Plakát k filmu: Cigán

Cigán Cigán

Premiéra 7. 7. 2011
2011, 107 min

Režie:
Martin Šulík | celý štáb
Hrají:
| všichni herci

Narodit se tady znamená dostat hned do kolíbky nesmazatelný cejch. Vaše budoucnost tady je jasná. Není žádná. Uznávaný slovenský režisér Martin Šulík natočil nesmlouvavý film z míst, která civilizace vyvrhla ze svého lůna. I přesto se i tady rodí lidé, kteří chtějí žít a plnit si své sny.

Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky.

„Chtěli jsme natočit film o našich Romech, protože jsme si uvědomili, že o nich nic nevíme. Známe Gypsy Kings, stočlenný romský orchestr z Budapešti, ale nemáme představu, v jakých podmínkách žije dvě stě tisíc Romů na východním Slovensku. Dřív než jsme začali psát scénář, cestovali jsme po romských osadách, setkávali se se zajímavými lidmi, kteří se před námi otevřeli a vyprávěli nám své příběhy. Z jejich vyprávění se poskládal náš film. Nechtěli jsme Romy mytizovat, folklorizovat ani romantizovat. Chtěli jsme pravdivě zachytit jejich život, protože život v romské osadě je odrazem našeho světa. Pouze je v něm všechno emotivnější, vyhrocenější a přímočařejší,“ vysvětluje režisér Martin Šulík.

Narodit se tady znamená dostat hned do kolíbky nesmazatelný cejch. Vaše budoucnost tady je jasná. Není žádná. Uznávaný slovenský režisér Martin Šulík natočil nesmlouvavý film z ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 146 hlasů
 • -
 • -
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online
Přehrát online

Trailer k filmu

Související články k filmu Cigán

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Slovensko nominovalo na Oscara koprodukční film Cigán

  Slovensko nominovalo na Oscara koprodukční film Cigán

  20. 9. 2011 15:20 Slovenským kandidátem na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film je koprodukční snímek Cigán režiséra Martina Šulíka, na němž se podíleli i čeští tvůrci. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televizní akademie. Z celkového počtu 131 hlasů dalo snímku Cigán svůj hlas 81 akademiků.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Oceněný snímek Cigán má vyšší návštěvnost na Slovensku než u nás

  Oceněný snímek Cigán má vyšší návštěvnost na Slovensku než u nás

  3. 8. 2011 08:40 Slovensko-český film Cigán z romského prostředí přilákal na Slovensku více diváků než v Česku. V zemi pod Tatrami se snímek režiséra Martina Šulíka zařadil mezi nejsledovanější tituly, v kinech ho dosud za dva týdny od premiéry vidělo podle portálu pravda.sk přes 16.000 diváků. Naopak v Česku, kde se snímek dostal do kin o týden dříve, do minulého pondělí návštěvnost dosáhla jen 3569 lidí.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Cigán

  Cigán

  6. 7. 2011 18:00 Narodit se tady znamená dostat hned do kolíbky nesmazatelný cejch. Vaše budoucnost tady je jasná. Není žádná. Uznávaný slovenský režisér Martin Šulík natočil nesmlouvavý film z míst, která civilizace vyvrhla ze svého lůna. I přesto se i tady rodí lidé, kteří chtějí žít a plnit si své sny.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.