Plakát k filmu: 300: Bitva u Thermopyl

300: Bitva u Thermopyl 300

dokina.cz
6,8

USA, 2006, 117 min

Žánr:
akční, historický, drama, válečný
Režie:
Zack Snyder | celý štáb
Hrají:
Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham, Dominic West, Vincent Regan, Rodrigo Santoro, Andrew Tiernan, Isabelle Champeau, Michael Fassbender, Peter Mensah, Tom Wisdom, Darren Shahlavi, Robert Maillet, Michael Sinelnikoff, Stephen McHattie, Tyrone Benskin, Agnieshka Wnorowska | všichni herci

Film 300: Bitva u Thermopyl vychází ze stejnojmenného komiksu scenáristy Franka Millera a malířky Lynn Varley, který je dravým převyprávěním příběhu bitvy u Thermopyl, kde se král Leonidas (Gerard Butler) a jeho 300 věrných bojovníků ze Sparty utká s mnohonásobnou přesilou Peršanů pod vedením krále Xerxa (Rodrigo Santoro). Odvážní Sparťané bojují až do poslední kapky krve, jejich odvaha a sebeoběť způsobí sjednocení Řeků, motivuje k porážce Peršanů a přispěje rozvoji demokracie na Peloponéském poloostrově.

Millerův (Sin City) slavný komiks 300 ožívá za přispění nejmodernějších technologií - kombinující živé herce a metodu modrého plátna - čímž dávný příběh odvahy opět povstává v celé své síle. Na scénáři se podílel i režisér filmu Zack Snyder (Úsvit mrtvých). Millerova předloha i Snyderův film je epickým dobrodružsvím plným vášně, odvahy, svobody a ochoty k sebeoběti, jež spartští bojovníci zosobňovali každým svým činem.

Film 300: Bitva u Thermopyl vychází ze stejnojmenného komiksu scenáristy Franka Millera a malířky Lynn Varley, který je dravým převyprávěním příběhu bitvy u Thermopyl, kde se král ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1990 hlasů

Recenze filmu 300: Bitva u Thermopyl

 • Recenze 300: Bitva u Thermopyl na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Historický film o bitvě 300 odvážných Sparťanů, vedených králem Leonidasem, kteří odrazili (téměř) nájezd milionové perské armády při bitvě u Termopyl někdy před 2500 lety. Jde o velmi, velmi volnou adaptaci historických událostí (o žádných Termopylách nepadne v průběhu filmu jediná zmínka), ve které nejde ani tak o dějiny, jako o comicsovou předlohu, podle které film vznikl. Tomu odpovídá i maximální vizuální stylizace. Naprostá většina filmu byla natočena pomocí virtuálních kulis v prázdném studiu (viz Sin City), záběry jsou extrémně tónované s přebuzeným kontrastem, kamera každou chvíli zpomaluje nebo zrychluje a kostýmy i zbraně jsou záměrně nerealistické, ovšem superpůsobivé. Například tohle není žádná plakátová fotomontáž, nýbrž opravdu normální políčko z filmu: Na trailer jsem se díval snad stokrát a musím bohužel konstatovat, že samotný film není tak precizně stylizovaný a bezchybně choreografovaný. Na druhou stranu mě tento film naplňuje velkou nadějí a očekáváním. Podle mého názoru zde jsme svědky zrodu něčeho zásadně nového, co je zatím v plenkách, má to mouchy, ale můžou z toho vzejít naprosto zásadní změny ve filmové produkci všeho, čemu se říká "výpravné filmy". Příkladem toho, jak dobře to může fungovat, jsou například všechny záběry v onom traileru. "300" je teprve druhým filmem režiséra Zacka Snydera. Prvním byl remake Úsvitu mrtvých, ze kterého jsem byl bezmezně nadšený. "300" není tak dobrý film, nejsem z něj tolik nadšený, ale opravdu Snyderovi držím palce a oceňuji odvahu, s jakou natočil tenhle film, ve kterém jsou všechny ty plamenné proslovy, lesknoucí se svaly a vzduchem létající usekané končetiny myšleny naprosto vážně , bez jakéhokoliv "chápavého pomrkávání na diváka", a přesto v 99% případů výsledek není nechtěně vtipný. Možná hapruje tempo, možná je sem tam něco nekonzistentní, ale nemůžeme říct, že by něco bylo k smíchu, když to k smíchu být nemělo. Jedna věc, která mi ovšem přišla zásadně slabá, je hudba. Nevím, jestli je to nezkušenost Tylera Batese, nebo to bylo přání řežiséra, ale většina scén "krvavého baletu" v tomto filmu si podle mě zasloužila operní (nebo aspoň zimmerovský) hudební doprovod s monumentálními hudebními motivy. Místo toho většinu bojových scén provází jen jakési ambientní hučení nebo mlácení do bubnů. Až budu mít film na DVD, zkusím si k němu cvičně pustit soundtrack z Gladiátora a vsadil bych se, že se mi výsledek bude zamlouvat víc.

 • Recenze 300: Bitva u Thermopyl na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Film 300: bitva u Thermopyl, komiksový dějepis o sebevražedné bitvě, si zaslouží jedničku za výtvarnou stylizaci. A to je všechno.

Související články k filmu 300: Bitva u Thermopyl

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 7 nejdrsnějších akčních filmů historie

  7 nejdrsnějších akčních filmů historie

  23. 2. 2017 16:30 John Wick se vrací - druhý díl nejlepšího akčního filmu posledních let vtrhne již od toho čtvrtka do našich kin. Od snímku s Keanu Reevesem se očekává hodně, s čím jej však lze srovnávat? Ani pověstně vysoký počet zabitých filmových postav prvního Johna Wicka nemůže konkurovat bodycountu starších filmů. Kolik vlastně na plátně v nejkrvavějších z nich zemřelo lidí?

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Divný a divnější: přehled bizarních rolí akčního nadsamce Gerarda Butlera

  Divný a divnější: přehled bizarních rolí akčního nadsamce Gerarda Butlera

  11. 4. 2016 10:30 Sotva opustil kina se svým opusem Bohové Egypta, už se skotský herec Gerard Butler (300, Pád Bílého domu) na plátna zase vrací - tentokrát ujetým akčním bijákem Pád Londýna. Tenhle matador akčních filmů patří co do výběru zvláštních rolí mezi jednoho z hollywoodských přeborníků. O to pozoruhodnější je, kolik peněz jeho vyvolení vydělávají.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil - recenze dlouho očekávaného pokračování

  Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil - recenze dlouho očekávaného pokračování

  4. 9. 2014 21:00 Předpokládám, že jste první Sin City viděli, nebo aspoň poměrně dobře víte, jak tato adaptace comicsu Franka Millera (režírovaná Millerem a Robertem Rodriguezem) vypadala.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.