Plakát k filmu: Zapomenutý ostrov

Zapomenutý ostrov Nim's Island

dokina.cz
6,8

2008, 96 min

Žánr:
komedie, dobrodružný, rodinný
Režie:
Jennifer Flackett | celý štáb
Hrají:
Abigail Breslin, Jodie Foster, Gerard Butler, Michael Carman | všichni herci

Malá Nim (Abigail Breslin) žije sama se svým otcem Jackem (Gerard Butler) na ostrově kdesi uprostřed Pacifiku. On zkoumá pobřežní plankton, ona se baví vymýšlením dobrodružných výprav po ostrově v doprovodu svých zvířecích kamarádů lachtana, ještěrky a papouška. Mezi její další záliby patří čtení knížek o Alexi Roverovi, největším dobrodruhovi všech dob, které jen podporují jejího dobrodružného ducha.

Jednoho dne se Jack rozhodne odjet na pozorování na druhý ostrov a Nim si vyvzdoruje, že může doma zůstat sama. Jenže vzápětí udeří bouře a po Jackovi jakoby se slehla zem. Nim se tedy rozhodne napsat Alexovi, aby jí přijel zachránit. Jenže Alex je ve skutečnosti osamělá čtyřicátnice (Jodie Foster), která sice prodala milióny svých dobrodružných knížek, ale nikdy neopustila svůj dům. Odmítnout pomoc malé dívce a svojí oddané čtenářce se Alex ale nechce. Vypraví se tedy přes půl světa na osamělý ostrov, kde jí čeká největší dobrodružství jejího života.

Jodie Foster známe spíše z vážnějších filmů a o to více překvapí její nesporný komediální talent. Ve svých rolích zazáří také Gepard Butler (300, P.S. Miluji tě, Lara Croft) a dětská hvězda Abigail Breslin (Znamení, Malá Miss Sunshine). Butler se navíc ve filmu objevuje v dvojroli, protože je to právě on, kdo se vtělil do hrdiny Alexe Rovera s nímž Foster k údivu ostatních ráda komunikuje a s kým Breslin prožívá většinu dobrodružství. Zapomenutý ostrov je tradičním dobrodružným filmem z exotického prostředí pro děti i pro dospělé. Snoubí se v něm romantika velkých dálek, nekonečných možností dětské fantazie, přátelství, lásky a porozumění. To vše pomůže Jackovi překonat svou urputnost ve výzkumu, díky které nemá na Nim tolik času, kolik by bylo třeba a Alex otevře cestu pryč z pohodlí jejího luxusního bytu směrem zpátky k lidem a do končin, o kterých tak ráda píše.

Žijeme v uspěchané době, kdy nemáme čas na své nejbližší a rádi se uzavíráme do vlastních fantazijních světů, abychom naší samotu dokázali překonat. Zapomenutý ostrov ukazuje, že ať už se děje cokoliv, lidská ohleduplnost a sounáležitost dovedou člověka vysekat i z té největší bryndy.

Malá Nim (Abigail Breslin) žije sama se svým otcem Jackem (Gerard Butler) na ostrově kdesi uprostřed Pacifiku. On zkoumá pobřežní plankton, ona se baví vymýšlením dobrodružných ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 699 hlasů
  • -

Recenze filmu Zapomenutý ostrov

  • Recenze Zapomenutý ostrov na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Malá Nim (Abigail Breslinová z Little Miss Sunshine) má téměř pohádkový život. Žije s otcem (Gerard Butler) na středně velkém ostrůvku uprostřed oceánu, kam dosud nezavítala civilizace. Táta studuje zdejší sopku a faunu, zatímco Nim dovádí se svým ochočeným tuleněm, gekonem (nebo co to je) a pelikánem (nebo co to je) a čte si své oblíbené knížky o Alexu Roverovi (něco mezi Oldem Shatterhandem a Indianou Jonesem). Jednoho dne otec Nim odjede někam do zátoky zkoumat plankton, načež přijde velká bouře a Nim s ním ztratí spojení. Současně jí ale přijde e-mail (satelit pořád funguje) s žádostí o informace ohledně zdejší ostrovní sopky - od Alexe Rovera! Nim ovšem netuší, že "Alex Rover" je ve skutečnosti spisovatelka "Alexandra Roverová" (Jodie Fosterová), která píše knihy o Alexu Roverovi a která má panickou hrůzu opustit svůj byt. A často vede diskuse se svým imaginárním hrdinou. (V traileru je několik záběrů, které nejsou ve filmu. Ten typický středověký pirát s šavlí je dokonce i na plakátu vpravo nahoře , ale ve filmu se vůbec nevyskytuje!) Film (natočený podle knihy) je vydařený ve dvou ohledech: 1. Fungujícím způsobem vypráví na přeskáčku dva zcela odlišné příběhy ze dvou konců světa (ostrov vs. byt Alexy v USA, ve kterém píše), které se pořádně protnou až zcela na konci. 2. Dost se mi líbilo, že i když příběh balancuje na hranici reality a pohádky / fantasy, tuto hranici nikdy nepřekročí a většina událostí v něm by se dala vysvětlit realisticky, jakou souhra okolností a mírné duševní poruchy Alexy. Na druhou stranu je bez debaty, že jde o film primárně pro děti, má spoustu objektivních nedostatků (mimo jiné dabing, při kterém zcela zmizel Alexův rozkošný přízvuk a "nice try" je přeloženo jako "teď se snaž") a pro dospělé v něm není nic, co by jim usnadnilo ho vydržet. Nejde tedy o žádné veledílo, ale výsledek je rozhodně lepší, než jsem se obával na základě traileru.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.