Plakát k filmu: Zdrojový kód

Zdrojový kód Source Code

dokina.cz
8,0

Premiéra 21. 4. 2011
USA, Francie, 2011, 93 min

Žánr:
thriller, akční, sci-fi
Režie:
Duncan Jones | celý štáb
Hrají:
Jake Gyllenhaal, Jeffrey Wright, Michelle Monaghan, Vera Farmiga | všichni herci

Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí v sedadle příměstského vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan). Colter ji vidí poprvé v životě, ale Christina ho očividně dobře zná. Colter Stevens zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka. Než se stihne z nastalé situace vzpamatovat, je vlak rozmetán silným výbuchem.

Colter byl totiž zapojen do vládní mise, která je založena na experimentu nazvaném Zdrojový kód, který Colterovi umožňuje na chvíli existovat v paralelní realitě - v těle Seana v chicagském příměstském vlaku. Seanovu identitu může využívat pouze osm minut, má tedy právě osm minut na odhalení bombového útočníka. Zdrojový kód zvládá poslat Coltera do stejného časového úseku vícekrát. Získává tak více času, ale situace se mu může snadno vymknout z rukou…

Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí v sedadle příměstského vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan). Colter ji vidí ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 256 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 59.00 CZK Přehrát online
Přehrát online

Recenze filmu Zdrojový kód

 • Recenze Zdrojový kód na MovieZone

  Recenze MovieZone 100

  Filmový amaroun, který má v sobě všechny příchutě, ale zároveň dokáže potěšit i vizuálně. Místo nevzhledného želé z Návštěvníků nám tu Duncan Jones servíruje Hitchcockem říznutou sci-fi, která kromě skvěle hrajícího Gyllenhaala odhaluje též nový, vzrušující vesmír. Jeho zákonitosti jsou možná vycucané z prstu, ale co se týče stavby děje, budou fandové kvantové fyziky a matematických paradoxů v sedmém nebi.

 • Recenze Zdrojový kód na fffilm

  Recenze fffilm 90

  Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) je vojenský pilot někde na středním východě a najednou se probudí v kupé vlaku v USA. Nejen to, ale hovoří na něj neznámá žena (Michelle Monaghanová) jako kdyby ho znala a když vyjeveně uteče na záchod, uvidí v zrcadle místo svého obličeje nějaký cizí! Stejný obličej, který je na řidičském průkazu v jeho peněžence. Než se z toho stačí vzpamatovat, vlak exploduje a všichni v něm zahynou (včetně Coltera)! Následně se Colter probudí přikurtovaný k lehátku v nějaké kovové rakvi, kde se ho jakási žena v uniformě (na monitoru) ptá, jestli zjistil, kdo umístil bombu. Colter neví, žena řekne něco jako "tak znovu" a Colter se znovu ocitá v úvodním vlaku, přičemž všichni kolem něj jednají stejně jako předtím. Ovšem on si pamatuje vše, co se stalo při "předchozí verzi". Takže film pokračuje, hlavní hrdina se znovu a znovu vrací do stejného vlaku, snaží se odhalit teroristu, a mezi jednotlivými epizodami se snaží zjistit, kde je to přikurtovaný a kdo ho k čemu využívá... Tuto hard sci-fi variaci na Na hromnice o den více natočil Duncan Jones, který loni debutoval filmem Moon . O Zdrojovém kódu se dá napsat přesně totéž, co jsem tehdy napsal o Moonu : "Je to velice inteligentní film, s vynikajícími hereckými výkony, a přesto jde o hardcore science fiction, nijak se nezpronevěřující pravidlům žánru." Nebudu spoilerovat, když prozradím, že Zdrojový kód je přístroj, který umožňuje Colterovi, aby "infiltroval" myšlenky jedné z obětí teroristického útoku ve vlaku (posledních 8 minut jejího života) a v těchto myšlenkách se choval plně interaktivně, jako kdyby byl v plnohodnotném alternativním vesmíru. Tzn. například Colter "ve vlaku" může mobilem zavolat komukoliv na světě a vést s ním smysluplnou konverzaci, i když jde o člověka, kterého Colterův zesnulý "hostitel" neznal a nikdy s ním nemluvil! To celé dělá proto, že stejný (neznámý) terorista hodlá zanedlouho odpálit jadernou bombu uprostřed velkoměsta. Pokud jako diváci akceptujeme možnost existence takovéhoto "polopohádkového" přístroje, všechno ostatní ve filmu je krásně logické a perfektně do sebe zapadající! Navíc se hlavní hrdina chová víceméně perfektně logicky, jako trénovaný voják, který se rychle adaptuje na nové prostředí a je odhodlán splnit misi. Menší lapsy v jeho chování se dají vysvětlit jeho dezorientací nebo jsem možná nějakou drobnost napoprvé správně nepochytil (dialogy jsou místo dost kulometné). Ve dvou třetinách film trošku ztratí tempo a navíc začne být poměrně jasné, jaké bude jeho vyústění. Přesto se na konci dočkáme velice vydařené tečky, která vyřeší všechny případné logicko-časoprostorové paradoxy a současně dá filmu příjemnou, až romantickou pointu. Takovouhle radost jsem v kině neměl už hodně dlouho a pro milovníky sci-fi jde o naprostou nutnost. Duncan Jones rozhodně musí od někoho dostat sto milionů dolarů na adaptaci nějaké zásadní klasické sci-fi knihy!

