Plakát k filmu: Železná lady

Železná Lady The Iron Lady

dokina.cz
5,8

Premiéra 1. 3. 2012
Anglie, 2011, 105 min

Žánr:
drama, životopisný
Režie:
Phyllida Lloyd | celý štáb
Hrají:
Meryl Streep, Jim Broadbent, Julian Wadham, Roger Allam, Olivia Colman | všichni herci

Neobyčejný příběh o významné ženě, která prorazila bariéry předsudků. Aktivně se angažovala do problémů, které do té doby byly řešeny pouze muži.

Film vypráví o životě britské konzervativní političky konce 20. století, paní Margaret Thatcherové (Meryl Streepová), která se jako první žena v historii dostala do čela vlády Jejího Veličenstva a stanula tak na postu premiérky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Z Margaret Thatcherové se v průběhu let stala uznávaná osobnost mezinárodní politiky a díky svojí rozhodnosti a nekompromisní politice, získala přezdívku Železná lady.

Scenáristka Abi Morgan o práci s Meryl Steepovou prohlásila: "Meryl ztvárnila roli Margaret mimořádně skvěle a neuvěřitelné bylo jak uměla napodobit i její hlas."

Neobyčejný příběh o významné ženě, která prorazila bariéry předsudků. Aktivně se angažovala do problémů, které do té doby byly řešeny pouze muži. Film vypráví o životě britské ... celý popis


Mediadesk
Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 249 hlasů

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Železná lady

 • Recenze Železná lady na MovieZone

  Recenze MovieZone 40

 • Recenze Železná lady na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Bohužel, nejde o pokračování Iron Mana , nýbrž o biografii Margaret Thatcherové (Meryl Streepová). Netuším, co tento film dá například Britům, ale já celé funkční období Thatcherové prožil v naprostém nezájmu o britskou politiku, s výjimkou hry "Wanted: Monty Mole", jejíž krtčí hrdina měl symbolizovat prostého horníka, bojujícího proti zlé Margaret (viz říkanka na konci ). A jakožto takto neinformovanému člověku mi tento film skutečně nedal moc podnětů k tomu, aby mě  Margaret Thatcherová z nějakého důvodu začala zajímat. Stojí za zmínku, že polovina filmu se odehrává ve 21. století, kdy je Thatcherová víceméně senilní, halucinuje (zjevuje se jí její mrtvý manžel) a vzpomíná na dřívější léta - a ony průběžné flashbacky tvoří druhou polovinu filmu. Jsou naťuknuty různé zásadní politické události jako "bitva o Falklandy" nebo "stávky horníků" (ani jsem nevěděl, že jich bylo v rozmezí několika let několik), ale často u nich vůbec nemáme dojem, že se Margaret Thatcherové nějak týkaly. Jsou jiné politicko-biografické filmy, ze kterých se o dějinách něco nového dozvíme. Tento film používá dějinné události jen jako ilustraci. Rodinné scény fungují o něco lépe a docela se jim daří vykreslit Margaret jako hardcore odhodlanou ženu, která se chce v politice vyrovnat mužům. Pokud můžu soudit, Meryl Streepová se zdatně snaží imitovat manýrismy a hlas Thatcherové, a dobří maskéři jí hodně pomáhají v její důchodcovské podobě. Asi nejzajímavější mi přišly osudy úplně mladé, pětadvacetileté Margaret (kdy ji hraje jiná herečka), která byla něco jako "hodně zapálená pionýrka". (Ukradeno z Internetu) Film režírovala Phillyda Lloydová ( Mamma Mia! ) a je vidět, že jí nejlépe jdou odlehčené osobní okamžiky, skýtající trochu humoru. Čím serióznější nebo komplexnější scéna se má odehrát, tím horší je její ztvárnění. Železná lady není špatný film, ale nějak se mi nepodařilo na něm najít nic, o čem bych mohl napsat "kvůli tomuhle a tomuhle si ho nesmíte nechat ujít". Možná by bylo zajímavější, kdyby se film víc zaměřil na manžela Thatcherové (skvělý Jim Broadbent) a například celý příběh vyprávěl z jeho sarkasticky černohumorového pohledu. Možná.

Související články k filmu Železná lady

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Oscarová Meryl Streep: Margaret Thatcher byla průkopnicí ženské role v politice

  Oscarová Meryl Streep: Margaret Thatcher byla průkopnicí ženské role v politice

  VIDEO 9. 4. 2013 09:54 Tak vidí odkaz legendární britské političky americká herečka Meryl Streepová, která bývalou předsedkyni britské vlády ztvárnila v životopisném filmu Železná lady z roku 2011. Za tuto roli získala zlatou sošku Oscara, ale i Zlatý glóbus, cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) a některá další ocenění. 

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Železná lady

  Železná lady

  28. 2. 2012 08:17 Režisérka Phyllida Lloyd (Mamma Mia) natočila neuvěřitel-ně poutavý životopisný film o nejvýznamnější političce 20. století.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Film Železná lady budí rozpaky v řadách kritiků, Meryl Streep je však oceňována

  Film Železná lady budí rozpaky v řadách kritiků, Meryl Streep je však oceňována

  9. 1. 2012 06:05 Životopisný snímek Železná lady o bývalé britské ministerské předsedkyni Margaret Thatcher budí rozpaky v řadách britských filmových kritiků. Světlou stránkou filmu je dle nich výkon představitelky hlavní role Meryl Streep.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.