Plakát k filmu: 127 hodin

127 Hodin 127 Hours

dokina.cz
7,9

Premiéra 3. 2. 2011
USA, Anglie, 2010, 93 min, od 12 let

Žánr:
thriller, dobrodružný, drama, životopisný
Režie:
Danny Boyle | celý štáb
Hrají:
James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara, Lizzy Caplan, Treat Williams | všichni herci

Jedné páteční noci v dubnu 2003 se 26-letý Aron Ralston vydal do Utahu, aby zde strávil víkend lezením po odlehlých skalách národního parku Canyonlands. O šest dnů později se znenadání zjevil v civilizaci, bohatší o neuvěřitelný příběh a chudší o pravou ruku. Ralston (James Franco) přežil 127 trýznivých hodin v divočině s rukou přiskřípnutou ohromným kamenem, s malým množstvím jídla a jen několika kapkami vody. Bojoval s přírodou i vlastními démony a vyhrál. Dokázal, že má potřebnou sílu na to, aby se vyprostil z 20 metrů hluboké propasti a zraněný ušel více než 10 kilometrů než konečně najde záchranu. Jen díky neuvěřitelné statečnosti unikl jisté smrti.

Hned jak režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, 28 dní poté, Pláž) objevil Ralstonův příběh, poslal knihu svému spolupracovníkovi Christianu Colsonovi, který produkoval Milionáře z chatrče. Boyle viděl v příběhu příležitost zpracovat jedinečný zážitek, který dokáže v každé vteřině nabité fantazií, snem, vzpomínkou, smutkem nebo lítostí pohltit diváky. Viděl možnost zachytit člověka, jak se ze zoufalství přesune k silnému znovuodhodlání žít, které ho přinutí dokázat, co se zdá nemožné.

127 hodin je napínavý, živelný film, který diváky vtáhne do neobyčejného dobrodružství, a který ukazuje, co všechno dokážeme, když se rozhodneme, že chceme žít.

Od začátku, kdy Danny Boyle začal číst Ralstonovy memoáry, přesně věděl, jakým způsobem chce tento příběh natočit. Použil kameru pro detailní záběry, díky čemuž se diváci mohou vžít do Ralstonovy kůže i hlavy během situací, kdy mu jde o život. “Chtěl jsem, aby byli diváci s Aronem v kaňonu a zůstali tam, dokud se mu nepodaří se dostat ven,” vysvětluje režisér. “Samozřejmě jsem to vnímal jako mimořádný příběh o přežití v divoké přírodě, ale kromě toho je zde další rozměr, který lidi překvapí. Není to jen o tom, jak Aron přežil, jakkoliv je to neuvěřitelné. Je to i o životní síle, která je silnější než individuální odhodlání Arona. Je to síla, která je v každém z nás, ale projeví se jen v mezních situacích.“ Film má v současné době 3 nominace na Zlaté Glóby.

Jedné páteční noci v dubnu 2003 se 26-letý Aron Ralston vydal do Utahu, aby zde strávil víkend lezením po odlehlých skalách národního parku Canyonlands. O šest dnů později se ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 550 hlasů

Recenze filmu 127 hodin

  • Recenze 127 hodin na MovieZone

    Recenze MovieZone 80

    Skutečný příběh Arona Ralstona, jemuž při jednom dobrodružném výletu spadl na ruku půltunový balvan, je pocitově plnou anabází do hlavy svérázného mladíka. James Franco jej zhmotnil, režisér Danny Boyle pak okolo něj rozvinul formálně precizní snímek o ohromné bolesti… a nevídané vnitřní síle, s jakou se jí dá vzdorovat.

  • Recenze 127 hodin na fffilm

    Recenze fffilm 80

    Aron Ralston (James Franco) je tak trochu floutek, který má rád extrémní sporty. A tak jednoho dne vyrazí do pouště (americké), aby zde jezdil na kole (což je zakázáno), lezl průrvami, skákal do podzemních jezírek a tak podobně. No a během jednoho takového prolézání mu spadne na ruku velmi těžký uvolněný balvan a doslova ho "přišpendlí" ke skále. Aron se nejprve snaží dovolat pomoci, ale po pár dnech v průrvě, když se jeho zásoba vody tenčí a smysly ho opuštějí, se rozhodne pro radikální řešení. Pokud netušíte, o jaké radikální řešení jde, pak vám to závidím a radši ani nečtěte dál. Aron si totiž - jak je všeobecně známo, protože se to před pár lety doopravdy stalo - upižlá primitivními tupými nástroji vlastní ruku (poté, co si v ní úmyslně zlomí kosti) a pak se, na pokraji vysílení, dobelhá k civilizaci. Nejméně tři čtvrtiny filmu tudíž sledujeme jednoho člověka, který se - doslova - nehne z místa a nemá s kým jiným komunikovat. Je jasné, že natočit něco podobného je velká výzva pro scenáristu, režiséra a představitele hlavní role. A Danny Boyle s Jamesem Francem se jí odvážně chopili. Přes prostorové omezení děje je celý film velmi dynamický. Boyle se vyžívá v kamerových filtrech, rychlém střihu a všemožných serepetičkách, které filmařské řemeslo umožňuje. To všechno muselo být velmi náročné a je to zvládnuto velmi profesionálně (s relativně komorním rozpočtem 18 milionů dolarů). A James Franco je dokonale uvěřitelný a možná i osvěžující jako hrdina, který není idiot, logicky uvažuje a ví, kde jsou jeho hranice. Bohužel, jakkoliv mnohé z toho obdivuji, film 127 hodin mě téměř v žádném ohledu nijak nepřekvapil a z 95 procent vypadá přesně tak, jak jsem si ho představoval od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že ho má Danny Boyle točit. Tím jediným překvapivým momentem byla sekvence v deliriu, kdy se hrdina rozhodne k radikálnímu řešení proto, že má jistou vizi. Pokud jsem tuto scénu správně pochopil (a možná taky ne, je velmi snová), pak ji pokládám za zbytečnou snahu dávat nějakou psychologickou hloubku příběhu, který je ve své podstatě extrémně jednoduchý. Takže ano, kvalitní profesionální film. Ale už se mi vykouřil z hlavy a neobdivuji ho. Stejný "problém" jsem měl s Milionářem z chatrče .

Trailer k filmu

Související články k filmu 127 hodin

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.