme ve filmu i Dennise Quaida (Frekvence, Den poté), Siennu Miller (Hvězdný prach, Warholka) nebo Christophera Ecclestona (Královna Alžběta, Ti druzí).

I když inspiraci k námětu výpravného akčního filmu G. I. Joe, čerpali jeho tvůrci v bytostně americké hračce, budou se čeští diváci při jeho sledování cítit doslova jako doma. V ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 839 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 102.56 CZK 256.79 CZK Přehrát online

Recenze filmu G.I. Joe

  • Recenze G.I. Joe na fffilm

    Recenze fffilm 70

    "G.I. Joe" je supertajná nadnárodní vojenská organizace se super bojovníky a super výzbrojí. A právě teď bojuje proti nějakému superpadouchovi, který chce - to byste nevěřili - ovládnout svět. Za pomoci šíleného vědce, lstivého ninjy, krásné baronky atd. atd. atd... Když si uvědomíte, že jde o filmovou adaptaci hraček a seriálů , že ji režíroval Stephen Sommers ( Mumie , ale také Van Helsing ) a podíváte se na trailer, jistě se neubráníte obávám. Kupodivu, výsledek je lepší, než mohl kdokoliv očekávat! Hračky ani seriály G.I. Joe neznám vůbec a přesto jsem se ve filmu a v jeho mnoha postavách poměrně dobře orientoval. Když se podívám na plakát , tak si přesně pamatuji, co byla která postava zač, jaké měla motivace a čí příbuzný to vlastně nakonec byl (překvapivá odhalení!). Neznamená to nutně, že si pamatuji jejich jména (Stormshadow, Ripcord, Snake Eyes, Gayfagot atd.), ale pamatuji si ty postavy (i když ve filmu samozřejmě nejsou všechny )! Stejně tak si celkem dobře pamatuji, proč kdo koho pronásledoval, kdo koho zradil, proč to udělal atd... Bohužel, u "letní bezmyšlenkovité zábavy" v dnešní době tohle zdaleka není pravidlem. Je samozřejmé, že fyzikální zákony, mezinárodní právo a psychologie postav fungují v tomto filmu podstatně jinak, než v realitě. Ale jsou konzistentní a v rámci žánru "adaptace televizního seriálu pro děti" plně adekvátní. G.I. Joe na vás většinu času lišácky nepomrkává a předkládá vám všechny ty bejkoviny zcela seriózně, jako kdyby je tvůrci mysleli úplně vážně, protože jim ještě nebylo deset. A v tom je jeho velká síla a díky tomu je vtipný. Vlastně, filmu G.I. Joe se podařilo stát se přesně tou parodií, o kterou se pokoušel Team America , kterému se to tolik nepovedlo. A je úplně jedno, jestli je ta parodie záměrná nebo ne. Český dabing jí jenom pomáhá. Zatímco u Transformers 2 (60%) jsem se převážně nudil, při G.I. Joe jsem se několikrát od srdce zasmál. Tudíž nemohu jinak než jtomuto filmu dát 70% (uvidíme, jestli u této granularity zůstanu). A je mi líto, že mi není deset let, protože pak bych ho asi považoval za nejlepší film všech dob. Jediné, v čem zaostává za oběma Transformers , je kvalita triků, která je místy vyloženě žalostná. Že by opravdu sofistikovaná parodie?? P.S: Pro Čecha je kromě dabingu dalším bonusem také ta skutečnost, že se část filmu natáčela v Praze, takže například jeden barák na nábřeží u Florence hraje tři různé pařížské budovy a občas trikaři zapomněli retušovat .

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.