Hrnec smíchu získala komedie Westernstory, cenu poroty Fimfárum

- Téma autor: red

Cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu na 33. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie v Novém Městě nad Metují získal film Westernstory režiséra Vlastimila Peška. Při jeho sledování diváci strávili smíchem 31,7 procenta promítacího času. A právě délka smíchu v soutěži rozhoduje.

Hlavní cenu festivalu od odborné poroty, Zlatý prim, získal loutkový film Fimfárum - Do třetice všeho dobrého.

Délkou smíchu diváků se komedie Westernstory zařadila na druhé místo v historických tabulkách festivalu. V čele s jistotou zůstává Kameňák I. režiséra Zdeňka Trošky, u nějž se v roce 2003 novoměstští diváci prosmáli 36,75 procenta času. Třetí místo drží Troškův Kameňák II. z roku 2004 s 30,1 procenta smíchu. Přes 30 procent smíchu je označován za výjimečný výsledek. "Dobrý průměr je kolem 20 procent," uvedla Daňková.

Film Westernstory je nazýván komedií z moravského "divokého západu". Natáčel se v Boskovicích na Blanensku v tamním westernovém městečku a zachycuje osudy jeho obyvatel, kteří připravují na turistickou sezonu nové divadelní představení. Příznivé recenze film po svém premiéře letos v květnu nezískal. "Nakonec se ale u tohoto filmu lidé dobře baví. Je to asi tím, že je tam laskavý humor," uvedl prezident novoměstského festivalu Pavel Zedníček, který v oceněném filmu sám hraje.

V kategorii nejlepší televizní komedie porota hlavní cenu udělila filmu Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková. Porotci také určili, že nejlepší mužský herecký výkon podal Jan Budař ve snímku Czech Made Man a mezi ženami Vilma Cibulková za roli v televizním filmu Setkání s hvězdou. Cenu za přínos české komedii získal Miroslav Donutil.

Westernstory

V soutěži se mezi filmovými komediemi dále představily filmy Občanský průkaz, Největší z Čechů, Román pro muže, Rekvalifikace a Autopohádky. V kategorii televizních komedií vedle Setkání s hvězdou soutěžily snímky Doktor pro zvláštní případy a Dovolená z cyklu 3 + 1 s Miroslavem Donutilem.

Na týdenní festival opět přišly tisíce diváků. "Přálo nám počasí. I díky tomu se podařilo naplnit celý doprovodný program," řekla Daňková. Úspěšnou letošní novinkou podle ní bylo večerní promítání starých komedií pro širým nebem na terase kina.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.