Plakát k filmu: Vratné lahve

Vratné lahve Vratné lahve

dokina.cz
7,6

Česká Republika, 2007, 104 min

Žánr:
komedie, drama
Režie:
Jan Svěrák | celý štáb
Hrají:
Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Landovský, Ondřej Vetchý, Miroslav Táborský, Božidara Turzonovová | všichni herci

Dlouho očekávaná rodinná komedie scenáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jana Svěráka uzavírá volnou trilogii, kterou započala na Oscara nominovaná Obecná škola, na níž navázal mezinárodně úspěšný film Kolja, oceněný Oscarem pro nejlepší neanglicky mluvený film roku 1996.

Hrdinou Vratných lahví je bývalý učitel Josef Tkaloun. Definitivně se rozhodl opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Tkaloun je plný aktivity, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu ženy Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny aktivity svého muže, Tkaloun přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem… I když pod jeho režií situace občas dostávají poněkud groteskní obrysy.

Řekneme-li o novém filmu Jana Svěráka, že je veselý, máme pravdu. Pravdu však bude mít i divák, kterému připadne smutný. Autor scénáře Zdeněk Svěrák balancuje na hraně těchto poloh. Jestliže někdejší ostrý spor mezi otcem a synem vedl k tomu, aby nám stárnoucí scenárista podal upřímnější a nemilosrdnější a zprávu o stavu duše v této etapě života, pak to byl spor blahodárný. Penzionovaný učitel češtiny Tkaloun je postavou, která své vrstevníky ujistí, že nejsou v úzkostech věku sami, a mladým pootevře dveře do komnat, kterými ještě neprošli. Nad filmem se klene střecha humoru, která ho chrání před sentimentem a způsobuje, že odcházíme z biografu s pocitem, že jsme byli svědky lidské komedie.

Dlouho očekávaná rodinná komedie scenáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jana Svěráka uzavírá volnou trilogii, kterou započala na Oscara nominovaná Obecná škola, na níž navázal ... celý popis

Trailery Program Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1247 hlasů
 • -
 • -

Kde dávají v televizi?

29. květen 17.55 hod.

Recenze filmu Vratné lahve

 • Recenze Vratné lahve na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Režie Jan Svěrák. Scénář a hlavní role Zdeněk Svěrák. Příběh 65letého profesora (Svěrák), který už má dost školy a začne pracovat v supermarketu ve výkupu lahví, prostřednictvím čehož si chce ještě trochu užít života. Víc vědět netřeba. Je trochu škoda, že jsem předevčírem tak vychválil Karin Babinskou za Pusinky jako něco výjimečného, protože jinak bych skoro přesně totéž napsal o Svěrácích a jejich filmu. Tenhle film prostě funguje ! Sice jsem před pár minutami měl menší diskusi s Tomášem Baldýnským o tom, zda jsou Vratné lahve komedie (já myslím, že ano), ale ať už jsou nebo nejsou, faktem zůstává, že si nevzpomínám na moc českých porevolučních filmů, při kterých jsem se téměř nepřetržitě smál, usmíval nebo aspoň měl příjemný pocit. Není to tím, že by byl scénář bůhvíjak originální nebo vypilovaný. Na mnoha místech mi bylo jasné, jaká pointa přijde, ona skutečně přišla a já se bavil tím, jak byla zahraná a zrežírovaná (většinou). Hlavně jsem si ale neustále uvědomoval, že i když to není dokonalý film, je nesrovnatelně lepší, než 95% české produkce a je téměř nutno ho posuzovat v nějaké vlastní unikátní kategorii. Díky, Svěráci, a nic si z toho nedělejte, že vám vytýkají neoriginalitu. Radši být neoriginální, než točit nepodařené filmy, jako většina vašich kolegů!

 • Recenze Vratné lahve na iDnes

  Recenze iDnes 80

  Opožděný, ale vydařený návrat rodinného tandemu nazvaný Vratné lahve jasně dokládá, jak se někdy vyplatí počkat.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.