Plakát k filmu: Donšajni

Donšajni Donšajni

dokina.cz
4,0

Premiéra 26. 9. 2013
Česká Republika, 2013, 102 min, od 12 let

Žánr:
komedie
Režie:
Jiří Menzel | celý štáb
Hrají:
Emma Smetana, Anna Klamo, Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Jiřina Jirásková | všichni herci

Oscarový režisér Jiří Menzel se po sedmi letech vrací na plátna kin s prostopášnou komedií o vášni k životu, hudbě a k ženám. Komedie Donšajni odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce a zklamání, o hudbě a milování a o celoživotní slabosti pro operní pěvkyně. To vše s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy.

Režisér je poprvé za svou kariéru zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková. Hlavní postavy operního režiséra Vítka, učitelky Markétky a světově uznávaného zpěváka Jakuba ztvární Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. V dalších rolích se objeví Ivana Chýlková, Václav Kopta, Emma Smetana, Eva Josefíková nebo Václav Jílek. Svou Poslední filmovou roli si v Donšajnech užila Jiřina Jirásková.

Operní soubor na malém městě se rozhodne uvést Mozartova Dona Giovanniho. Režisér Vítek v podání Jana Hartla tvrdí, že nemá operu rád a že se všechny velké kusy obejdou bez inteligentního děje. Přesto pro chystané představení pozve z Ameriky slavného zpěváka Jakuba, který v místním divadle kdysi začínal.

„To je Don Juan, většího sukničkám jsem nepoznal. Kromě sebe, ovšem,“ říká o Jakubovi Vítek. Dva Donšajni v jednom městě, jejich minulé i současné avantýry, ženy s vášní pro život a svébytná vedoucí dětského souboru s tváří Libuše Šafránkové. Osudy mnoha protagonistů se zajímavě střetnou a vyústí ve šťastnou svatbu nakonec.

Film byl dlouho očekáván jako Sukničkáři, ale režisér Jiří Menzel se nakonec rozhodl vrátit k úplně původnímu pracovnímu názvu Donšajni. „Oba názvy jsou takřka synomem. Jenom jsem měl pocit, že pod názvem Sukničkáři by lidé hledali více vulgarity, než ten film obsahuje,“ vysvětluje změnu názvu Menzel. „Donšajn, to je takový sukničkář s grácií.“

Donšajn je počeštěnou verzí španělského Dona Juana a italského Dona Giovanniho. Nenapravitelného svůdníka, jehož legenda se ústně šíří již od čtrnáctého století.

Komedie z prostředí opery se nemůže pochopitelně obejít bez operní hudby. Vedle hereckých stálic stříbrného plátna se v Donšajnech představí i hvězdy operního nebe Anna Klamo, Jiří Hájek, Lucie Juránková či Jan Hnyk. A také sólistka Státní opery Praha Anda-Luise Bogza nebo sólista Slovenského národního divadla Peter Mikuláš či Svatopluk Sem. Navíc se ve filmu objeví téměř tisícovka komparzistů.

Donšajni byli ve světové premiéře uvedeni na MFF v Montrealu a sklidili úspěch u publika i kritiky.

„Menzel svým starosvětským způsobem dokáže najít způsob, jak ženské postavy ve svých snímcích postavit na piedestal, aniž by je obral o důstojnost a inteligenci,“ ocenil podle ČTK Donšajny jeden z recenzentů.

Oscarový režisér Jiří Menzel se po sedmi letech vrací na plátna kin s prostopášnou komedií o vášni k životu, hudbě a k ženám. Komedie Donšajni odhalí divákům svět opery zbavený ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 27 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Donšajni

 • Recenze Donšajni na MovieZone

  Recenze MovieZone 20

  Kromobyčejně bolestné bilancování, které vás bude stát čas, peníze a nervy. Stáří se musí ctít, i kdyby se mělo mlátit holí. Kolik diváků bude mít na premiéře příštího Menzelova filmu hole v ruce? Většina.

 • Recenze Donšajni na iDnes

  Recenze iDnes 40

  Čekala se událost, dostavil se smutek. "Prostopášná komedie", jak své novince říká Jiří Menzel, nemá víc prostopášnosti než párek sněhuláků a smíchu jenom o ždibec víc. Zachraňuje ji starý dobrý Mozart.

Trailer k filmu

Související články k filmu Donšajni

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Nádherná Eva Josefíková slaví narozeniny! Provedeme vás její tvorbou

  Nádherná Eva Josefíková slaví narozeniny! Provedeme vás její tvorbou

  3. 2. 2017 10:00 Eva Josefíková je česká herečka, která dnes slaví svoje 27. Narozeniny. Divadlu se začala věnovat již v roce 1999, jako žákyně literárně-dramatického kroužku. V posledních letech se objevila v mnoha českých komediálních filmech a vyzkoušela si také role princezen, které ji zajisté sednou. Pojďme se podívat na dosavadní filmovou tvorbu této mladé talentované herečky.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Taťána Kuchařová zapózovala nahoře bez

  Taťána Kuchařová zapózovala nahoře bez

  21. 8. 2014 16:00 Šestadvacetiletá modelka nafotila pikantní snímky. A to na poměrně neobvyklém místě – v mrtvém lese ve Slowinském národním parku.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Jiří Menzel se vrací s komedií Donšajni. Spraví si reputaci?

  Jiří Menzel se vrací s komedií Donšajni. Spraví si reputaci?

  30. 9. 2013 20:30 Jiří Menzel je filmařem, který si ještě během 60. let připsal jedno z mála českých (československých) vítězství na prestižních cenách Americké filmové akademie alias Oscarech. Nyní se vrací se svým nejnovějším počinem, jež nese jméno Donšajni a slibuje divákům "prostopášnou komedii o vášni k životu, hudbě a k ženám". Menzelův talent sice po Sametové revoluci mírně uvadl, ohlasy na Donšajni však prozatím mluví o fenomenálním úspěchu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.