Filmový idol Jean-Paul Belmondo slaví osmdesátiny

- eXtra kiNo autor: Michal Burkoň

Před 80 lety, 9. dubna 1933, se narodil filmový herec Jean-Paul Belmondo, ve Francii s láskou přezdívaný "Bébel". Krásně ošklivý s přeraženým nosem, odstávajícíma ušima, vráskami a masitými rty dobyl svým šarmem a úsměvem filmové plátno i srdce mnoha žen.

Mužnost, světácký výraz, temperament a komediální talent postupně nasměrovaly kariéru bývalého boxera od filmů francouzské nové vlny k lehčímu žánru a akčním filmům. Muž z RiaBorsalinoPolicajt nebo rošťákBezva fintaZvířeCartouchePoloviční šance, to je jen několik z 90 filmů, kterými dodnes baví své příznivce. V rolích ochránců zákona, gangsterů, elegantních svůdců, podvodníčků či dobrodruhů uplatňoval i své proslulé kaskadérské kousky. Ještě v pětašedesáti šplhal z jedoucího auta po žebříku do helikoptéry.

Ani s léty nezdolnost populárního Bébela nemizí. Své publikum vystrašil srdeční příhodou, v 70 letech se stal otcem, zotavil se ze zlomeniny krčku stehenní kosti. Po mozkové příhodě v roce 2001 částečně ochrnul, přesto se ještě v roce 2008 objevil před kamerou ve filmu Muž a jeho pes.

Muž z Acapulca

Jean-Paul Belmondo, Jacqueline Bisset,zdroj:Archiv

 

V roce 2011 obdržel na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo, konkrétně za "oslnivý talent a úspěšnou hereckou dráhu".

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.