Nespoutaný Django půjde po cenzuře do kin v Číně v květnu

- Téma autor: Michal Burkoň

Oscarový film režiséra Quentina Tarantina Nespoutaný Django se v květnu dostane i k čínským divákům, neboť už prošel další sérií cenzorských úprav. Snímek se začal promítat už 11. dubna, ale kina projekci bez vysvětlení po několika minutách zastavila a diváky poslala domů. Verze, kterou měli vidět, už přitom byla mírně cenzory upravená - krev nesměla být příliš červená a nesměla ani stříkat příliš vysoko.

"Jsme rádi, že diváci v Číně si od neděle 12. května konečně budou moct užít film Nespoutaný Django," citovala agentura Reuters prohlášení filmového studia Columbia Pictures. Studio ale neupřesnilo, jakými dalšími změnami musel film projít, aby ho čínské úřady uznaly za vhodný pro místní diváky. Po nečekaně přerušeném vysílání 11. dubna čínské sdělovací prostředky citovaly nejmenované zasvěcené osoby, podle nichž mohla pozornosti při prvním kole úprav uniknout nějaká nahota.

Čínská vláda cenzuruje všechny zahraniční filmy, než je pustí do kin. Nůžkám obvykle neujdou scény obsahující nahotu, sex, politicky citlivé záležitosti, ale také krajní násilí. V nedávné minulosti čínští cenzoři vystříhali například z bondovky Skyfall všechny scény, které se týkají Číny nebo se v ní odehrávají. Film Atlas mraků cenzura zkrátila o 40 minut, když z něj nechala odstranit milostné scény.

Nespoutaný Django

Leonardo DiCaprio ve filmu Nespoutaný Django,zdroj:Falcon

Čína je pro americký filmový průmysl největším zahraničním trhem. Podle březnových statistik se stala druhým největším filmovým odbytištěm a zisky z prodeje vstupenek loni dosáhly asi 2,7 miliardy dolarů (zhruba 53 miliard Kč). Hollywoodská studia proto prý stále častěji s čínskými cenzory spolupracují. Filmy s nimi v některých případech probírají už v přípravné fázi, protože nechtějí ohrozit potenciální miliardové zisky ze stále důležitějšího čínského trhu.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.