Plakát k filmu: Zatímco spíš

Zatímco spíš Mientras duermes

dokina.cz
7,6

Premiéra 5. 4. 2012
Španělsko, 2011, 102 min

Žánr:
thriller, drama, horor
Režie:
Jaume Balagueró | celý štáb
Hrají:
Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan | všichni herci

César pracuje jako vrátný v bytovém domě v Barceloně. S úsměvem otevírá dveře nájemníkům a vyřizuje jejich stížnosti. Není to sice ta nejlepší práce na světě, ale on o změně místa neuvažuje. Jeho práce mu totiž umožňuje poznat všechny nájemníky domu, jejich denní harmonogram a zvyky. Ví o všech jejich příchodech a odchodech, zná jejich slabé stránky i tajemství. Může dokonce ovládat jejich životy, jitřit otevřené rány a ponořit se do nich. A to vše, aniž by proti němu vzniklo jakékoliv podezření.

Hra na kočku a na myš začíná, aniž by oběť o tom měla sebemenší tušení…

César pracuje jako vrátný v bytovém domě v Barceloně. S úsměvem otevírá dveře nájemníkům a vyřizuje jejich stížnosti. Není to sice ta nejlepší práce na světě, ale on o změně místa ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 21 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Zatímco spíš

 • Recenze Zatímco spíš na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

 • Recenze Zatímco spíš na fffilm

  Recenze fffilm 80

  V "lepší čtvrti" kdesi ve Španělsku se dějí jisté nepříjemné věci. A má v tom prsty domovník, kterého snad seslalo samo peklo! Domovník v hlavní roli vypadá jako něco mezi Eliasem Koteasem a Robbiem Williamsem a pár úvodních minut netušíme, proč se tak sveřepě tváří a jaké to divné rituály provádí v baráku, kde pracuje. Záhy ale vyjde najevo (opravdu velmi záhy, není to spoiler), že se pravidelně schovává pod postelí v ložnici hezké mladé nájemnice, podává jí omamné látky a spí s ní až do rána přitulený v posteli, aniž by o tom ona věděla. Ví o tom ovšem malá holčika z protějšího bytu, která domovníka kvůli tomu vydírá a on jí tudíž musí dávat peníze a shánět porno DVD. Už takto na začátku je vidět, že španělský film Zatímco spíš je příjemně politicky nekorektní. V pozdějších scénách se to ještě stupňuje a dočkáme se věcí, které by si v mainstreamovém hollywoodském thrilleru prostě nemohli dovolit. Domovník má z titulu své práce klíče od všech bytů v domě, čehož vydatně využívá k tomu, aby všem co nejvíce znepříjemnil životy. To je smysl jeho života, protože pokud to nedělá, není sám schopen být šťastný. Zajímavý aspekt tohoto thrilleru (od spolutvůrce hororu [REC] ) spočívá v tom, že celý film je vyprávěn výhradně z pohledu člověka, který je evidetnně zlý, evidentně psychopat, a později ještě několik horších věcí. Pokud nahlédneme do intimních životů jiných postav, je to vždy jen jeho očima. To vytváří v divákovi zajímavě konfliktní pocity, kdy by měl hrdinou rozhodně opovrhovat, ale přitom mu mírně fandí, aby nezůstal odhalen a mohl své plány dotáhnout do konce. Domovníkovy plány jsou skutečně ďábelské, velmi složité a dokonale promyšlené. Z pohledu diváka je navíc příjemné, že jsou nepředvídatelné, ale přitom nejsou nesmyslné a postupně se dozvídáme, že to, co jsme pokládali za jejich slabiny, byla ve skutečnosti součást geniálního plánu. Ano, domovník je evidentně geniální, a navíc dokáže skvěle improvizovat během zlomku sekundy. Několikrát v průběhu filmu dojde k situaci, kdy se zdá být vše beznadějné (pro domovníka), ale on se vždy vytasí s nějakou vychcanou výmluvou, případně přistoupí k razantní brutální akci, která mu umožní dál snovat své plány. Je to výborně napsaná a zahraná postava, která by se klidně mohla objevit v několika dalších pokračováních. Vadilo mi jen to, že hlavní hrdina, který je evidentně génius, v jednu chvíli udělá naprosto amatérskou botu (někomu řekne, že ví něco, co nemohl vědět, pokud by nešmíroval v cizím bytě) a že film nemá o něco promakanější rozuzlení, než "všechno to dělám jen proto, aby všichni kolem byli nešťastní". Což se mu ovšem podaří skutečně královsky. Ale je to opravdu svěží dílko se spoustou výborných nápadů. Tenhle film je tím, čím mohla být (a nebyla) Intimní past .

Trailer k filmu

Související články k filmu Zatímco spíš

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Zatímco spíš

  Zatímco spíš

  5. 4. 2012 12:49 „Denně se probouzíte do bezpečí svého domova. Ale na jak dlouho je bezpečný?”

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.