Petr Nárožný převezme uznání za tvorbu pro děti a mládež

- Téma autor: red

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež letos na zlínském filmovém festivalu získá jeden z nejpopulárnějších českých herců - Petr Nárožný. Ten bude zároveň jedním z hlavních hostů 51. ročníku Zlín Film Festivalu. ČTK to řekl mluvčí přehlídky Martin Pášma. Herec, který v polovině dubna oslaví 73. narozeniny, si ocenění ve Zlíně převezme 4. června.

Petr Nárožný byl původně stavebním inženýrem. Tato práce ho ale nenaplňovala, a tak se přes moderování pořadů hudební skupiny Rangers a komické výstupy s Miloslavem Šimkem a Luďkem Sobotou v divadle Semafor a v televizních pořadech dostal až k filmu.

Přestože ve filmu debutoval až ve svých 35 letech rolí cholerického závodníka Volejníka ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! charismatickým a živelným hereckým projevem zaujal diváky i režiséry natolik, že v následujících letech šel doslova z role do role. Vytvořil více než 170 filmových a televizních rolí.

Petr Nárožný, seriál Arabela

"Vážíme si toho, že Petr Nárožný, herec velkého formátu, osobnost s nabitým diářem a člověk obrovského rozhledu souhlasil s tímto oceněním jeho celoživotního díla. Je pro nás vyznamenáním, že je mu naše uznání milé," uvedla vedoucí programového oddělení zlínského festivalu Markéta Pášmová.

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež uděluje každým rokem umělecký ředitel zlínského festivalu pro děti a mládež od roku 1997. Jeho prvním nositelem byl klasik režie filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Vloni toto ocenění obdržel scenárista, spisovatel, herec a dramatik Zdeněk Svěrák.

Letošní 51. ročník Zlín Film Festivalu se uskuteční od 29. května do 5. června. Hlavními tématy budou italská kinematografie, filmová tvorba Walta Disneye a 75. výročí vzniku zlínských filmových ateliérů.

Nárožný, Kaiser

Některé doprovodné akce začínají ještě před začátkem festivalového týdne. Tou nejbližší je zahájení první výstavy 14. ročníku Minisalonu - Filmové klapky. Uskuteční se 26. dubna v pražském Divadle Hybernia. Výstava zde potrvá do 15. května. Poté se přesunuje do Zlína. Kinematovlak - kinosál na kolejích - odstartuje 10. května v Olomouci a jeho zastávkami budou města Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Teprve v polovině svého putování se objeví ve Zlínském kraji, aby 1. června - jako každý rok - zavítal též do festivalového Zlína.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.