Filmové trháky na konci roku přilákaly Čechy do kin

- Téma autor: Michal Burkoň

Návštěvnost a tržby tuzemských kin loni zachránily filmové trháky v závěru roku. Nejen agent 007, upíří lovestory a tolkienovské fantasie přilákaly do kin 11,18 milionu diváků, tedy o čtyři procenta meziročně více. Tržby stouply o pět procent na 1,28 miliardy korun. V prosinci se zvýšila průměrná cena vstupenky na 120 Kč. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Unie filmových distributorů (UFD).

Ještě v říjnu se návštěvnost kin propadala meziročně o čtvrtinu. "V závěru roku tržbám i návštěvnosti výrazně pomohla trojice filmů SkyfallHobit a Twilight sága - 2. část," řekl ČTK tajemník Unie filmových distributorů Jaroslav Pecka.

V čele žebříčku diváků loni skončil film Doba ledová 4: Země v pohybu, tržby z promítání dosáhly 80 milionů korun a vidělo ho 671.000 lidí. Na druhém místě byl film Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel, který si nenechalo ujít 501.000 lidí. Trojici nejnavštěvovanějších filmů uzavírá v pořadí 23. bondovka Skyfall, kterou zhlédlo 479.000 diváků.

Skyfall #1

Návštěvnost tuzemských kin v roce 2011 meziročně klesla o pětinu. Zatímco v roce 2010 do kinosálů zavítalo 13,537 milionu diváků, v roce 2011 jich bylo 10,79 milionu. Kinům zároveň klesly i tržby, a to z rekordních 1,497 miliardy korun v roce 2010 na 1,209 miliardy korun.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.