Plakát k filmu: 300: Bitva u Thermopyl

300: Bitva u Thermopyl 300

dokina.cz
6,8

USA, 2006, 117 min

Žánr:
akční, historický, drama, válečný
Režie:
Zack Snyder | celý štáb
Hrají:
Gerard Butler, Lena Headey, Dominic West, David Wenham, Vincent Regan, Michael Fassbender | všichni herci

Film 300: Bitva u Thermopyl vychází ze stejnojmenného komiksu scenáristy Franka Millera a malířky Lynn Varley, který je dravým převyprávěním příběhu bitvy u Thermopyl, kde se král Leonidas (Gerard Butler) a jeho 300 věrných bojovníků ze Sparty utká s mnohonásobnou přesilou Peršanů pod vedením krále Xerxa (Rodrigo Santoro). Odvážní Sparťané bojují až do poslední kapky krve, jejich odvaha a sebeoběť způsobí sjednocení Řeků, motivuje k porážce Peršanů a přispěje rozvoji demokracie na Peloponéském poloostrově.

Millerův (Sin City) slavný komiks 300 ožívá za přispění nejmodernějších technologií - kombinující živé herce a metodu modrého plátna - čímž dávný příběh odvahy opět povstává v celé své síle. Na scénáři se podílel i režisér filmu Zack Snyder (Úsvit mrtvých). Millerova předloha i Snyderův film je epickým dobrodružsvím plným vášně, odvahy, svobody a ochoty k sebeoběti, jež spartští bojovníci zosobňovali každým svým činem.

Film 300: Bitva u Thermopyl vychází ze stejnojmenného komiksu scenáristy Franka Millera a malířky Lynn Varley, který je dravým převyprávěním příběhu bitvy u Thermopyl, kde se král ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1990 hlasů

Recenze filmu 300: Bitva u Thermopyl

 • Recenze 300: Bitva u Thermopyl na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Historický film o bitvě 300 odvážných Sparťanů, vedených králem Leonidasem, kteří odrazili (téměř) nájezd milionové perské armády při bitvě u Termopyl někdy před 2500 lety. Jde o velmi, velmi volnou adaptaci historických událostí (o žádných Termopylách nepadne v průběhu filmu jediná zmínka), ve které nejde ani tak o dějiny, jako o comicsovou předlohu, podle které film vznikl. Tomu odpovídá i maximální vizuální stylizace. Naprostá většina filmu byla natočena pomocí virtuálních kulis v prázdném studiu (viz Sin City), záběry jsou extrémně tónované s přebuzeným kontrastem, kamera každou chvíli zpomaluje nebo zrychluje a kostýmy i zbraně jsou záměrně nerealistické, ovšem superpůsobivé. Například tohle není žádná plakátová fotomontáž, nýbrž opravdu normální políčko z filmu: Na trailer jsem se díval snad stokrát a musím bohužel konstatovat, že samotný film není tak precizně stylizovaný a bezchybně choreografovaný. Na druhou stranu mě tento film naplňuje velkou nadějí a očekáváním. Podle mého názoru zde jsme svědky zrodu něčeho zásadně nového, co je zatím v plenkách, má to mouchy, ale můžou z toho vzejít naprosto zásadní změny ve filmové produkci všeho, čemu se říká "výpravné filmy". Příkladem toho, jak dobře to může fungovat, jsou například všechny záběry v onom traileru. "300" je teprve druhým filmem režiséra Zacka Snydera. Prvním byl remake Úsvitu mrtvých, ze kterého jsem byl bezmezně nadšený. "300" není tak dobrý film, nejsem z něj tolik nadšený, ale opravdu Snyderovi držím palce a oceňuji odvahu, s jakou natočil tenhle film, ve kterém jsou všechny ty plamenné proslovy, lesknoucí se svaly a vzduchem létající usekané končetiny myšleny naprosto vážně , bez jakéhokoliv "chápavého pomrkávání na diváka", a přesto v 99% případů výsledek není nechtěně vtipný. Možná hapruje tempo, možná je sem tam něco nekonzistentní, ale nemůžeme říct, že by něco bylo k smíchu, když to k smíchu být nemělo. Jedna věc, která mi ovšem přišla zásadně slabá, je hudba. Nevím, jestli je to nezkušenost Tylera Batese, nebo to bylo přání řežiséra, ale většina scén "krvavého baletu" v tomto filmu si podle mě zasloužila operní (nebo aspoň zimmerovský) hudební doprovod s monumentálními hudebními motivy. Místo toho většinu bojových scén provází jen jakési ambientní hučení nebo mlácení do bubnů. Až budu mít film na DVD, zkusím si k němu cvičně pustit soundtrack z Gladiátora a vsadil bych se, že se mi výsledek bude zamlouvat víc.

 • Recenze 300: Bitva u Thermopyl na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Film 300: bitva u Thermopyl, komiksový dějepis o sebevražedné bitvě, si zaslouží jedničku za výtvarnou stylizaci. A to je všechno.

Související články k filmu 300: Bitva u Thermopyl

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 7 nejdrsnějších akčních filmů historie

  7 nejdrsnějších akčních filmů historie

  23. 2. 2017 16:30 John Wick se vrací - druhý díl nejlepšího akčního filmu posledních let vtrhne již od toho čtvrtka do našich kin. Od snímku s Keanu Reevesem se očekává hodně, s čím jej však lze srovnávat? Ani pověstně vysoký počet zabitých filmových postav prvního Johna Wicka nemůže konkurovat bodycountu starších filmů. Kolik vlastně na plátně v nejkrvavějších z nich zemřelo lidí?

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Divný a divnější: přehled bizarních rolí akčního nadsamce Gerarda Butlera

  Divný a divnější: přehled bizarních rolí akčního nadsamce Gerarda Butlera

  11. 4. 2016 10:30 Sotva opustil kina se svým opusem Bohové Egypta, už se skotský herec Gerard Butler (300, Pád Bílého domu) na plátna zase vrací - tentokrát ujetým akčním bijákem Pád Londýna. Tenhle matador akčních filmů patří co do výběru zvláštních rolí mezi jednoho z hollywoodských přeborníků. O to pozoruhodnější je, kolik peněz jeho vyvolení vydělávají.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil - recenze dlouho očekávaného pokračování

  Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil - recenze dlouho očekávaného pokračování

  4. 9. 2014 21:00 Předpokládám, že jste první Sin City viděli, nebo aspoň poměrně dobře víte, jak tato adaptace comicsu Franka Millera (režírovaná Millerem a Robertem Rodriguezem) vypadala.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.