Plakát k filmu: Voda pro slony

Voda pro slony Water for Elephants

dokina.cz
6,4

Premiéra 12. 5. 2011
USA, 2011, 115 min

Žánr:
dobrodružný, drama, romantický
Režie:
Francis Lawrence | celý štáb
Hrají:
Christoph Waltz, Hal Holbrook, Reese Witherspoon, Paul Schneider, Robert Pattinson, James Frain | všichni herci

Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle celosvětového knižního bestselleru Sary Gruenové. Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoon a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson.

Jacob Jankowski (Robert Pattinson) skládal závěrečné zkoušky na veterině, když se dozvěděl, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netušil jak dál, ale osud ho zavál do vlaku světového cirkusu Benzini. Hospodářská krize právě vrcholila a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamenal spásu, ačkoliv to byl svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Jako téměř dostudovaný veterinář dostal Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny (Reese Witherspoon). Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu (Christoph Waltz). S Jacobem ji od začátku pojila nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniklo, bylo založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stalo jedinou nadějí na přežití.

Kniha Voda pro slony se po vydání v roce 2006 držela 12 týdnů v žebříčku bestsellerů podle novin New York Times. Čtenáři se dodnes ztotožňují s hlavními postavami, jejich nadšením, chutí do života a druhou šancí, kterou chytí a nepustí. „Voda pro slony je o lásce ve všech formách – o lásce mezi mužem a ženou, uvnitř rodiny i mezi lidmi a zvířaty.“ říká spisovatelka Sara Gruenová. Představitelka hlavní role Reese Witherspoon dodává: „Je to krásný příběh o lásce, naději, spáse, druhých šancích a nalezení opravdového štěstí.”

Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1293 hlasů

Kde se podívat online?

203.55 CZK Přehrát online

Recenze filmu Voda pro slony

  • Recenze Voda pro slony na MovieZone

    Recenze MovieZone 60

    Romanticky barvotisková, skrz naskrz hollywoodsky zjednodušená verze Cirkusu Humberto, kde chlap pro slovo a ránu nejde daleko. Lawrence má splněno na jedničku a snad mu za tuhle úlitbu přihrají něco masitějšího. Scenárista se ale do plytkého děje mohl opřít trochu rázněji. Stačilo strávit víc času v zákulisí a méně ve světlem zalité manéži. Přesto velmi čestná a místy i sympatická plichta.

  • Recenze Voda pro slony na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Současnost. Starý polodementní muž (Hal Holbrook) se zřejmě ztratil z domova důchodců a objevuje se neznámo jak u pokladny cirkusu. Cirkusáci se ho ujímají a on začíná vyprávět o tom, co u cirkusu prožil ve 30. letech minulého století. Většinu filmu sledujeme jeho vzpomínky, ve kterých se jako mladý chlapec (Robert Pattinson) dostává k cirkusu Benzini, získává si zde respekt, protože je studovaný zvěrolékař, začíná cvičit slona, kterého cirkus získal jako nejnovější a největší hvězdu, a zamiluje se do cvičitelky koní Reese Witherspoonové a dostane se do konfliktu s jejím manželem, principálem Christophem Waltzem. To vše na pozadí hospodářské krize, která cirkusům nepřeje. Film je nestydatá červená knihovna (nestydatá ve smyslu "nestydí se za to", nikoliv že by byl nějak výrazně hambatý). A na tom není nic špatného, i já si občas takový žánr užiju - např. Legenda o vášni , Poslední samuraj ... Tři hlavní role jsou velmi dobře obsazené. Pattinson je správně naivní mladý hošík, který dostane pár životních lekcí a trošku zdrsní. Witherspoonová je pořád půvabná, ale už poněkud odkvétající poslušná manželka, která začíná uvažovat, jestli ta poslušnost nadále stojí za relativně jisté živobytí, které má. A Christoph Waltz je správný polopsychopat, který to občas myslí dobře a občas nechá vyhazovat přebytečné zaměstnance z jedoucího vlaku. Všechny tři postavy šustí papírem, ale tak to má ve správné červené knihovně být. Správná hollywoodská červená knihovna také vyžaduje patřičnou výpravnost. Ani v tomto ohledu film nezklame a dočkáme se davových scén, stavění šapitó, velkého cirkusového vlaku (včetně jízd na jeho střeše) a také zvířat. Záměrně jsem si nezjišťoval, jestli Reese a spol opravdu cvičili s reálnými zvířaty, nebo to jsou triky. Ale každopádně to vypadá bezchybně. Přesněji řečeno, tohle všechno je bezchybné asi tak do poloviny nebo dvou třetin (dvouhodinového) filmu. Pak se začne příliš mnoho diskutovat v malých uzavřených prostorech. A vzhledem k tomu, že ty diskuse jsou víceméně o ničem (protože základní story není žádný scenáristický klenot), tak jde zábavnost filmu citelně dolů. Ale opravdu citelně. A nepomůže ani velmi předvídatelné a podivně uspěchané dramatické finále. Ve výsledku to vypadá jako jedna epizoda "Cirkusu Humberto", která je natažená na dvě hodiny a má rozpočet jako celý seriál.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.