Zemřela herečka Zuzana Šavrdová

- Téma autor: red

Ve věku 65 let zemřela v noci na dnešek členka činohry Národního divadla Zuzana Šavrdová. Herečka podlehla těžké nemoci.

Posledními rolemi, které Zuzana Šavrdová nastudovala na české první scéně, byla žena školního inspektora v Gogolově Revizorovi a paní Hensonová v inscenaci Dogville.

Ani filmové role jí nebyly cizí. Hrála například ve Starcích na chmelu, a také v televizních inscenacích. Na filmovém plátně se naposledy objevila v Hřebejkově Kawasakiho růži a v Renčově snímku Hlídač č. 47.

Zuzana Šavrdová navštěvovala v dětství baletní přípravku Národního divadla, v letech 1962-1964 studovala hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře. Řadu muzikálových i dalších rolí ztvárnila na přelomu 60. a 70. let jako sólistka operety v Hudebním divadle v Karlíně (Gentlemani, West Side Story, Na tý louce zelený).

Členka činohry Národního divadla od roku 1972

V posledním roce tohoto angažmá už hostovala v Národním divadle (Kristina a Verunka ve Stroupežnického Našich furiantech, Giannina v Goldoniho Vějíři, Ruměna v Klicperově Hadriánovi z Římsů) a v roce 1972 se stala řádnou členkou jeho činohry. V posledních letech se na jejích jevištích objevila také jako Kukačka ve Fischerové Ptáku Ohniváku, Selka v Maryše bratří Aloise a Viléma Mrštíků, Sekretářka v Českých sekretářkách, Komorná u Virgilie v Shakespearově Coriolanovi a Sekretářka/Hlasatelka v Kohoutově Malé hudbě moci.

Martin Růžek, Zuzana Šavrdová ve filmu Paličova dcera

Ještě na konzervatoři učinila Zuzana Šavrdová svou první zkušenost s filmem. Do konkurzu k legendárnímu muzikálu Starci na chmelu se prý přihlásila jen ze zvědavosti, o jejím obsazení do role jedné ze studentek rozhodl nejen hledaný dívčí typ, ale také její taneční a pěvecké vlohy. Velkou rolí jí pak režisér Ladislav Rychman pověřil koncem 60. let v nepříliš úspěšné komedii Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc?

Zuzana Šavrdová se objevila i v televizním filmu Nezralé maliny. Před filmovou kameru se vrátila až po dlouhých letech postavou ředitelky muzea v teenagerské komedii Ro(c)k podvraťáků. Menší roli ztvárnila také v komedii Viktora Tauše Sněženky a machři po 25 letech z roku 2008.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.