Plakát k filmu: Veřejní nepřátelé

Veřejní nepřátelé Public Enemies

dokina.cz
7,4

Premiéra 9. 7. 2009
USA, 2009, 140 min

Žánr:
historický, drama, životopisný, kriminální

Adaptace knihy Bryana Burrougha; PUBLIC ENEMIES: AMERICA'S GREATEST CRIME WAVE & THE BIRTH OF THE FBI, mapující nejtvrdší období velké hospodářské krize, se točí okolo světoznámého gangstera Johna Dillingera (Johnny Depp) a jeho skupiny, jejíž součástí byli John "Zrzek" Hamilton (Jason Clarke), Homer Van Meter (Stephen Dorff) a Alvin Karpis (Giovanni Ribisi).

Setkáváme se s nimi v roce 1933, kdy už je John známým bankovním lupičem. Jeho loupeže bývají perfektně naplánované a všichni členové jeho týmu pracují tak jak mají. Nikdo nebývá zraněn a Dillinger má podporu veřejnosti. Je to charismatický a dobře vypadající gentleman, který je k civilistům vždy milý. Vždy chce jen peníze banky, ne ty jejich. Novodobý Robin Hood. Na Dillingerovu stopu je samotným J. Edgarem Hooverem nasazen federální agent Melvin Purvis (Christian Bale) s úkolem Dillingera zastavit jakýmikoliv dostupnými prostředky. Dillinger byl několikrát chycen, ale vždy dokázal uniknout nebo jinak obelstít spravedlnost. Pomalu však začíná chápat, že nebude moci unikat donekonečna. Bankovní loupeže začínají být minulostí, přátel začíná ubývat a Dillinger musí pro své přežití dělat věci, které ani on sám nečekal, že udělá. Purvis se k němu dostává čím dál blíž a Hooverovy rozkazy jsou víc než jasné. Dillingera chce dopadnout raději mrtvého než živého...

Na řežisérské křeslo usedne Michael Mann, který je podle všech pro takový příběh stvořený.

Adaptace knihy Bryana Burrougha; PUBLIC ENEMIES: AMERICA'S GREATEST CRIME WAVE & THE BIRTH OF THE FBI, mapující nejtvrdší období velké hospodářské krize, se točí okolo ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1675 hlasů
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 102.46 CZK 256.54 CZK Přehrát online

Recenze filmu Veřejní nepřátelé

 • Recenze Veřejní nepřátelé na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Příběh posledních měsíců života Johna Dillinera (Johnny Depp), legendárního gangstera z třicátých let minulého století. John Dillinger byl zajímavá osobnost ( viz Wikipedie ) a kromě Johnnyho Deppa se hodně podobal ještě jednomu slavnému entertainerovi: V době hospodařské krize Dillinger vykradl velké množství bank, několikrát uprchl z vězení a část Američanů ho obdivovala jako jakéhosi Robina Hooda (protože při vykrádání bank neokrádal jejich řadové zákazníky). Film Michaela Manna vypráví především o tom, jak se Dillinger seznámil s prostou šatnářkou (Marion Cotillardová) a jak nakonec špatně skončil, především díky agentovi FBI (Christian Bale), který tehdy výraznou měrou přispěl k modernizaci pracovních postupů FBI. Pokud o těchto událostech nic nevíte, je to pro dobro věci, protože se můžete těšit, co nečekaného se stane a současně nebudete mít problémy s mnoha drobnostmi, které scénář změnil v zájmu lepšího dramatického fungování filmu. Viděl jsem většinu filmů Michaela Manna a mám k nim poměrně zajímavý vztah. Ve všech vidím obrovskou profesionalitu, výborné herecké výkony a občas i něco opravdu revolučního. Michael Mann je pro mě "režisér, který netočí špatné filmy". Na druhou stranu jsem ale z žádného jeho filmu nikdy nebyl vyloženě "nadšený" a neměl jsem přílišnou touhu vidět ho více než jednou. S Veřejnými nepřáteli je to stejné. Režie, výprava, herecké výkony, napětí téměř dvě a půl hodiny, všechno skvělé a působivé. Navíc má tento film jeden velmi zásadní "gimmick" - je téměř celý natočen na digitální ruční kameru, a to způsobem, který se to nijak nesnaží maskovat! Nejsem zastáncem podobných "experimentů" ve stylu "natočit něco bez zjevného důvodu úplně jinak, než se to natáčí", ale v tomto případě jsem byl výsledkem do značné míry   fascinován. Díval jsem se na dobový film, který byl evidentně velice drahý (spousty statistů, realistické rekvizity a kulisy) a přitom vypadal, jako kdyby byl natočen lepší turistickou videokamerou. Týká se to nejen obrazu, ale i zvuku, který zní jako kdyby byl kontaktně snímaný (a nedomíchávaný v postprodukci). A je celkem jedno, jestli tomu opravdu tak bylo, nebo jestli to bylo pouze tak lišácky nasimulováno. Prostě, vidět drahou přestřelku nejslavnějších hollywoodských herců na obrovském širokoúhlém plátně, nasnímanou jedním z nejlepších hollywoodských kameramanů, a přitom působící tak trochu jako přestřelka z "Četnických humoresek", to byl opravdu zajímavý zážitek. A to nemyslím nijak ironicky, není to výsměch nebo kritika, byl to pro mě opravdu zajímavý a vrcholně  originální zážitek. Ale je mi jasné, že to jiní diváci mohou vnímat podstatně jinak. Nechci Veřejné nepřátele vidět znovu, ale ani jedné z těch 143 minut jsem v kině nelitoval.

Trailer k filmu

Související články k filmu Veřejní nepřátelé

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Johnny Depp slaví narozeniny. Připomeňme si jeho

  Johnny Depp slaví narozeniny. Připomeňme si jeho "nepirátské" filmy

  9. 6. 2017 12:50 Johnny Depp, v poslední době známý jako kapitán Jack Sparrow z úspěšné filmové série Piráti z Karibiku, zahájil svoji filmovou kariéru v roce 1984 ve filmu Noční můra z Elm Street. Jeho hvězda od té doby stoupala a v dnešní době je považován za jednoho z nejúspěšnějších herců současnosti. Johnny Depp dnes slaví své 54. narozeniny a my si představíme některé "nepirátské" filmy z jeho bohaté filmografie.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Čistá práce, nebo vabank? Přinášíme snímky plné akce a bankovních loupeží

  Čistá práce, nebo vabank? Přinášíme snímky plné akce a bankovních loupeží

  14. 10. 2016 10:00 Ne každá situace si žádá skvělé naplánování! Tento týden měla premiéru kriminální komedie Zilionáři, vyprávějící o bandě loserů, kteří i na vzdory nedokonalému plánu vyloupí banku. V dnešním článku se podíváme na některé další skvělé snímky plné bankovních loupeží, akce a napětí.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.