Plakát k filmu: Češi proti Čechům

Češi proti Čechům Češi proti Čechům

dokina.cz
6,0

Premiéra 3. 12. 2015
Česká Republika, 2015, 88 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
| celý štáb

Dokumentární „life-movie“ mladého filmaře, který opouští svůj „bílý“ a pohodlný život a odstěhuje se do romského ghetta.

Česká republika rok 2013. Nacionalismus ve své nejtemnější podobě je na vzestupu. Nenávist je cítit v hospodách, na ulicích i na internetu. Uskupení blízká českým neonacistům pochodujíc napříč městy, jejich stoupenci mávají černými vlajkami a „normální slušní lidé“ jim z oken tleskají.

Duchcov, Ostrava, Ústí nad Labem. Místa s podivnou atmosférou. Atmosférou něčeho nepříjemného co visí ve vzduchu. V této době se autor a režisér filmu na 8 měsíců odstěhoval do Předlic v Ústí nad Labem, do cikánského ghetta, které má tu nejhorší pověst. S kamerou namířenou na sebe se slušný Čech mezi „kopiemi Čechů“ stává hlavní postavou svého filmu. Snaží se hledat odpovědi na nejrůznější otázky, které provázejí soužití dvou etnik – „bílého“ a „černého“. Mezi Romy nachází nakonec řadu přátel a odpovědi na vyslovené i nevyslovené otázky hledají společně. Ocitá se a zaznamenává podivné situace. V obležené ubytovně s chlapama, co drželi tyče a sekery. S vůdcem proticigánské demonstrace, který se do kamery svěřil, že ji svolal, aby „lidi povstali a konečně JE všechny povraždili“. Dokonce i děti berou možnost násilí a smrti jako normální způsob, jak řešit problémy.

Sám režisér říká: „Žiju s cigánama a mám je rád, i když to nejsou žádní andílci a ani je tak nechci ukazovat. Svoje třicátiny oslavím v ghettu a pozvu celou svoji bílou rodinu. Gadžové a cigáni se spolu musí začít bavit, nesmí mít ze sebe navzájem strach. Jinak nás všechny zničí to stupidní šílenství.

Češi proti Čechům je autorský dokumentární film, který vznikal pod názvem GADŽO a popisoval život Gadža – bílého muže v romské komunitě. V průběhu natáčení a pobytem v romské komunitě se však mnohem více témat a konfliktů filmu točilo kolem soužití bílých Čechů a českých romů. Film se natáčel v době eskalujících sporů, konfliktů, střetů a pro či protiromských demonstrací.

Podařilo se tak dokumentárně ve stylu „life-movie“ zachytit velice bouřlivé společnost rozdělující téma, které však nebylo nijak uzavřeno, vyřešeno. Problém zůstává, hlavní aktéři zůstávají na svých pozicích.

Téma soužití romů a české populace je nadále velice živé a paradoxně pro oba tábory stále nepochopené. Film „Češi proti Čechům“ přináší pohled do světa romů a na jejich postoje a názory. Kontrastem jsou pak reakce bílých obyvatel, kteří bez ostychu nabádají k fyzické likvidaci romů.

Producentem filmu je Vít Klusák a Filip Remunda z Hypermarket Film s.r.o.,, koproducentem je Česká televize. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie

Dokumentární „life-movie“ mladého filmaře, který opouští svůj „bílý“ a pohodlný život a odstěhuje se do romského ghetta. Česká republika rok 2013. Nacionalismus ve své ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -
 • -

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Češi proti Čechům

 • Recenze Češi proti Čechům na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Tento dokument vypráví o tom, jak třicetiletého Tomáše Kratochvíla opustila manželka a on se rozhodl svůj smutek řešit tím, že se přestěhuje mezi Romy a bude to natáčet. Tak zní stručná anotace, ale není to úplně přesné. Těžiště filmu rozhodně není v tom, že bychom sledovali život gadže mezi Romy. Kratochvíl totiž bydlí v podnájmu u romských manželů, kteří vlastní celý dům, rekonstruují ho a pronajímají. Kdyby všichni Romové byli jako oni, žádná "romská otázka" by neexistovala. S jinými romskými spoluobčany se Kratochvíl setká jen na několik krátkých minut, především na různých demonstracích pro a proti Romům, kam začne jezdit, protože mu na to Česká televize dala peníze, za které si koupil auto (což doslova takhle říká, nedělám si legraci).

 • Recenze Češi proti Čechům na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Tomáš Kratochvíl žil osm měsíců v romském ghettu v Předlicích v Ústí nad Labem. Natočil tu dokument Češi proti Čechům, který jde právě do kin.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.