Plakát k filmu: Diana

Diana Diana

dokina.cz
4,1

Premiéra 19. 9. 2013
USA, Anglie, Švédsko, 2013, 113 min

Žánr:
drama, životopisný
Režie:
Oliver Hirschbiegel | celý štáb
Hrají:
Naomi Watts, Cas Anvar, Charles Edwards, James Puddephatt, Douglas Hodge, James Pudderhall | všichni herci

Lady Dianu, princeznu z Walesu, zná téměř každý. Jen málokdo však zná skutečnou Dianu Spencerovou, jen málokdo v ní vidí obyčejnou ženu. Film Diana není klasickým životopisem, zaměřuje se na poslední dva roky jejího života, kdy opustila královskou rodinu a tísnivý život v Buckinghamském paláci. Na roky naplněné novou chutí žít, neúnavnou charitativní prací a milostným vztahem, v jaký už ani nedoufala. Jméno její lásky bude pro mnohé překvapením. Stejně jako vynalézavé triky a převlečení, které musela princezna Diana používat ke schůzkám se svým partnerem mimo dosah štvavých fotografů a ochranky.

V hlavních rolích se představí Naomi Watts nominovaná na Oscara za filmy 21 Gramů a Nic nás nerozdělí a Naveen Andrews známý z multioscarového Anglického pacienta a seriálu Ztraceni.

Princezna Diana byla jednou z nejsledovanějších a zároveň nejpopulárnějších osobností své doby. Díky vřelému vystupování a neúnavné osobní práci pro charitu získala označení „princezna lidských srdcí“, její pohřeb po náhlé a tragické smrti sledovaly dvě a půl miliardy lidí po celém světě.

Jádrem filmu je ale život, soustředí se na Dianu jako takovou, na radost a energii, kterou získala v posledních dvou letech a na to, kým se v těchto letech stala. V příběhu, který ukazuje známou princeznu také jako ženu mimo všudypřítomné kamery, je pak ještě jeden další. Silný milostný a dlouho utajený příběh mezi Dianou a kardiochirurgem Hasnatem Khanem.

„Když Diana potká Khana, pochopí, jak je důležité lásku nejen dávat, v čemž je ona výjimečná, ale také ji přijímat,“ vysvětluje režisér filmu Oliver Hirschbiegel. Režisér, který natočil film Pád třetí říše (nominovaný na Oscara), a po snímku o ikoně zla teď zachytil na plátně ikonu dobra.

Film líčí Dianin život s maximální věrností. Tvůrci vycházeli z archivních materiálů, z dopisů, které psala, konzultací s odborníky a z rozhovorů s osobami, které se s ní setkaly a které jí byly velmi blízké. Práce na filmu připomínala mnohdy spíše kriminální vyšetřování a stojí za ním hodně novinářského úsilí. Scenárista filmu Stephen Jeffreys se s Dianou dokonce osobně setkal „Z rozhovoru s ní jsem si uvědomil, že obraz hloupé nány, který o ní vytvořila média, je chybný. Byla pohotová, důvtipná a inteligentní. Tenhle rozhovor mi sloužil jako inspirace při psaní filmu. Vracel jsem se k jejímu hlasu pokaždé, když jsem přemýšlel, co by mohla říkat.“

Stejně důležitá jako fakta byla i proměna skvělé britské herečky s nominací na Oscara Naomi Watts do skutečné princezny Diany. Šest týdnů cvičila herečka jenom Dianin hlas, další týdny pak intenzívně studovala všechny záběry a stěžejní televizní rozhovory, aby zachytila pohyby obličeje, gesta a řeč těla. Zásadní pro vystihnutí Diany byly podle herečky oči. „Na jejích očích bylo něco zvláštního. Uměly se měnit z velmi plachých a zranitelných očí na oči plné síly s takřka konfrontačním pohledem,“ líčí Naomi Watts.

Lady Dianu, princeznu z Walesu, zná téměř každý. Jen málokdo však zná skutečnou Dianu Spencerovou, jen málokdo v ní vidí obyčejnou ženu. Film Diana není klasickým životopisem, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 21 hlasů

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Diana

 • Recenze Diana na MovieZone

  Recenze MovieZone 30

 • Recenze Diana na iDnes

  Recenze iDnes 35

  Do českých kin právě vstupuje film o princezně z Walesu. Snímek Diana s Naomi Wattsovou v hlavní roli je provázen nelichotivou pověstí, jež se bohužel více než potvrzuje.

Trailer k filmu

Související články k filmu Diana

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Diana - recenze

  Diana - recenze

  23. 9. 2013 13:29 Dívat se na nejnovější film o princezně Dianě se prostě nelze dívat nezúčastněně. Každý, kdo v devadesátých létech dýchal a dokázal vnímat masmédia, byl jejím životním osudem doslova bombardován. Snímek Olivera Hirschbiegela však nabízí laciný příběh, který si vůbec nezadá s televizními filmy podle Rosamunde Pilcher.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Zářijové pokoukání: sedmero krasavic podzimního programu

  Zářijové pokoukání: sedmero krasavic podzimního programu

  13. 9. 2013 11:12 Jaké filmové krásky to na vás zkoušejí v průběhu září?

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.