Plakát k filmu: Zrození Planety opic

Zrození Planety opic Rise of the Planet of the Apes

dokina.cz
7,6

Premiéra 11. 8. 2011
USA, 2011, 105 min, od 12 let

Žánr:
dobrodružný, akční, sci-fi
Režie:
Rupert Wyatt | celý štáb
Hrají:
James Franco, Andy Serkis, Brian Cox, John Lithgow, Freida Pinto, Tom Felton, Tyler Labine, Sonja Bennett, Chelah Horsdal, David Oyelowo, David Hewlett, Timothy Webber, Tracy Spiridakos, Lauren Watson, Leah Gibson | všichni herci

Chtěli jsme zdokonalit lidskou rasu, místo toho jsme přišli o pozici pánů tvorstva. Zrození planety opic barvitě a napínavě líčí revoluci, která vedla k tomu, že nás na piedestalu civilizace vystřídali nižší primáti. Remake kultovní klasiky je unikátní v tom, že je z větší části líčen z pohledu opic, a také tím, že v něm nehrají herci v maskách, ale primáti, kteří jsou jako živí. Slůvko „jako“ je velmi důležité, protože většina z nich existovala pouze v počítačích trikové společnosti Weta Digital, která celý svět okouzlila Avatarem.

Pořekadlo, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly, platí v tomto příběhu přímo ukázkově. Mladý vědec Will Rodman (James Franco) vyvíjí lék proti Alzheimerově nemoci, kterou trpí i jeho otec (John Lithgow). Slibný výzkum se ovšem zadrhává kvůli nežádoucím vedlejším účinkům, které vykazují pokusní živočichové po aplikaci léčebné látky. Zklamaný vědec opouští výzkum, odchází pečovat o otce a jako bonus si tajně odnáší šimpanzí mládě, jehož rodiče zemřeli při Willových pokusech.

U šimpanze Caesara se postupně začne projevovat vysoká inteligence a Will zjistí, že za to zřejmě může působení jeho léku. Začne mu ho tajně podávat a tím nechtěně otevře bránu k lidské zkáze. Čím dál inteligentnější zvíře se po čase ocitne v přírodní rezervaci, kde začne v čele ostatních opic pomaloučku připravovat vzpouru proti těm, kdo zabili jeho rodiče a jeho zavřeli do tohoto „fešáckého kriminálu“. Tedy proti lidem.

Přestože by se mohlo zdát, že práce na Avataru byla pro trikaře z Weta Digital co do náročnosti absolutním vrcholem, jejich supervisor Joe Letteri to vidí jinak. „U Zrození planety opic jsme měli náročnější úkol, protože jsme museli vytvořit dokonalé věrný obraz současného San Francisca a do něj vyslat co nejreálněji vypadající opice. Vše muselo být dokonalé, každou odchylku by nám diváci vytkli,“ říká Letteri. Možná i proto využili filmaři služeb Andyho Serkise, herce, který proslavil trikovou technologii zvanou „motion capture“. Muž, který si zahrál Gluma v Pánovi prstenů nebo King Konga ve stejnojmenném filmu, se teď převtělil v šimpanze, a to od fáze „hloupé opice“ až po mimořádně inteligentního tvora, který v úchvatném epickém finále „zruší“ naši civilizaci.

Chtěli jsme zdokonalit lidskou rasu, místo toho jsme přišli o pozici pánů tvorstva. Zrození planety opic barvitě a napínavě líčí revoluci, která vedla k tomu, že nás na piedestalu ... celý popis

Trailery Program Fotogalerie
Vaše hodnocení: 624 hlasů

Kde se podívat online?

276.68 CZK Přehrát online

Recenze filmu Zrození Planety opic

  • Recenze Zrození Planety opic na MovieZone

    Recenze MovieZone 80

    Caesar je výsledkem nepodařeného experimentu, který měl být revolucí v medicíně. Doktor Will Rodman ho měl utratit, místo toho si ho však odnesl domů a brzy zjistil, jaká to byla chyba. Caesar je totiž chytřejší než obyčejné opice a brzy se mu přestává líbit, že se s ním zachází jako se zvířetem. Zrození planety opic je na letní blockbuster překvapivě chytrý a seriózní film, ve kterém vás sice nečeká žádná velká akce, ale napětí je tu dost. A trikové opice jsou boží. Pokud už letos máte plné zuby robotů a kouzelníků, Zrození planety opic by se vám mělo líbit.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.