Tacho ukáže, zda se dá v ČR natáčet film, bez přispění TV

28. 11. 2010 - 11:55 | Téma | red

Tacho ukáže, zda se dá v ČR natáčet film, bez přispění TV zdroj: tisková zpráva

Manželé Mirjam Landová a Daniel Landa chtějí svým novým snímkem Tacho vyzkoušet, zda se producent českého filmu obejde bez podpory televize. Podle Landy dávají televize producentům husté podmínky, protože využívají svého dominantního postavení na trhu.

Podle tvůrců snímku se v Česku traduje, že se filmy bez televizní podpory neobejdou. Televize prý využívají klíčové role svých mediálních kampaní pro návštěvnost filmů, zejména u publika v malých městech a na venkově. "Vycházejí z pozice síly: 'Buď přistoupíte na naše požadavky, nebo si to dejte jinam, my vás nepotřebujeme'," popsal ČTK jednání o reklamě výkonný producent snímku Petr Šámal. Místo peněz pak podle něj filmařům třeba nabízejí barterové obchody nebo požadují podíly na autorských právech.

Tvůrci snímku Tacho však věří, že zpěvák Landa je natolik populární, že jeho jméno na plakátech diváky přiláká. "Dan Landa je dneska značka. Řekli jsme si, že půjdeme do risku a uvidíme," míní Šámal. Pokud na film přijde dost lidí, bude mít produkce Tacha zvýhodněnou pozici při jednání o prodeji snímku s programovými odděleními televizí. Nyní má předkupní právo jen slovenská televize Joj.

Tacho

Autoři svůj nový film založený na akčních scénách ze závodů rallye charakterizují jako černou komedii; nechybějí však ani melodramatické scény.

Náklady na vznik filmu autoři, kteří snímek natáčeli ve vlastní produkci, neprozradili; ve srovnání s jinými snímky prý byly velmi nízké. Natáčelo se 24 dní, převážně na Slovensku. Natáčení snímku výrazně zkomplikovaly povodně.

Role hlavní hrdinky, která řízením osudu poprvé usedne na místo spolujezdce rovnou v životním závodě, se zhostila herečka a zpěvačka Olga Lounová. V dalších rolích se objevili například Rudolf Hrušínský a Rudolf Hrušínský mladší, Roman Pomajbo, Kamila Magálová i zahraniční herci. Adepty do rolí zahraničních závodníků vybírala režisérka před natáčením na konkurzu v Londýně.

Podle Landy, který se automobilovému sportu dlouhodobě věnuje, bylo natáčení některých scén ze závodů skutečně riskantní. "Při jízdě jsem vůbec netušil, jak to dopadne," konstatoval Landa, který věří, že scény uspokojí i náročné znalce rallye. "Myslím si, že jsme opravdu riskovali, nebo to aspoň v autě tak vypadalo," řekla ČTK Olga Lounová "Zároveň to byl o to větší zážitek," konstatovala.

Tacho

"Tyhle záběry se točily až na konci natáčení," uvedla režisérka Landová, která se při společném psaní scénáře s Landou nechala inspirovat skutečnými příběhy ze života závodníků rallye. "Jsou to střípky příběhů, které jsme buď zažili, nebo víme, že se staly," uvedl Landa; některé historky prý tvůrci pouze "přifoukli".

Snímek vstoupí do českých kin 2. prosince ve 29 kopiích; ve stejný den se začne promítat i na Slovensku. Vydavatelství EMI k novému Landovu filmu vydává soundtrack s filmovou hudbou.

Zdroje: ČTK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trable na place akčního filmu. Herec odmítl, aby jeho postavu zachránila Olivia Munn

Trable na place akčního filmu. Herec odmítl, aby jeho postavu zachránila Olivia Munn

10. 4. 2026 | Téma | Tamara Černá

Herečka Olivia Munn se v novém rozhovoru pro magazín Variety podělila o zkušenost, která znovu otevírá otázku přetrvávajících stereotypů v hollywoodské produkci. Podle jejích slov jeden z jejích mužských kolegů odmítl natočit scénu, v níž jeho postavu zachraňuje žena – jednoduše proto, že se mu takový moment nelíbil.
Česká televize uvede kontroverzní válečný film z druhé světové války

Česká televize uvede kontroverzní válečný film z druhé světové války

9. 4. 2026 | Novinky | Tamara Černá

Pokud jste fanouškem válečných dramat, která vás vtáhnou do srdce bitvy, pak máte štěstí. Film Železný kříž z roku 1977, režiséra Sama Peckinpaha, je opravdovým klenotem, který vás zavede do první linie východní fronty během druhé světové války. 
Prokletý historický film Ridleyho Scotta se po dekádě stal hitem

Prokletý historický film Ridleyho Scotta se po dekádě stal hitem

8. 4. 2026 | Novinky | Tamara Černá

Filmy, které při premiéře zapadnou, občas dostanou druhou šanci – a někdy překvapivě silnou. Přesně to se teď děje historickému velkofilmu Exodus: Bohové a králové od režiséra Ridleyho Scotta, který se po letech od uvedení znovu dostal do centra pozornosti. Důvodem není nové uvedení v kinech ani režisérská verze, ale streamingová platforma Tubi, kde film zaznamenal nečekaný divácký úspěch.
Hollywood potkal NASA. Sci-fi Spasitel rezonuje i mezi astronauty mise Artemis

Hollywood potkal NASA. Sci-fi Spasitel rezonuje i mezi astronauty mise Artemis

7. 4. 2026 | Novinky | Tamara Černá

Když se v Hollywoodu objeví velkorozpočtové sci-fi, většinou jde o další variaci na záchranu světa. V případě Spasitele je ale situace o něco zajímavější. Film totiž nepůsobí jen v rámci fikce – překvapivě se otiskl i do reálného světa kosmonautiky, konkrétně do příprav mise Artemis, která v tuto chvíli úspěšně pokračuje ve své cestě.