Plakát k filmu: Vévodkyně

Vévodkyně The Duchess

dokina.cz
6,4

USA, Anglie, Francie, Itálie, 2008, 110 min

Žánr:
historický, drama, životopisný, romantický
Režie:
Saul Dibb | celý štáb
Hrají:
Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper | všichni herci

Snímek Vévodkyně nás přenese do 18. století a přiblíží nám příběh šlechtičny Georgiany, praprapratetičky princezny Diany. Georgianu hraje Keira Knightley . Film režíroval Saul Dibb.

Paralela mezi jejich životy je více než zřejmá. Podobně jako princezna Diana, tak i Georgiana, vévodkyně z Devonshiru, byla oslňující, charismatická a veřejností milována. V osobním životě jí ale štěstí nepřálo...

Mladičká Georgiana vstoupila do manželství s vévodou z Devonshiru (Ralph Fiennes), jednoho z nejbohatších mužů v Anglii, bez lásky. Od manželství s ní očekával vévoda pouze to, že mu porodí syna, bude ho podporovat a se vším s ním souhlasit. Tím víc se mu odcizila, když porodila dvě dcery, a ještě k tomu se musela postarat o jeho první dceru Charlotte, kterou měl vévoda se služkou, která zemřela. Georgiana Charlotte přijala a vychovala ji jako svou vlastní.

Po třech dcerách se však vévoda - už tak chladný jako kámen - začne užívat jinde, a to s Georgiinou nejlepší přítelkyní, která má ovšem tři syny. Geordiana s tím zásadně nesouhlasí, ale je přece 18. století a muži mají hlavní slovo! Měla by tedy zatnout zuby a tvářit se, že je všechno v pořádku. Jenže Georiana se jen tak nevzdá a najde si také milence, což v tehdejší době bylo naprosto nepřijatelné, zvlášť u manželky vévody...

Na tehdejší dobu byla vévodkyně velice moderní a pokrokovou ženou, která se angažovala i v politice. Vedla ale také rozmarný život plný milenců, pikantních událostí a intrik.

Jedna z jejích milostných eskapád, ale vyústí v hořký konflikt a nevídaný skandál...

Snímek Vévodkyně nás přenese do 18. století a přiblíží nám příběh šlechtičny Georgiany, praprapratetičky princezny Diany. Georgianu hraje Keira Knightley . Film režíroval Saul ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 662 hlasů

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Vévodkyně

 • Recenze Vévodkyně na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Životní příběh Georgiany, vévodkyně z Devonshiru (Keira Knightleyová), která byla vzdáleným pra-pra-prapředkem princezny Diany (z čehož se filmový distributor bizarním způsobem snaží vytřískat reklamní kapitál). Jak bylo v tehdejší době zvykem, Georgiana byly de facto majetkem svého manžela (Ralph Fiennes), který ji zanedbával, trýznil a z její nejlepší přítelkyně si udělal svou milenku. Největší problém filmu vidím v tom, že se v něm nic moc zajímavého nestalo a že se osud Georgiany (tak jak je ve filmu podáván) nijak příliš neliší od běžných štrapácí žen z vyšší společnosti v té době. Georgiana byla možná unikátní v tom, že se snažila mít vlastní hlavu a říkat nahlas, co si myslela, ale ve filmu je to jen občas naznačeno. Vévodkyně je značně rozpačitá a neví, čím by chtěla být. Není to ani seriózní historický pohled na Georgianu, ani pořádná červená knihovna. Podobně rozpačitý je i Ralph Fiennes (i když ne nutně vlastní vinou), který je chvílemi monstrum a chvílemi milující manžel. Film získal několik cen (včetně Oscara) za kostýmy a někteří možná ocení několik velmi krátkých scén, ve kterých v Keira souloží nebo se k tomu chystá. Ale z tohoto krátkého článku na Wikipedii jsem se o Georgianě dozvěděl víc než z celého filmu. Výsledek mi velmi připomínal Marii Antoinettu Sofie Coppolové (kterou nepokládám za nijak úžasné dílo), ale je ještě o něco slabší.

 • Recenze Vévodkyně na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Návrhář Michael O’Connor dostal za kostýmy k filmu Vévodkyně Oscara. Měl by se o něj symbolicky rozdělit s Keirou Knightley v titulní roli, která je umí vskutku dokonale nosit, a snad i s Ralphem Fiennesem, jenž je své filmové manželce o svatební noci tak vtipně svléká s nůžkami v ruce.

Související články k filmu Vévodkyně

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Keira Knightley není jen královnou dobovek: připomeňte si její nej tváře

  Keira Knightley není jen královnou dobovek: připomeňte si její nej tváře

  1. 10. 2015 16:00 Na 30 let toho tahle netypická britská kráska stihla kopu. Dvě nominace na Oscara, hlavní role v řadě blockbusterů i uznávaných nemainstreamových snímků, koncem října jí čeká debut na Broadwayi… Zároveň patří k herečkám, které asi nejvíc rozdělují filmové fandy na ty, kteří ji milují a ty, co ji nemůžou vystát. Přesto jí to, že patří k nejúspěšnějším herečkám současnosti, nikdo neodpáře. Pokud se vám při zaslechnutí jména téhle hollywoodské star nekřiví koutky, zavzpomínejte s námi na její nejzajímavější role.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.