Plakát k filmu: Vězení umění

Vězení umění Vězení umění

dokina.cz
4,0

Premiéra 30. 5. 2013
Česká Republika, 2012, 87 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
| celý štáb

„Vězňové mají obecně rádi krabičky.“ Omezenost vězeňského prostoru otevírají nekonečno fantazie a svobodného uměleckého projevu. Determinace prostředí ovlivňuje použité výrazové prostředky. Projekt konfrontace a dialogů s umělci zvenčí naznačuje radikální jinakost i spikleneckou vyšinutost v rovině společenských norem. Esej o imaginární a fyzické svobodě představuje extrém myšlení vlastních hranic a omezení

„Vězňové mají obecně rádi krabičky.“ Omezenost vězeňského prostoru otevírají nekonečno fantazie a svobodného uměleckého projevu. Determinace prostředí ovlivňuje použité výrazové ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -
 • -

Recenze filmu Vězení umění

 • Recenze Vězení umění na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Tento český dokument vypráví o zajímavém experimentu, kdy bylo několik (okolo pěti) umělecky založených vězňů "spárováno" s umělecky založenými nevězni, a pak spoluvytvářeli nejrůznější umělecká díla. Vězňové a nevězňové spolu samozřejmě netrávili žádnou výrazně dlouhou dobu. Především si poštou posílali náměty a rozpracovaná díla, a osobně se sešli během celého projektu jen párkrát, pokud vůbec (mám dojem, že v případě dvou párů nevidíme ani jednu scénu, ve které by oba aktéři byli fyzicky spolu). Většinu filmu tudíž zabírají monology zúčastněných z obou stran, ve kterých se buď vyjadřují o vězení, o sobě, o díle svého protějšku, nebo navzájem čtou své dopisy (což je docela problematické, protože některým z nich čtení moc nejde). Nejzajímavější účastnicí je psychicky narušené děvče, které si hraje s panenkami (za které mluví), ječí pod mostem s pytlem na hlavě (a nahrává to), aranžuje panenky v lese a říká věci jako "Já jsem normálně bubačka, ale občas taky jsem různý jiný mutanti". Toto děvče ovšem není zavřeno ve vězení ani v jiné instituci, nýbrž na svobodě ! A dopisuje si se sympatickým dědouškem, který ve vězení kreslí zmutovaná zvířata zavřená v kufru auta. Film je (předpokládám, že záměrně) natočen jako "roztříštěná mozaika nesouvisejících střípků" a sám by chtěl být přinejmenším takovým uměním, jaké popisuje. Tudíž se nedozvíme, kdo vlastně za co sedí,  ani kdo je slavný avantgardní umělec a kdo je normální vraždící psychopat, který jenom rád kreslí. Například ve scéně v traileru (viz výše) to vypadá, že vězeň je umělec, zatímco transvestita na návštěvě by si chtěl nechat poradit, jak se umělcem stát, ale v dřívějších scénách filmu se transvestita prochází po galerii a chová se, jako by mu to tam patřilo. Obecně pro většinu zúčastněných platí, že bych se bál s nimi být delší dobu o samotě a že bych, kdybych byl donucen s nimi komunikovat, musel často používat slova "Promiňte, ale jaký byl gramatický a výrokový smysl vaší věty?" Paradoxně normálněji působí ti, kteří jsou za mřížemi (umělec v traileru nebo nabušený rom, který vytváří obrovský airbrush projekt jako z kolotoče na Matějské). I když film obsahuje pár zajímavých excesů a WTF monologů ("Teď budu stát rozkročmo, protože trojúhelník dobře přijímá vesmírnou sílu" - zjevně Star Wars fanoušek), rozhodně jich není tolik, aby se film při své nezanedbatelné délce (100 minut) dal pohodově vydržet. Většina času je vyplněna scénami, které nejsou ani bizarní, ani šokující, ani jinak zajímavé, a některé vypadají vyloženě jako výplň ze zoufalství (chlapík stojí minutu s nohama do trojúhelníku). Pokud se pohybujete mezi českými avantgardními umělci, případně vězni, pravděpodobně budete z filmu o něco moudřejší a dá vám něco víc. UPDATE: Dodatečně jsem zjistil, že bubačka se nejen umí měnit na mutanty, ale taky umí HTML !

Související články k filmu Vězení umění

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Vězení umění

  Vězení umění

  28. 5. 2013 15:00 Jeden z nejzajímavějších dokumentů loňského roku z producentské dílny společnosti Hypermarket film Víta Klusáka a Filipa Remundy. Pět předních českých výtvarníků (Pavel Sterec, Michal Pěchouček, Pasta Oner, Karel Kunc a Tereza Damcová) vstupuje do prostoru věznice, aby zde se svými novými spolupracovníky z řad vězňů začali tvořit.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.