Unikátní Alois Nebel boduje: V Benátkách je součástí hlavního programu

- eXtra kiNo autor: red

Filmovou adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 vybrali do nesoutěžního hlavního programu organizátoři festivalu v Benátkách.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jméno celovečerního debutu režiséra Tomáše Luňáka, který černobílý animovaný snímek vytvořil za pomoci technologií kombinujících hraný a kreslený film, zaznělo dnes na tiskové konferenci v Římě při oznamování programu 68. ročníku prestižního festivalu. Za tvůrce o tom informovala Martina Reková.

"Nedávno dokončený film tak slaví velký mezinárodní úspěch ještě před svou premiérou v tuzemských kinech, do nichž bude uveden 29. září," uvedla Reková.

Festival v Benátkách, který zahájí 31. srpna nový film George Clooneyho s názvem The Ides of March, potrvá do 10. září. Vedle Aloise Nebela uvede festival v hlavním programu například nový film Stevena Soderbergha, thriller Contagion. Světovou premiéru si zde odbude i hraný dokument Wilde Salome, slavného herce a v tomto případě i režiséra Ala Pacina, jehož Benátky ocení i zvláštní cenou festivalu. Na festivalu se v hlavní soutěži bude ucházet o cenu například film Romana Polanského Carnage.

O distribuci bude zájem

"Jsme velmi poctěni, že se světová premiéra odehraje na festivalu s takovou tradicí, jakou Benátky mají," uvedl producent Aloise Nebela Pavel Strnad. "Po našich předchozích filmech Venkovský učitel a Návrat idiota, jež byly na festivalu v Benátkách uvedeny ve vedlejších sekcích, je Alois Nebel prvním filmem naší producentské společnosti Negativ vybraným přímo do hlavního programu benátského festivalu."

Uvedení v Benátkách je vynikajícím odrazovým můstkem pro mezinárodní distribuci Aloise Nebela. Světová práva k filmu už zakoupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy režisérů Toma Tykwera, Akiho Kaurismäkiho a také snímek Strýček Búnmí thajského režiséra Aphičatponga Vírasetchakuna, který byl loni oceněn Zlatou palmou na filmovém festivalu v Cannes.

Přelomové použití rotoskopie

Příběh výpravčího Aloise Nebela v podání Miroslava Krobota se odehrává v roce 1989 v zapadlé železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách; společnost hrdinovi dělá výhybkář Wachek (Leoš Noha), který se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftuje s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru horské stanice naruší Němý (Karel Roden), který překročí se sekyrou v ruce hranice, aby pomstil svou matku.

Samotářskému Nebelovi se často zjevuje německá oběť poválečného odsunu Dorothe (Tereza Voříšková); halucinace ho přivedou až do blázince a připraví ho o zaměstnání. Na cestě do Prahy najde na WC na Hlavním nádraží svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková); vrací se zpět do hor vybojovat vítězný boj s temnými stíny minulosti.
K realizaci filmu použil režisér poprvé v české kinematografii unikátní technologii zvanou rotoskopie, kombinující hraný a kreslený film.

První komiksový román u nás

Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly - Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Komiks vyšel také v Německu a Polsku.

Festival v Benátkách patří k nejstarším filmovým festivalům. Cenu si na něm převzali například Michelangelo Antonioni nebo Luis Buñuel. Předsedou poroty letošního ročníku benátského festivalu bude americký režisér a scenárista Darren Aronofsky, který byl v minulosti na tomto festivalu oceněn hlavní cenou Zlatý lev za film Zápasník a jehož Černá labuť v loňském roce festival v Benátkách zahájila.

Tagy: festival komiks distribuce

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.