První z nich je prostá: odkud se ty řetězy vzaly. Svět Hry o trůny byl dlouho budován jako relativně konzistentní fantasy univerzum, kde má každá mocenská struktura své limity. Armáda nemrtvých působila děsivě právě proto, že byla primitivní, neúnavná a neosobní. O to zvláštnější je představa, že někde za Zdí existuje infrastruktura schopná vyrábět nebo skladovat řetězy dimenzované na několik tun vážícího draka. V tu chvíli se seriál nenápadně posouvá od temné mytologie k nechtěné technické fantasy.
Ještě problematičtější je samotná realizace scény. Řetězy nejsou napnuté, nepůsobí funkčně, spíše symbolicky. Jako by jejich úlohou nebylo draka skutečně vytáhnout, ale divákovi naznačit, že „něco důležitého se děje“. Fyzika se zde stává volitelným doplňkem, nikoli základním stavebním kamenem dramatické situace. To, co dříve seriál řešil pečlivou režií a důrazem na detail, je nyní odbyto obrazem, který má fungovat především emocionálně.
A pak je tu otázka nejzásadnější: jak byly řetězy vlastně připevněny. Nemrtví, kteří v předchozích řadách nedokázali překonat hlubší vodu a v ledovém jezeře okamžitě zamrzali, najednou zvládnou technicky náročnou operaci pod hladinou. Seriál nenabízí vysvětlení – a ani se o něj nepokouší. Divák je jednoduše vyzván, aby tuto drobnost přehlédl a pokračoval dál.
Právě v tomto bodě se ukazuje problém pozdních Hry o trůny. Nejde o to, že by se ve fantasy světě objevily nelogičnosti – ty k žánru patří. Jde o to, že scénář přestává brát vlastní pravidla vážně. Producenti a hlavní scenáristé David Benioff a D. B. Weiss zde volí zkratku, která možná funguje na úrovni okamžitého efektu, ale dlouhodobě podkopává důvěru diváka ve vyprávěný svět.
Řetězy krále noci se tak stávají symbolem celé sedmé řady: vizuálně působivé, dějově zásadní, ale při bližším pohledu překvapivě chatrné. Zatímco dříve Hra o trůny stavěla napětí na logice světa a nevyhnutelnosti důsledků, zde už spoléhá na to, že obraz přehluší otázky. Jenže otázky zůstávají – a visí ve vzduchu stejně volně jako ony slavné řetězy nad ledovým jezerem.