Trailer k filmu

Související články k filmu Zdrojový kód

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 4 nejděsivější filmové romance

  4 nejděsivější filmové romance

  15. 9. 2016 10:00 Tento čtvrtek se znovu můžete cítit jako v poklidném létě roku 2001 – do tuzemských kin totiž dorazí film Dítě Bridget Jonesové, jež jako třetí díl série vychází z původního Deníku Bridget Jonesové ze srpna 2001. I když se čas posunul o bratru 15 let, premisa filmu je stále stejná: Bridget stále řeší muže, tentokráte jen vlivem svého neplánovaného těhotenství, u něhož není jasné, s kterým ze dvou mužů si jej upekla. Pokud vám to z mnoha důvodů, věkem hlavní hrdinky počínaje a nekombinovaností konce, přijde trochu... zvláštní, nejste sami. Romantické komedie a filmy s romantickými podzápletkami mají dlouhou tradici ve vymýšlení premis, které by za jiných okolností byly spíše námětem vyvražďovacího hororu.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: 10 skvělých snímků o cestování v čase

  10 skvělých snímků o cestování v čase

  4. 9. 2016 18:01 Cestování časem, teoretická koncepce, která fascinuje lidstvo již od pradávna. Není proto divu, že si mnoho filmových tvůrců klade otázky, jak by mohla vypadat blízká či vzdálená budoucnost, nebo co by se mohlo stát při výpravách do minulosti. V tomto týdnu se do českých kin dostal snímek Návštěvníci 3: Revoluce, vyprávějící o cestě středověkého rytíře a jeho sluhy do doby Velké francouzské revoluce. Připravili jsme pro vás 10 dalších skvělých snímků zabývajících se myšlenkou cestování v čase.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Akční sci-fi thriller Zdrojový kód se brzy objeví v kinech

  Akční sci-fi thriller Zdrojový kód se brzy objeví v kinech

  12. 4. 2011 14:49 Zdrojový kód je název počítačového programu umožňujícího přijmout identitu jiného člověka, ale jen na posledních osm minut jeho života. Alespoň v příběhu stejnojmenného americko-francouzského akčního sci-fi thrilleru, který dnes představila distribuční společnost HCE. Snímek bude uveden do kin od 21. dubna ve 20 kopiích. Další jsou k dispozici na digitálních nosičích.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.